Pierwsza rejestracja pojazdów nowych zakupionych na terenie RP,
2. Do 1 miesiąca – sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego
3. Do 2 miesięcy – sprawy szczególnie skomplikowane
- Wniosek o zarejestrowanie pojazdu wraz z załącznikami wymienionymi poniżej:
- Dowód własności pojazdu (oryginał faktury VAT, rachunku uproszczonego)
- Dowód wpłaty lub oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewniania sieci zbierania pojazdów, albo faktury zawierającej takie oświadczenie, jeżeli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy
- Świadectwa zgodności WE, albo świadectwa zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu – jeżeli są wymagane.
- Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy, jeżeli samochód osobowy lub pojazd rodzaju „samochodowy inny", podrodzaj „czterokołowiec" (kategoria homologacyjna L7e) lub podrodzaj „czterokołowiec lekki" (kategoria homologacyjna L6e) został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy
- Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy może być zastąpiony oświadczeniem wyspecjalizowanego salonu sprzedaży (autoryzowanego dealera), że posiada oryginał lub kopię dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od tego samochodu osobowego lub pojazdu wymienionego punkt wyżej
- Dokument określający tożsamość właściciela.
- W przypadku braku możliwości osobistego stawienia się współwłaścicieli - podpisane przez nich pełnomocnictwo do załatwienia sprawy przez pełnomocnika
- Potwierdzenie wniesienia opłat
- Opłata skarbowa od ustanowienia pełnomocnictwa - 17zł.
- Opłata za wydanie:
- tablic rejestracyjnych samochodowych 80 zł
- tablic motocyklowych 40 zł
- tablic motorowerowych 30 zł
- tablic indywidualnych:
- samochodowych 1 000 zł
- motocyklowych 500 zł
- dowodu rejestracyjnego 54 zł
- pozwolenia czasowego 13,50 zł
- kompletu nalepek legalizacyjnych 12,50 zł.
Potwierdzenie wniesienia opłat należy załączyć do wniosku.
- W przypadku, gdy pełnomocnikiem jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, jednostka budżetowa, samorządowa lub inny zwolniony podmiot nie jest pobierana opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa.
- W wydziale funkcjonuje system przywoławczy, do którego bilety wydawane są w panelu przy stanowisku informacyjnym pokój 109, tel. 52 5683125
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 854, z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1923, z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 700, z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów (Dz. U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2302 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2355, z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (t.j.: Dz. U. z 2019 r. poz. 2130, z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej stanowiącej przychód Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (Dz. U. z 2013 r. poz. 617, z późn. zm.)
Brak