- Menu podmiotowe
- Rada Powiatu
- Protokoły z posiedzeń komisji Rady Powiatu
- VI kadencja Komisji Rady Powiatu (2018-2023)
Protokół nr 59/24 posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 23 kwietnia 2024 r.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Pani Małgorzata Gackowska - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu,
- Pan Dariusz Woźniak - Skarbnik Powiatu,
- Pani Natalia Rosół - Kierownik Sekcji Nadzoru nad Bezpieczeństwem Żywności i Żywienia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Świeciu,
- Pani Barbara Studzińska - Starosta Świecki.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad:
- Sprzedaż bezpośrednia żywności przez rolników.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Sprawy bieżące
Do pkt. 1
Pan Grzegorz Tomaszewski zwrócił się do Pani Małgorzaty Gackowskiej o przedstawienie jakie są możliwości prowadzenia sprzedaży bezpośredniej żywności przez rolników na terenie Powiatu Świeckiego.
Pani Małgorzata Gackowska powiedziała, że poprzednie przepisy prawne nie dopuszczały sprzedaży bezpośredniej żywności przez rolników, dopiero Unia Europejska dokonała standaryzacji w tym zakresie i określiła jakie wymogi muszą spełniać rolnicy, aby takie działania prowadzić. Jednak obecnie obserwuje się liberalizację w podejściu do wymagań a ponadto świadomość osób wytwarzających te produkty nie zawsze jest na tyle wysoka, aby prowadzić sprzedaż produktów we właściwych warunkach. W kontekście niedawnego przypadku śmiertelnego na terenie kraju, do którego doszło w wyniku zjedzenia produktów ze sprzedaży bezpośredniej wyraziła opinię, że bezpieczniejsze jest spożywanie żywności w restauracji, która musi spełniać bardzo wysokie standardy i jest pod stałym nadzorem. Zwróciła także uwagę na działalności prowadzone bez zgłoszenia, które wykrywane są dopiero wskutek skargi, czy zachorowania.
Pani Natalia Rosół poinformowała, że na terenie Powiatu Świeckiego jest ponad 200 rolników wprowadzonych do rejestru. Wyjaśniła, że rolnicy zgłaszają się w sytuacji, gdy chcą prowadzić handel na targowisku, sprzedawać swoje produkty bądź gdy firma skupująca produkty roślinne wymaga takiego wpisu. Podkreśliła jak ważna jest świadomość rolników oraz spełnianie przez nich bezpiecznych warunków na każdym etapie, co jest sprawdzane podczas planowanych kontroli, prowadzonych także wspólnie z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Pan Franciszek Koszowski zapytał czy PSSE sprawdza warunki produkcji prowadzonej w domu przez rolników.
Pani Małgorzata Gackowska odpowiedziała, że rolnicy, którzy dokonali zgłoszenia są pod nadzorem stacji i przeprowadzane są planowane kontrole.
Pani Natalia Rosół powiedziała, że możliwe jest przeprowadzenie wizyty u rolnika przed rozpoczęciem prowadzenia działalności, podczas której wskazany zostanie właściwy sposób postępowania. Następnie podniosła temat związany z brakiem zaplecza higieniczno-sanitarnego na targowisku w Świeciu, gdzie rolnicy prowadzą sprzedaż bezpośrednią.
Pani Małgorzata Gackowska uzupełniła, że wymogi na targowisku w Świeciu są spełnione, ponieważ dostęp jest zapewniony w postaci toalety publicznej przy Małym Blankuszu oraz na podstawie umów ze sklepami na korzystanie z urządzeń sanitarnych. Jednak wyraziła opinię, aby było to zorganizowane w lepszy sposób, jako przykład wskazując targowisko w Nowem.
Pan Józef Belt zapytał czy sprzedaż masła, sera czy innych tego typu produktów bez pozwolenia jest karana.
Pani Natalia Rosół odpowiedziała, że na takie osoby nakładana jest kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.
Pani Małgorzata Gackowska uzupełniła, że wniosek o ukaranie kierowany jest do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który decyduje o wysokości nałożonej kary.
Pan Józef Belt zapytał jak to się ma do działalności Kół Gospodyń Wiejskich.
Pani Natalia Rosół wyjaśniła, że działalność Koła Gospodyń Wiejskich jest okolicznościowa i nie jest stałym sposobem zarobkowania, ale także istotne jest zapewnienie właściwych warunków, wydzielenie stref przygotowywania potraw.
Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał o wymagania wobec małych producentów przetworów mięsnych.
Pani Małgorzata Gackowska odpowiedziała, że tym obszarem sprzedaży zajmuje się inspekcja weterynaryjna.
Pani Natalia Rosół dodała, że nadzorem nad sprzedażą wszystkich produktów odzwierzęcych zajmuje się weterynaria, w tym także sprzedażą miodu jako produktu wytwarzanego przez pszczoły, natomiast nadzór nad sprzedażą produktów roślinnych takich jak owoce, warzywa, zboża, zioła, grzyby hodowlane prowadzi sanepid.
Pani Małgorzata Gackowska podkreśliła, aby promować wśród rolników konieczność zgłaszania sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych oraz zwiększać świadomość prowadzenia takiej działalności w odpowiednich warunkach. Poinformowała, że prowadzone przez sanepid kontrole rolników sprzedających produkty zbożowe odbywają się co 3 lata, owoce miękkie raz w roku, a np. produkcji chleba raz na 2 lata. W trakcie wizyty inspekcji sanitarnej sprawdzane są przede wszystkim warunki higieniczno-sanitarne, prowadzona dokumentacja, oznakowanie produktów, orzeczenia lekarskie.
Następnie dyskutowano na temat gatunków zbóż modyfikowanych genetycznie i ich wpływie na jakość pieczywa.
Do pkt. 2
Pan Dariusz Woźniak Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu w sprawie (projekty uchwał stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15 kwietnia 2024 r.):
a) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2024,
b) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2024-2029.
Do przedstawionych projektów uchwał żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Do pkt. 3
Pan Grzegorz Tomaszewski podziękował radnym za 5 lat merytorycznej pracy w Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Joanna Ekert
Biuro Rady
Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
(Grzegorz Tomaszewski)