Sprawozdanie z wykonania planu kontroli Starostwa Powiatowego w Świeciu za 2016 rok
Kontrole prowadzone były według ustalonego w Starostwie Powiatowym w Świeciu planu kontroli na 2016 r. i zatwierdzonego przez Starostę Powiatu Świeckiego. Kontrole zostały przeprowadzone przez pracownika zatrudnionego na samodzielnym stanowisku ds. kontroli wewnętrznej.
W okresie od 01.01.2016 r. do 31.12.2016 r. ogółem przeprowadzono 30 kontroli problemowych.
Pracownik zatrudniony na samodzielnym stanowisku ds. kontroli wewnętrznej wykonuje kontrolę instytucjonalną w zakresie kontroli wydziałów, stanowisk pracy, powiatowych jednostek organizacyjnych i innych podmiotów powiązanych z budżetem Powiatu.
Istotą czynności kontrolnych było szczegółowe zbadanie stanu faktycznego i porównanie go z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi, przepisami wewnętrznymi, realizacją budżetu oraz ustalenie odchyleń od tych norm. Kontrolą były objęte obowiązujące unormowania wewnętrzne co do ich godności z przepisami ustawowymi i obowiązującą praktyką dla ewentualnego zgłoszenia uwag dotyczących ich wadliwości lub dezaktualizacji, zwłaszcza gdy negatywnie oddziaływały na osiągnięcie celów założonych przez jednostkę.
Ujawnione w toku kontroli odstępstwa (negatywne) od obowiązującej normy, czy nieprawidłowości zobowiązały kontrolującego do zawiadomienia kierownictwa o ustaleniach a także sformułowania wniosków wskazujących na przyczyny powstania stwierdzonych odchyleń oraz wskazania, w jakim stopniu odchylenia te mogą wpłynąć na działanie jednostki, o ile nie zostaną w odpowiednim czasie skorygowane.
Kontrolujący wskazał osoby odpowiedzialne za realizację wniosków pokontrolnych. Ponadto wskazał sposób i środki zapobiegające występowaniu stwierdzonych nieprawidłowości i uchybień oraz określił sposób i środki umożliwiające naprawę istniejącego stanu.
W trakcie czynności kontrolnych ocena badanego stany faktycznego odbywała się według określonych kryteriów takich jak:
- poprawność organizacyjna jednostki z punktu widzenia realizacji celów, sprawność, prawidłowość i efektywność przyjętych rozwiązań organizacyjnych i kierunków działania w celu wykonania zadania,
- zgodności z prawem tzw. legalność, czyli zgodność z obowiązującymi przepisami ustawowymi i normami, zawartymi w obowiązujących w jednostce przepisach wewnętrznych,
- celowość – zapewniająca eliminację działań niekorzystnych i zbędnych z punktu widzenia interesów jednostki, realizowana przez sprawdzenie, czy środki finansowe zostały wydatkowane zgodnie z ustalonym przeznaczeniem określonym w planie finansowym,
- gospodarność – ocena kontrolowanych zjawisk, procesów gospodarczych i finansowych z punktu widzenia racjonalności i efektywności podejmowanych decyzji, a następnie ich realizacji,
- zgodność dokumentacji ze stanem faktycznym.
Przy uwzględnieniu tych kryteriów kontrola spełniała funkcję instruktażową, profilaktyczną i kreatywną przez dostarczenie kontrolowanemu informacji o obowiązujących normach, w tym przepisach prawa, ich interpretacji i zasadach stosowania oraz pobudzenie do działań mających na celu unikania w przyszłości błędów i nieprawidłowości.
Realizacja planu kontroli w 2016 r. przedstawiała się następująco.
W styczniu 2016 r. dokonano kontroli w zakresie przeprowadzonej inwentaryzacji obejmującej jej przygotowanie, przebieg, rzetelność i kompletność spisów w dniu 20 stycznia 2016r. w Starostwie Powiatowym w Świeciu.
Kontrola organizacyjnego przygotowania komisji inwentaryzacyjnej polegała na zbadaniu:
- trybu powoływania komisji inwentaryzacyjnej, zespołów spisowych oraz ich kompetencji,
- zgodności wydanych zarządzeń i instrukcji w sprawie inwentaryzacji z obowiązującymi przepisami,
- przygotowania formularzy i innych materiałów potrzebnych do spisu z natury,
- przygotowania rzeczowych składników majątku do inwentaryzacji,
- uporządkowaniu ewidencji składników majątkowych,
- podziału na pola spisowe i przeszkolenie osób wyznaczonych do inwentaryzacji.
Kontrola przebiegu inwentaryzacji polegała na sprawdzeniu:
- sposobu zabezpieczenia danych ewidencyjnych przed przystąpieniem do inwentaryzacji,
- sposobu dokumentowania spisu,
- rzetelności spisów z natury.
W wyniku powyższych czynności kontrolujący dokonał ustaleń kontrolnych według karty sprawdzającej wykonania poszczególnych etapów inwentaryzacji.
Kontrolujący w zakresie wykonania inwentaryzacji w Starostwie Powiatowym w Świeciu na podstawie Zarządzenia Nr 76/15 Starosty Świeckiego z 25 listopada 2015r i wprowadzonej Instrukcji inwentaryzacyjnej pozytywnie ocenił działania w kontrolowanym zakresie i nie stwierdził żadnych nieprawidłowości.
W kwietniu 2016r. dokonano kontroli w kasie Starostwa w zakresie dokonywania wpłat gotówką, kartą płatniczą (terminalem) oraz gospodarowania drukami ścisłego zarachowania. Nieprawidłowości nie stwierdzono.
W pierwszym i czwartym kwartale 2016 r. na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz zawartych umów przez Zarząd Powiatu Świeckiego przeprowadzono kontrole problemowe w zakresie prawidłowości wykorzystania przekazanej dotacji na zadania publiczne.
Kontrola ta dotyczyła oceny wykorzystania udzielonej dotacji, a w szczególności:
– wysokość i termin przekazanej dotacji z budżetu Powiatu Świeckiego,
– prawidłowość wykorzystania dotacji i stopnia realizacji działań przewidzianych do sfinansowania dotacją.
Kontrolą objęto:
- Wyodrębnienie ewidencji księgowej dotyczącej otrzymanej dotacji.
- Prawidłowość dowodów księgowych stanowiących podstawę rozliczenia dotacji.
- Zgodność poniesionych wydatków z ustaleniami umowy.
- Prawidłowość sporządzenia sprawozdania z wykorzystania dotacji.
Przedmiotem kontroli nad sposobem realizacji zadań było w szczególności:
- stan realizacji zadań,
- efektywność, rzetelność i jakość wykonania zadania,
- prawidłowość wykorzystania środków publicznych otrzymanych na realizację zadania,
- prowadzenie dokumentacji określonej w przepisach prawa i w postanowieniach umowy.
Kontrole obejmowały:
- prowadzenie Powiatowego Inkubator Przedsiębiorczości na wykonanie, którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym wydatkowanie przekazanych mu środków finansowych,
- zadanie w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia – „Profilaktyka narkomanii w Powiecie Świeckim”, na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych Polskiemu Towarzystwu Zapobiegania Narkomanii – Oddział Terenowy w Świeciu, w tym wydatkowanie przekazanych mu środków finansowych,
- zadanie w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia pod nazwą „Leczenie światłem Bioptron” realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – Oddział w Bydgoszczy – Koło Miejsko – Gminne w Świeciu, na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych z pominięciem otwartego konkursu ofert,
- prowadzenie Powiatowego Ośrodka Aktywnej Rehabilitacji Społecznej, na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym wydatkowania przekazanych środków finansowych Towarzystwu Wspierania Osób Niepełnosprawnych w Świeciu,
- zadanie w zakresie upowszechniania (organizacji) kultury fizycznej i sportu szkolnego, na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym wydatkowania przekazanych środków finansowych Powiatowemu Szkolnemu Związkowi Sportowemu i Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „SPRINT”,
- zadanie w zakresie organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży, pt .” Harcerska Akcja Letnia Osiny 2016 ”. na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym wydatkowania przekazanych środków finansowych Chorągwi Kujawsko – Pomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Świecie – Powiat.
- zadanie w zakresie organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży, pt.” „Tatry – aktywnie wypoczywam” na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym wydatkowania przekazanych środków finansowych Ludowemu Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Serock”.
- w zakresie organizacji wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży pn.” Aktywny wypoczynek nad Zalewem Koronowskim” na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym wydatkowania przekazanych środków finansowych Ludowemu Klubowi Sportowemu „Wisła”.
- zadanie w zakresie aktywnej ochrony wód w powiecie świeckim – zwalczanie kłusownictwa wodnego w okresie masowego napływu turystów, na wykonanie którego udzielono wsparcia finansowego ze środków publicznych, w tym wydatkowania przekazanych środków finansowych Okręgowi Polskiego Związku Wędkarskiego w Bydgoszczy – Oddział Terenowy w Świeciu,
Kontrolujący dokonał analizy dokumentów związanych z realizacją zadania publicznego oraz wizytacji miejsc, w których realizowane były zadania publiczne.
W ramach czynności kontrolnych nad sposobem realizacji zadań publicznych, analizie poddane zostały: - oferty złożone w konkursie,
- umowy,
- sprawozdania,
- prowadzona bieżąca dokumentacja księgowa i merytoryczna.
W wyniku przeprowadzonej kontroli kontrolowane podmioty ocenione zostały pozytywnie.
Ponadto w pierwszym kwartale 2016r. przeprowadzono kontrole problemowe innych podmiotów związanych z budżetem Starostwa.
Przeprowadzono kontrole w Międzygminnym Ośrodku Opiekuńczym w Pruszczu. Przedmiotem kontroli było wykorzystanie przekazanej dotacji za pobyt osób wymagających całodobowej opieki umieszczonych przez Starostę Świeckiego w Międzygminnym Ośrodku Opiekuńczym w Pruszczu w szczególności w zakresie:
- realizacji usługi,
- gospodarności wydatkowanych środków,
- dokonywania rozliczeń.
W tym zakresie przeprowadzono również kontrolę w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Somatycznie Chorych w Świeciu. Przedmiot kontroli również obejmował sposób wykorzystania przekazanej dotacji za pobyt osób wymagających całodobowej opieki umieszczonych przez Starostę Świeckiego w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Somatycznie Chorych w Świeciu.
W lutym 2016r. przeprowadzono kontrolę w Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej dla Dziewcząt w Topolnie. Przedmiotem kontroli w tym przypadku było przestrzeganie realizacji zleconego zadania na podstawie zawartej umowy. Dokonano oceny prawidłowości wykonania zadania publicznego pod nazwą „Prowadzenie całodobowej placówki opiekuńczo – wychowawczej typu socjalizacyjnego na terenie Powiatu Świeckiego”, w tym wydatkowanie przekazanych jej środków finansowych.
Kontrolą tą objęto:
- wyodrębnienie ewidencji księgowej dotyczącej otrzymanej dotacji;
- prawidłowość dowodów księgowych stanowiących podstawę rozliczenia dotacji;
- zgodność poniesionych wydatków z ustaleniami umowy;
4) udokumentowanie udziału i liczby uczestników finansowanych z dotacji zadania;
5) prawidłowość sporządzenia sprawozdań z wykorzystania dotacji.
W wyniku przeprowadzonej kontroli w kontrolowanym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.
W związku z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, w myśl art. 68 i art. 69 ( Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 ze zmianami) oraz Komunikatu Nr 23 Ministra Finansów z 16 grudnia 2009 r. w sprawie standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych (Dz. Urz. Nr 15, poz.84) pracownik ds. kontroli wewnętrznej w czwartym kwartale 2016r. przeprowadził kontrole problemowe w zakresie zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej w jednostkach organizacyjnych Powiatu Świeckiego. Przedmiotem kontroli była ocena prawidłowości wykonywania zadań w zakresie funkcjonowania kontroli zarządczej w ochronie danych osobowych wymaganych obowiązującymi przepisami prawa i zasad uregulowanych wewnętrznymi procedurami w:
- Powiatowym Zespole Ekonomiczno – Administracyjnym Szkół w Świeciu,
- Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Świeciu,
- Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu,
- Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem,
- Zespole Szkół Specjalnych Nr 1 w Świeciu,
- Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świeciu,
- Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu.
W skontrolowanym zakresie w jednym przypadku, miały miejsce nieliczne uchybienia polegające na tym, że:
– nie zgłoszono ABI do rejestru Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Warszawie., o którym mowa w art.46c (ogólnopolski rejestru ABI-ch),
Stwierdzono również brak:
– aktualnego zakresu obowiązków dla ABI,
– ustalenia planu sprawdzeń przetwarzania danych osobowych,
– protokołów z kontroli,
– brak sporządzania okresowych sprawozdań dla Administratora Danych Osobowych.
– ustalono, że prowadzony był „ rejestr upoważnień” do przetwarzania danych osobowych a nie „ewidencja osób upoważnionych” do przetwarzania danych osobowych, co było niezgodne z art.39 ust.1 ustawy o ochronie danych osobowych i załącznikiem do Polityki bezpieczeństwa.
W związku z powyższym kontrolujący udzielił instruktażu i wydał zalecenia pokontrolne mające na celu usunięcie nieprawidłowości.
W trzecim kwartale 2016 roku pracownik ds. kontroli wewnętrznej Starostwa przeprowadził kontrolę problemową w Prywatne Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych „Twoja-Szkoła” w Świeciu dotyczącą udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych z budżetu Powiatu Świeckiego, na zasadach wynikających z art. 90 ustawy o systemie oświaty i uchwały Nr XXXII/201/13 Rady Powiatu Świeckiego z 27 listopada 2013r.w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania oraz Uchwały Nr XLII/256/14 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 23 października 2014r. zmieniająca chwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.
Przedmiotem kontroli było:
- Sprawdzenie zgodności ze stanem faktycznym liczby uczniów /słuchaczy/ wykazanych w informacjach miesięcznych według (załącznika nr 2), o których mowa w § 5 uchwały Nr XXXII/201/13 Rady Powiatu Świeckiego z 27 listopada 2013 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.
- Sprawdzenie zgodności ze stanem faktycznym danych ujętych w Informacji rocznej za 2015 r. według (załącznika nr 3) do uchwały Nr XLII/256/114 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 23 października 2014 r. z wykorzystania dotacji na dofinansowanie realizacji zadań szkoły, w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej i wykorzystania na pokrycie wydatków bieżących, zgodnie
z art. 90 ust.3d ustawy.
Kontrola wykorzystania dotacji odbywała się w siedzibie szkoły, po zakończeniu roku, na który udzielono dotacji i po złożeniu rozliczenia przez organ prowadzący. Kontrolujący prowadził kontrole wykorzystania dotacji, posługując się regulacjami prawnymi zawartymi w ustawie o systemie oświaty, ustawie o finansach publicznych i uchwale Rady Powiatu Świeckiego. Ocena wyników kontroli, czyli zakwalifikowania wydatków do kategorii wykorzystanych zgodnie albo niezgodnie z przeznaczeniem, odbywała się według kryteriów wynikających z ww. unormowań oraz z uwzględnieniem obowiązków organu prowadzącego szkołę, który odpowiada za jej działalność w myśl art. 5 ust.7 ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z zapisem w art. 90 ust. 3d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) na dofinansowanie realizacji zadań szkoły w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej z przeznaczeniem na wydatki bieżące kontrolujący negatywnie ocenił działania podmiotu w skontrolowanym zakresie.
W wyżej wymienionym zakresie w kontrolowanej szkole niepublicznej stwierdzono nieprawidłowości, które polegały na:
- pobraniu kwoty dotacji w nadmiernej wysokości,
- wykorzystaniu dotacji niezgodnie z przeznaczeniem,
- pobraniu kwoty dotacji nienależnie.
W związku z powyższym kontrolujący ustalił kwotę dotacji podlegającą zwrotowi do budżetu Powiatu Świeckiego wraz z odsetkami.
W pierwszym i czwartym kwartale 2016 r. pracownik ds. kontroli wewnętrznej Starostwa przeprowadził dwie kontrole problemowe w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu, jako organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.
Kontrole przeprowadzono zgodnie z Uchwałą Nr 25/218/15 Zarządu Powiatu Świeckiego z 09 września 2015r. w sprawie upoważnienia do sprawowania kontroli nad organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej, rodzinami zastępczymi, prowadzącymi rodzinne domy dziecka oraz placówkami opiekuńczo – wychowawczymi. Zakres kontroli obejmował realizację zadań wykonywanych przez pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu jako organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.
Działania pracowników PCPR w Świeciu jako organizatora rodzinnej pieczy zastępczej oceniono pozytywnie.
W marcu 2016 r. przeprowadzono kontrole w rodzinnym domu dziecka na ternie gminy Pruszcz.
Podstawę prawną przeprowadzenia kontroli stanowiła Uchwała Zarządu Powiatu Świeckiego Nr 25/218/15 z dnia 9 września 2015r. w sprawie upoważnienia do sprawowania kontroli nad organizatorem rodzinnej piczy zastępczej, rodzinami zastępczymi, prowadzącymi rodzinne domy dziecka oraz placówkami opiekuńczo – wychowawczymi.
Zakres kontroli obejmował realizację zadań wykonywanych przez rodziny zastępcze, wynikających z art. 40 ust.1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 332) o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
W postępowaniu kontrolnym uczestniczył psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Świeciu. Celem kontroli była ocena prawidłowości wykonywania zadań przez prowadzących rodzinny dom dziecka. Kontrolujący pozytywnie ocenił działania rodzinnego domu dziecka w Pruszczu. Rodzina zastępcza prowadząca rodzinny dom dziecka w gminie Pruszcz, spełniała podstawowe potrzeby bytowe i mieszkaniowe. Prowadzący dom dziecka stworzyli dzieciom dobre i ciepłe warunki domowe, otaczają dzieci troską i dbają o ich indywidualne potrzeby. Zastana podczas kontroli w domu sytuacja oraz brak stwierdzonych zastrzeżeń świadczą o faktycznym jego funkcjonowaniu jako formy rodzinnej pieczy zastępczej – rodzinnego domu dziecka.
Poza tym w maju 2016 r. zgodnie z Uchwałą Nr 25/218/15 Zarządu Powiatu Świeckiego z 09 września 2015r. w sprawie upoważnienia do sprawowania kontroli nad organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej, rodzinami zastępczymi, prowadzącymi rodzinne domy dziecka oraz placówkami opiekuńczo – wychowawczym, przeprowadzono kontrole w Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej dla Dziewcząt w Topolnie działając na podstawie upoważnienia Starosty Świeckiego, w ramach nadzoru sprawowanego przez Starostę nad działalnością placówek opiekuńczo – wychowawczych, na mocy art. 38 b. 1. ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 332),
Zakres kontroli obejmował wszystkie sfery organizacji i funkcjonowania Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej dla Dziewcząt w Topolnie podlegającej kontroli a wiążące się z realizacją zadań wynikających z art. 93. ust.4 i art.122 a ustawy z dnia 9 czerwca 2011r.( Dz. U z 2015 r. poz. 332) o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Kontrola została przeprowadzona w oparciu o:
- oględziny bazy lokalowej Placówki Opiekuńczo –Wychowawczej w Topolnie,
- analizę dokumentacji Placówki, w tym dokumentacji kadrowej i specjalistycznej,
- analizę dokumentacji prowadzonej przez wychowawców, pedagoga, psychologa,
- analizę indywidualnej dokumentacji wybranych wychowanek,
- indywidualne rozmowy z wychowankami,
w badanym okresie nie stwierdzono nieprawidłowości w funkcjonowaniu Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej dla Dziewcząt w Topolnie.
W postępowaniu kontrolnym uczestniczył psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Świeciu.
W związku z powyższym kontrolujący pozytywnie ocenił kontrolowany podmiot.
W październiku 2016 r. zgodnie z Uchwałą Nr 25/218/15 Zarządu Powiatu Świeckiego z 09 września 2015r. w sprawie upoważnienia do sprawowania kontroli nad organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej, rodzinami zastępczymi, prowadzącymi rodzinne domy dziecka oraz placówkami opiekuńczo – wychowawczym, przeprowadzono kontrole dokonując wizji lokalnej w rodzinie zastępczej niezawodowej działającej na terenie gminy Jeżewo. Dokonując analizy dokumentacji zgromadzonej w ostatnim czasie w teczkach akt rodziny zastępczej stwierdzono tam liczne nieprawidłowości: jak Niebieskie Karty, zgłoszenie do Prokuratora oraz negatywne oceny rodziny przesłane do Sądu Rejonowego w Świeciu świadczące, że rodzina zastępcza niezawodowa nie wypełnia podstawowych zadań.
W związku z powyższym działania tej rodziny oceniono negatywnie.
W tym postępowaniu kontrolnym pracownik ds. kontroli wewnętrznej Starostwa korzystał z pomocy osoby posiadającej specjalistyczną wiedzę z zakresu przedmiotu kontroli tj. psychologa z Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Świeciu.
W grudniu 2016 r. przeprowadzono kontrolę w na podstawie § 12 pkt.1 lit. c) – Zarządzenia Starosty Świeckiego Nr 569/10 z dnia 15 października 2010r. w sprawie określenia sposobu prowadzenia kontroli zarządczej w Starostwie Powiatowym w Świeciu w Wydziale Spraw Obywatelskich.
Kontrola obejmowała ocenę prawidłowości i rzetelności wykonywania zadań na stanowisku pracy służby BHP, a wynikających z kompetencji Wydziału określonych w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu oraz z obowiązujących przepisów prawa i zasad uregulowanych wewnętrznymi procedurami.
Główne zagadnienia objęte tematyką kontroli to:
- wykonanie zaleceń pokontrolnych z dnia 07.10.2015r.,
- wykonanie szkoleń wstępnych (instruktaż ogólny bhp) – stażystów
i nowozatrudnionych pracowników, - wykonanie szkoleń okresowych bhp pracowników Starostwa,
- wykonanie oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy w Starostwie.
Kontrolę przeprowadzono w oparciu o:
- Regulamin pracy Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
- rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Nieprawidłowości nie stwierdzono. Kontrolujący pozytywnie ocenił wykonywanie zadań przez specjalistę ds. bhp w Starostwie, w związku z powyższym zaleceń pokontrolnych nie wydano a pozytywną ocenę umotywowano m.in. tym, że nie zabrakło efektywnych mechanizmów przekazywania ważnych informacji w obrębie struktury organizacyjnej Starostwa, prawidłową współpracą z inspektorem ds. organizacji i kadr oraz tym, że funkcjonuje skuteczny system kontroli.
ZATWIERDZAM:
STAROSTA
Franciszek Koszowski