Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Sprawozdanie z wykonania planu kontroli Starostwa Powiatowego w Świeciu za 2017 rok

Kontrole prowadzone były według ustalonego w Starostwie Powiatowym w Świeciu  planu kontroli na  2017 r. uzgodnionego z Sekretarzem Powiatu i zatwierdzonego przez Starostę Powiatu Świeckiego. Kontrole zostały przeprowadzone przez pracownika zatrudnionego na samodzielnym stanowisku ds. kontroli wewnętrznej – podlegającego według Regulaminu Organizacyjnego Sekretarzowi Powiatu.

W okresie od 01.01.2017 r. do 31.12.2017 r. ogółem pracownik przeprowadził 28 kontroli problemowych.

Pracownik ds. kontroli wewnętrznej wykonuje kontrolę instytucjonalną w zakresie kontroli wydziałów, stanowisk pracy, powiatowych jednostek organizacyjnych, rodzin zastępczych, szkół niepublicznych i innych podmiotów powiązanych z budżetem Powiatu.

Istotą czynności kontrolnych było szczegółowe zbadanie stanu faktycznego i porównanie go z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi, przepisami wewnętrznymi, realizacją budżetu oraz ustalenie odchyleń od tych norm.

Kontrolą były objęte obowiązujące unormowania wewnętrzne co do ich zgodności z przepisami ustawowymi i obowiązującą praktyką dla ewentualnego zgłoszenia uwag dotyczących ich wadliwości lub dezaktualizacji, zwłaszcza gdy negatywnie oddziaływały na osiągnięcie celów założonych przez jednostkę.

Ujawnione w toku kontroli odstępstwa (negatywne) od obowiązującej normy, czy nieprawidłowości zobowiązały kontrolującego do zawiadomienia kierownictwa o ustaleniach a także sformułowania wniosków wskazujących na przyczyny powstania stwierdzonych odchyleń oraz wskazania, w jakim stopniu odchylenia te mogą wpłynąć na działanie jednostki, o ile nie zostaną w odpowiednim czasie skorygowane.

Kontrolujący wskazał osoby odpowiedzialne za realizację wniosków pokontrolnych.  Ponadto wskazał sposób i środki zapobiegające występowaniu stwierdzonych nieprawidłowości i uchybień oraz określił sposób i środki umożliwiające naprawę istniejącego stanu.

W trakcie czynności kontrolnych ocena badanego stany faktycznego odbywała się według określonych kryteriów takich jak:

  • poprawność organizacyjna jednostki z punktu widzenia realizacji celów, sprawność, prawidłowość i efektywność przyjętych rozwiązań organizacyjnych i kierunków działania w celu wykonania zadania,
  • zgodności z prawem tzw. legalność, czyli zgodność z obowiązującymi przepisami ustawowymi i normami, zawartymi w obowiązujących w jednostce przepisach wewnętrznych,
  • celowość – zapewniająca eliminację działań niekorzystnych i zbędnych z punktu widzenia interesów jednostki, realizowana przez sprawdzenie, czy środki finansowe zostały wydatkowane zgodnie z ustalonym przeznaczeniem określonym w planie finansowym,
  • gospodarność – ocena kontrolowanych zjawisk, procesów gospodarczych i finansowych z punktu widzenia racjonalności i efektywności podejmowanych decyzji, a następnie ich realizacji,
  • zgodność dokumentacji ze stanem faktycznym.

Przy uwzględnieniu tych kryteriów kontrola spełniała funkcję instruktażową, profilaktyczną i kreatywną przez dostarczenie kontrolowanemu informacji o obowiązujących normach, w tym przepisach prawa, ich interpretacji i zasadach stosowania oraz pobudzenie do działań mających na celu unikania w przyszłości błędów i nieprawidłowości.

Realizacja planu kontroli w 2017 r. przedstawiała się następująco.

W pierwszym kwartale 2017r. na podstawie Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Świeciu stanowiący załącznik do Uchwały Nr VI/42/15 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 27 marca 2015 r. oraz na podstawie Zarządzenia Starosty Świeckiego Nr 569/10 z dnia 15 października 2010r. w sprawie określenia sposobu prowadzenia kontroli zarządczej w Starostwie Powiatowym w Świeciu i jednostkach organizacyjnych Powiatu Świeckiego oraz zasad jej koordynacji zostały w jednostkach organizacyjnych przeprowadzone kontrole problemowe, w zakresie prawidłowości ustalania wynagrodzeń pracowników samorządowych z wymaganymi obowiązującymi przepisami prawa i zasadami uregulowanymi wewnętrznymi procedurami. Objęto  kontrolą  okres od 01 czerwca 2016r. do 31 stycznia 2017r.

Kontrole przeprowadzono w następujących jednostkach organizacyjnych Powiatu:

  • Powiatowy Urząd Pracy,
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie,
  • Powiatowy Zarząd Dróg,
  • Powiatowy Zespół Ekonomiczno – Administracyjny,
  • Dom Pomocy Społecznej Gołuszyce,
  • Centrum Administracyjne Obsługi Placówek w Bąkowie.

Przedmiotem kontroli była ocena prawidłowości ustalania wynagrodzenia pracowników  z wymaganymi obowiązującymi przepisami prawa i zasadami uregulowanymi wewnętrznymi procedurami.

Szczegółowe wyniki z kontroli zostały przedstawione w protokołach kontroli podpisanych przez dyrektorów jednostek.

 Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2016r. poz.902) oraz z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych ( Dz. U. z 2014r. poz.1786).oraz wewnętrznymi procedurami  kontrolujący pozytywnie ocenił działalność jednostek w skontrolowanym zakresie.

Podstawą takiej oceny było:

1. Obowiązujące w jednostkach regulacje wewnętrzne zostały zaktualizowane od 01 lipca 2016 r. w związku z  wejściem w życie nowych przepisów prawa.

2. Dyrektor w regulaminie wynagradzania określił, dla pracowników :

  • wymagania kwalifikacyjne pracowników,
  • szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego,
  • warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania nagród,
  • warunki i sposób przyznawania dodatku funkcyjnego i specjalnego.

3. Wynagradzania pracowników jednostek są prawidłowo ustalane wg obowiązujących przepisów prawa i ustalonych wewnętrznych procedur.

4. Pracownikom ustalono wynagrodzenie  stosownie do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych.

5. Pracownikom prawidłowo przyznawano dodatek funkcyjny i specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych i powierzenia dodatkowych zadań.

6. Dyrektorzy w ramach posiadanych środków z Funduszu Nagród przyznawali pracownikom nagrody na zasadach określonych w regulaminie wynagradzania z dnia 1 lipca 2016r.

7. Wewnętrzne uregulowania jednostek stanowiły udokumentowany, spójny system kontroli zarządczej, obejmujący m.in. zasady zatrudniania i wynagradzania pracowników.

W związku z prawidłową realizacją zadań w kontrolowanym zakresie i przestrzeganiem obowiązujących przepisów kontrolujący nie wydawał zaleceń pokontrolnych.

W maju, październiku i listopadzie 2017r. kontrolujący na podstawie Uchwały Zarządu Powiatu Świeckiego Nr 25/218/15 z dnia 9 września 2015 oraz na podstawie  Zarządzenia Starosty Świeckiego Nr 57/15 z dnia 9 września  2015r. w sprawie organizacji i trybu kontroli realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu zostały  przeprowadzone kontrole problemowe. Zakres kontroli obejmował realizację zadań wykonywanych przez pracowników Działu Pomocy Społecznej, Pieczy Zastępczej i Interwencji Kryzysowej, wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ( Dz. U. z 2015 r. poz. 332) i Zarządzenia Starosty Świeckiego Nr 72/2011 z 13 grudnia 2011r. w sprawie wyznaczenia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu na organizatora pieczy zastępczej.

Celem kontroli była ocena prawidłowości wykonania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.

Szczegółowe wyniki przedstawione zostały w protokołach kontroli, podpisane przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu i Starostę Powiatu Świeckiego.

W wyniku czynności kontrolnych zaleceń pokontrolnych nie wydano.

Działania pracowników PCPR w Świeciu jako organizatora rodzinnej pieczy zastępczej oceniono pozytywnie.

Jednocześnie w maju, październiku i listopadzie 2017 r. wykonano trzy kontrole w rodzinach  zastępczych.

Zakres kontroli obejmował realizację zadań wykonywanych przez rodziny zastępcze, wynikających z art. 40 ust.1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 332) o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Podczas kontroli w domach dokonywano ustaleń sytuacji rodziny zastępczej, na podstawie art. 38b ust.8 ustawy sprawdzano:

– jak funkcjonuje rodzina zastępcza ( warunki mieszkaniowe, odzież, podręczniki, obowiązek szkolny, zainteresowania, wypoczynek, rozwój uzdolnień, zaspokojenie potrzeb emocjonalnych i inne)

– kontakt z rodziną biologiczną,

– problemy występujące w rodzinie,

– wsparcie kierowane do rodziny przez organizatora,

– potrzeby i oczekiwania rodziny,

– przeprowadzono rozmowy z dziećmi o czym świadczą załączone do protokołów ankiety.

Wyniki przedstawione zostały w protokołach kontroli podpisanych przez opiekunów dzieci, Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu i Starostę Powiatu Świeckiego.

Zespół kontrolny dokonywał wizji lokalnej w domach: w rodzinie zastępczej zawodowej zamieszkałej w gm. Bukowiec, w rodzinie zastępczej spokrewnionej zamieszkałej w gm. Nowe oraz w rodzinie spokrewnionej zamieszkałej w gm. Osie. Zawsze kontrole przeprowadzone były niezapowiedzianie w godzinach popołudniowych.

W trakcie przeprowadzanej wizji w rodzinach zastępczych nieprawidłowości nie stwierdzono.

W postępowaniu kontrolnym uczestniczył specjalista psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Świeciu. Kontrolujący pozytywnie ocenił działania rodzin zastępczych. Rodziny zastępcze spełniały podstawowe potrzeby bytowe i mieszkaniowe. Opiekunowie  stworzyli dzieciom dobre i ciepłe warunki domowe, otaczają dzieci troską i dbając o ich indywidualne potrzeby. Zastana podczas kontroli w domach sytuacja oraz brak stwierdzonych zastrzeżeń świadczą o faktycznym jego funkcjonowaniu jako formy rodzinnej pieczy zastępczej.

W pierwszym i czwartym kwartale 2017 r. na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz zawartych umów przez Zarząd Powiatu Świeckiego przeprowadzono  kontrole problemowe  w zakresie prawidłowości wykorzystania przekazanej dotacji na zadania publiczne.

Kontrola ta dotyczyła oceny wykorzystania udzielonej dotacji, a w szczególności:

–   wysokość i termin przekazanej dotacji z budżetu Powiatu Świeckiego,

– prawidłowość wykorzystania dotacji i stopnia realizacji działań przewidzianych do  sfinansowania dotacją.

Kontrolą objęto:

  1. Wyodrębnienie ewidencji księgowej dotyczącej otrzymanej dotacji.
  2. Prawidłowość dowodów księgowych stanowiących podstawę rozliczenia dotacji.
  3. Zgodność poniesionych wydatków z ustaleniami umowy.
  4. Prawidłowość sporządzenia sprawozdania z wykorzystania dotacji.

Przedmiotem kontroli nad sposobem realizacji zadań było w szczególności:

  • stan realizacji zadań,
  • efektywność, rzetelność i jakość wykonania zadania,
  • prawidłowość wykorzystania środków publicznych otrzymanych na realizację zadania,
  • prowadzenie dokumentacji określonej w przepisach prawa i w postanowieniach umowy.

Kontrole obejmowały:

  • prowadzenie Powiatowego Inkubator Przedsiębiorczości na wykonanie, którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym wydatkowanie przekazanych mu środków finansowych,
  • zadanie w zakresie  profilaktyki i ochrony zdrowia – „Profilaktyka narkomanii w Powiecie Świeckim”, na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych Polskiemu Towarzystwu Zapobiegania Narkomanii – Oddział Terenowy w Świeciu, w tym wydatkowanie przekazanych mu środków finansowych,
  • zadanie w zakresie ochrony i promocji zdrowia – „ Profilaktyka chorób nowotworowych” na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych  Stowarzyszeniu Kobiet „ Amazonki „ Ziemi Świeckiej, w tym wydatkowanie przekazanych mu środków finansowych,
  • prowadzenie Powiatowego Ośrodka Aktywnej Rehabilitacji Społecznej, na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym wydatkowania przekazanych środków finansowych Towarzystwu Wspierania Osób Niepełnosprawnych w Świeciu,
  • zadanie w zakresie upowszechniania (organizacji) kultury fizycznej i sportu szkolnego,  na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym wydatkowania przekazanych środków finansowych Powiatowemu Szkolnemu Związkowi Sportowemu i Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „SPRINT”,
  • zadanie w zakresie organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży, pt .” Harcerska Akcja Letnia – Biała 2017 ”. na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym wydatkowania przekazanych środków finansowych Chorągwi Kujawsko – Pomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Świecie – Powiat.
  • zadanie w zakresie organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży, pt.” „Polskie Tatry – to zwiedzanie, wypoczynek i tradycja ” na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym wydatkowania przekazanych środków finansowych Ludowemu Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu  „Serock”.
  • zadanie w zakresie aktywnej ochrony wód w powiecie świeckim – zwalczanie kłusownictwa wodnego w okresie masowego napływu turystów, na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym wydatkowania przekazanych środków finansowych Okręgowi Polskiego Związku Wędkarskiego w Bydgoszczy –  Oddział Terenowy w Świeciu,
  • powierzenie realizacji  zadania publicznego pod nazwą „ Prowadzenie mobilnego punktu nieodpłatnej pomocy prawnej Nr 1  i Nr 2 ” w Powiecie Świeckim,  na wykonanie którego udzielono środków publicznych  Zaborskiemu Towarzystwu Naukowemu z siedzibą w Brusach.

Kontrolujący dokonał analizy dokumentów związanych z realizacją zadania publicznego oraz wizytacji miejsc, w których realizowane były zadania publiczne.

W ramach czynności kontrolnych nad sposobem realizacji zadań publicznych, analizie poddane zostały:

  • oferty złożone w konkursie,
  • umowy,
  • sprawozdania,
  • prowadzona bieżąca dokumentacja księgowa i merytoryczna.

W wyniku przeprowadzonej kontroli kontrolowane podmioty ocenione zostały pozytywnie.

W drugim kwartale 2017r. przeprowadzono kontrole problemowe innych podmiotów  związanych z budżetem Starostwa.

Przeprowadzono kontrole w Międzygminnym Ośrodku Opiekuńczym w Pruszczu.  Przedmiotem kontroli było wykorzystanie przekazanej dotacji za pobyt osób wymagających całodobowej opieki umieszczonych przez Starostę Świeckiego w Międzygminnym Ośrodku Opiekuńczym w Pruszczu w szczególności w zakresie:

  • realizacji usługi,
  • gospodarności wydatkowanych środków,
  • dokonywania rozliczeń.

W tym zakresie przeprowadzono również kontrolę w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Somatycznie Chorych w Świeciu. Przedmiot kontroli również obejmował sposób wykorzystania przekazanej dotacji za pobyt osób wymagających całodobowej opieki umieszczonych przez Starostę Świeckiego w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Somatycznie Chorych w Świeciu.

W czerwcu 2017r. przeprowadzono kontrolę w Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej dla Dziewcząt w Topolnie. Przedmiotem kontroli w tym przypadku było przestrzeganie realizacji zleconego zadania na podstawie zawartej umowy. Dokonano oceny prawidłowości wykonania zadania publicznego pod nazwą „Prowadzenie całodobowej placówki opiekuńczo – wychowawczej typu socjalizacyjnego na terenie Powiatu Świeckiego”, w tym wydatkowanie przekazanych jej środków finansowych.

Kontrolą tą objęto:

1.wyodrębnienie ewidencji księgowej dotyczącej otrzymanej dotacji;

2. prawidłowość dowodów księgowych stanowiących podstawę rozliczenia dotacji;

3. zgodność poniesionych wydatków z ustaleniami umowy;

4. udokumentowanie udziału i liczby uczestników finansowanych z dotacji zadania;

5. prawidłowość sporządzenia sprawozdań z wykorzystania dotacji.

W wyniku przeprowadzonej kontroli w kontrolowanym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.

W trzecim kwartale 2017 roku pracownik ds. kontroli wewnętrznej Starostwa przeprowadził kontrolę problemową w czterech szkołach niepublicznych, takich jak:

  1. Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych „APIS” w Świeciu,
  2. Policealna Szkoła Zawodowa „APIS” w Świeciu,
  3. Stacjonarna Policealna Szkoła Medyczna „APIS” w Świeciu,
  4. Zaoczna Policealna Szkoła Medyczna „APIS” w Świeciu

dotyczącą udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych z budżetu Powiatu Świeckiego, na zasadach wynikających z art. 90 ustawy o systemie oświaty i uchwały Nr XIV/79/15 Rady Powiatu Świeckiego z 30 grudnia 2015r.w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

Przedmiotem kontroli było:

  • Sprawdzenie zgodności ze stanem faktycznym liczby uczniów /słuchaczy/ wykazanych w informacjach miesięcznych według (załącznika nr 3), o których mowa w § 6  uchwały Nr XIV/79/15 Rady Powiatu Świeckiego z 30 grudnia 2015 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania.
  • Sprawdzenie zgodności ze stanem faktycznym danych ujętych w Informacji rocznej za 2016 r. według (załącznika nr 4) do uchwały Nr XIV/79/15 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 30 grudnia 2015 r. z wykorzystania dotacji na dofinansowanie realizacji zadań szkoły, w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej i wykorzystania na pokrycie wydatków bieżących, zgodnie z art. 90 ust.3d ustawy.

Kontrola wykorzystania dotacji odbywała się w siedzibie szkoły, po zakończeniu roku, na który udzielono dotacji i po złożeniu rozliczenia przez organ prowadzący. Kontrolujący prowadził kontrole wykorzystania dotacji, posługując się regulacjami prawnymi zawartymi  w ustawie o systemie oświaty, ustawie o finansach publicznych i uchwale Rady Powiatu Świeckiego. Ocena wyników kontroli, czyli zakwalifikowania wydatków do kategorii wykorzystanych zgodnie albo niezgodnie z przeznaczeniem, odbywała się według kryteriów wynikających z ww. unormowań oraz z uwzględnieniem obowiązków organu prowadzącego szkołę, który odpowiada za jej działalność w myśl art. 5 ust.7 ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z zapisem  w art. 90 ust. 3d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) na dofinansowanie realizacji zadań szkoły w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej z przeznaczeniem na wydatki bieżące kontrolujący pozytywnie ocenił działania podmiotu  w skontrolowanym zakresie.

W czwartym kwartale 2017 r. pracownik ds. kontroli na podstawie § 26 pkt.8 Zarządzenia Starosty Świeckiego Nr 37/15 z dnia 11 maja 2015r. w sprawie instrukcji gospodarki kasowej w Starostwie Powiatowym w Świeciu oraz Zarządzenia Starosty Świeckiego Nr 569/10 z dnia 15 października 2010r.w sprawie określenia sposobu prowadzenia kontroli zarządczej  przeprowadził w kasie Starostwa kontrola w zakresie gospodarki gotówką, przyjmowania wpłat kartami płatniczymi i gospodarowania drukami ścisłego zarachowania.

Kontrola obejmowała:

1. Sprawdzenie rzeczywistego stanu gotówki  na dzień 31.10.2017r

2. Sprawdzenie ewidencji przychodów i rozchodów gotówki.

3.Sprawdzenie ewidencji wpłat przyjmowanych kartami płatniczymi.

4.Sprawdzenie ewidencji druków ścisłego zarachowania.

W wyniku kontroli nieprawidłowości nie stwierdzono.

W listopadzie 2017r. kontrolujący na podstawie zarządzenia Starosty  Świeckiego Nr 569/10 z dnia 15 października 2010 r. w sprawie określenia sposobu prowadzenia kontroli zarządczej w Starostwie Powiatowym w Świeciu i jednostkach organizacyjnych Powiatu  Świeckiego oraz zasad jej koordynacji, przeprowadził kontrolę w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, która obejmowała prawidłowość i rzetelność wykonywania zadań na stanowisku pracy inspektora w zakresie gospodarki odpadami, wynikających z kompetencji wydziału określonych  w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Głównym zagadnieniem objętym kontrolą było:

  • wydawanie decyzji administracyjnych, w szczególności stosowanie zapisów ustawowych k.p.a. w zakresie terminowego rozpatrywania spraw.

W zakresie objętym kontrolą nieprawidłowości nie stwierdzono.

W związku z powyższym zaleceń pokontrolnych nie wydano.

W grudniu 2017 r. przeprowadzono kontrolę w na podstawie – Zarządzenia Starosty Świeckiego Nr 569/10 z dnia 15 października 2010r. w sprawie określenia sposobu prowadzenia kontroli zarządczej w Starostwie Powiatowym w Świeciu w Wydziale Organizacyjnym i Finansowym.

Kontrola obejmowała ocenę prawidłowości i rzetelności wykonywania zadań na stanowiskach: specjalisty ds. kadr i organizacji, inspektora z Wydziału Organizacyjnego oraz księgowej, a wynikających z kompetencji określonych w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu oraz z obowiązujących przepisów prawa i zasad uregulowanych wewnętrznymi procedurami.

Główne zagadnienia objęte tematyką kontroli to:

  • Ustalenia ogólno – organizacyjne: zakresy czynności pracowników objętych kontrolą, rejestr wydawanych poleceń wyjazdów służbowych;
  • Sposób wydawania, rejestracji delegacji służbowych i ewidencji godzin pracy podczas delegacji;
  • Sposób udokumentowania wydatków związanych z wykonywaniem polecenia wyjazdu służbowego; rozliczenie kosztów podróży i wypłaty poniesionych przez delegowanego pracownika Starostwa – wydatków;

Kontrolę przeprowadzono w oparciu o przepisy:

  • Ustawy z dnia 26.06.1974r. Kodeks pracy – tekst jednolity Dz.U z 2016.1666 ze zm.;
  • U z 2017 r. poz.894. Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 07 kwietnia 2017r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracowników;
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U z 2013 r. poz.167);
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U z 2002 r. Nr 27, poz.271 ze zm.);
  • Zarządzenie Nr 16/15 starosty Świeckiego z dnia 09 stycznia 2015 r. w sprawie ustalenia stawki za 1 km przebiegu pojazdu niebędącego własnością pracodawcy używanego do odbycia podróży służbowej;
  • Regulaminu wynagradzania pracowników Starostwa Powiatowego w Świeciu – Zarządzenie Nr 502/09 Starosty Świeckiego z 20.07.2009r. ze zm. ostatnia zmiana z 06.03.2017r. – Zarządzenie Nr 158/17 Starosty Świeckiego.

Kontrolujący pozytywnie ocenił działania Kierownika Wydziału Organizacyjnego i Finansowego w kontrolowanym zakresie.

ZATWIERDZAM:

Starosta  Świecki
Franciszek Koszowski

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego