- Menu podmiotowe
- Rada Powiatu
- Protokoły z posiedzeń komisji Rady Powiatu
- VI kadencja Komisji Rady Powiatu (2018-2023)
Protokół nr 60/24 posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 23 lutego 2024 r.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Pani Bożena Gaca-Zielińska - Dyrektor Powiatowego Zespołu ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
- Pan Franciszek Koszowski – Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
- Pan Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
- Pani Barbara Studzińska – Starosta Powiatu Świeckiego,
- Pani Katarzyna Trybuła - Kierownik Wydziału Współpracy, Rozwoju i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Pani Jolanta Wieczorek – Starosta Powiatu Świeckiego,
- Pan Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu Świeckiego.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:
- Informacja na temat organizacji programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych z budżetu Powiatu.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 1
Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła Informację na temat organizacji programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych z budżetu Powiatu (materiał ten stanowi załącznik do protokołu).
Pani Iwona Manys zapytała czy współpraca ze Stowarzyszeniem Manko oparta jest o porozumienie zawarte w 2017 roku?
Pani Katarzyna Trybuła potwierdziła i dodała, że powiat drukuje Karty Seniora dla zgłaszających się osób, które chcą skorzystać z tego programu.
Pan Grzegorz Goral w kontekście wskazanego w przedstawionym materiale szkolenia, zapytał czy nauczyciele, pedagodzy wykorzystują wiedzę ze szkolenia w szkole z młodzieżą?
Pani Katarzyna Trybuła potwierdziła i dodała, że było to bardzo dobre spotkanie – konferencja dwudniowa z wieloma specjalistami.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że byli zaproszeni nauczyciele z terenu powiatu świeckiego.
Pani Barbara Studzińska dodała, że uczestniczyli w niej także pracownicy opieki społecznej z gmin, z powiatu, pracownicy PCPR, psychologowie, pedagodzy szkolni, a także służby: policja, straż miejska.
Pan Roman Witt powiedział, że szkolenia te są bardzo dobrze zorganizowane od strony merytorycznej, gdzie praktycy dzielą się swoją wiedzą, wymieniają doświadczenia ale także pozwalają na budowanie kontaktów półformalnych, które są bardzo ważne w późniejszym rozwiązywaniu problemów.
Pani Iwona Manys uzupełniła, że dzięki tym szkoleniom pedagodzy szkolni, którzy są odpowiedzialni za opracowanie szeregu procedur funkcjonujących w szkołach czy też w placówkach oświatowych dot. m.in. bezpieczeństwa, demoralizacji, mają kontakt z kuratorami, z policjantami zajmującymi się sprawami młodzieży, z sędziami. Podsumowała, że jest to bardzo wartościowe szkolenie i powinno być kontynuowane.
Pan Grzegorz Goral dodał, że zgadza się z tym, że dzięki tym szkoleniom pedagodzy, nauczyciele są przygotowani do różnych sytuacji, ale chciałby się dowiedzieć czy wiedza ze szkolenia wykorzystywana jest odnośnie młodzieży, czy ułatwia dotarcie do młodzieży, rozmowę na temat problemów, przemocy w domu, z którą dzieci się spotykają?
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że dzięki tym szkoleniom dyrektorzy posiadają wiedzę czego można oczekiwać od psychologów, pedagogów, którzy z kolei wiedzą jakie mogą podjąć w danej sytuacji działania, zarówno od strony prawnej jak i praktycznej wobec dziecka dotkniętego przemocą. Ponadto dodała, że podczas szkolenia przedstawiciel komendy wojewódzkiej policji, wskazał na pewne ograniczenia prawne jeśli chodzi o pomoc dzieciom, ponieważ niektórych działań nie można wykonać np. bez zgody rodziców.
Pan Roman Witt dodał, że część szkolenia tak jak wspomniała Pani Starosta odbywała się w formie wykładów, pokazując podstawy prawne, a pozostałe zajęcia były w formie warsztatowej, gdzie analizowano różne problemy poprzez udział uczestników szkolenia w symulacjach prawdziwych zdarzeń.
Do pkt. 2
Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przyznania dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków w ramach otrzymanego dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, edycja druga (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19.02.2024 r.).
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Jolanta Wieczorek przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Świeckiego do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gminy Powiatu Świeckiego” (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15.02.2024 r.).
Pan Marek Mazurek zapytał czy w uchwale nie powinien być zapis, że tamtą osobę się odwołuje?
Pani Jolanta Wieczorek odpowiedziała, że nie, ponieważ w przedstawionej uchwale jest zapis: „otrzymuje nowe brzmienie”.
Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15.02.2024 r.).
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1048C Osie-Warlubie na odcinku od km 0+000 do km 0+270 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15.02.2024 r.).
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Grzegorz Goral zgłosił problem słabej widoczności na przejściach dla pieszych na ulicy Laskowickiej obok straży oraz braku oświetlenia w tych miejscach.
Pan Adam Meller wyjaśnił, że zgodnie z prawem energetycznym doświetleniem przejść dla pieszych zajmuje się gmina.
Pan Grzegorz Goral stwierdził, że lepiej jakby starostwo wystąpiło, bo jak złożył pismo o zrobienie kawałeczka drogi, to od 5 lat do dzisiaj nie dostał odpowiedzi.
Pan Franciszek Koszowski poinformował, że należy złożyć wniosek.
Pan Grzegorz Goral powiedział, że takie przepychanie się bardzo mu się nie podoba. Dodał, że jak ktoś tam kiedyś zginie to będzie zrobione oświetlenie, a w chwili obecnej mówi się, że to jest w gestii miasta, to starostwa, o pisemkach, które później są zagubione, tak jak w jego przypadku. Stwierdził, że nie może tak być.
Pani Iwona Manys odpowiedziała, że pieniądze powiatowe można wydawać zgodnie z porozumieniami albo z zadaniami. Dodała, że nie można doświetlać przejść, jeśli tylko stwierdzimy zagrożenie, bo musi zostać zachowana procedura. Zasugerowała, aby Pan Grzegorz Goral złożył pismo w tej sprawie do PZD i zostanie ono przekazane wg właściwości do urzędu gminy.
Pan Grzegorz Goral zapytał czy Pani Iwona Manys sądzi, że to są „widzi mi się”?
Pani Iwona Manys odparła, że wcale tak nie powiedziała.
Pan Grzegorz Goral dodał, że przed chwilą tak mówila, a Pan Adam Meller wytłumaczył przed chwilą, że to nie jest w gestii powiatu a miasta. Dodał, że poprosił czy Starostwo może zwrócić się w tej sprawie, ponieważ większe przebicie w takiej sprawie ma starostwo niż on.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że nie można wchodzić w kompetencje innych organów.
Pani Barbara Studzińska zapewniła, że złoży stosowny wniosek w tej sprawie do Burmistrza.
Pan Roman Witt w kwestii braku odpowiedzi na pismo, które złożył Pan Grzegorz Goral, powiedział, że jeśli zostało ono złożone jako wniosek do budżetu gminy to nie udziela się na nie odpowiedzi. Wyjaśnił, że wnioski, które zostały zaakceptowane są ujęte w budżecie, a odrzucone nie są nigdzie ujęte.
Pan Grzegorz Goral powiedział, że uzyskał zapewnienie o ujęciu jego wniosku, ale od 5 lat nic się nie zadziało w tej sprawie.
Pan Roman Witt dodał, że jeśli zostało ujęte, to musiało być ogłoszone w budżecie.
Pan Grzegorz Goral powiedział, że ma egzemplarz tego pisma z potwierdzeniem odbioru przez pracownika urzędu.
Pan Roman Witt wyjaśnił, że nie chodzi o to czy radny ma potwierdzenie złożenia pisma, ponieważ jeśli był to wniosek do budżetu, to jeżeli radni gminy przyjęli to to budżetu, to informacja jest, że został wniosek przyjęty. Natomiast jeżeli nie ma informacji, że zostało przyjęty, to znaczy, że wniosek został rozpatrzony negatywnie. Dodał, że na wnioski do budżetu nie udziela się składającym odpowiedzi.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że jeżeli pismo to było złożone jako wniosek do budżetu gminy, to w uchwale budżetowej jest zestawienie wszystkich wniosków, których jest corocznie około 300-400. Dodał, że w zestawieniu przy każdym wniosku jest podane kto składał, o co wnioskował i czy wniosek został ujęty w budżecie. Potwierdził, że Burmistrz nie udziela odpowiedzi na składane wnioski. Dodał, że mogło się zdarzyć tak, że zostało ujęte w budżecie, ale nie zostało zrealizowane, bo budżet nie jest realizowany w 100%. Natomiast merytorycznie nie ma wątpliwości co do zasadności, że to przejście powinno zostać doświetlone.
Pan Roman Witt zgodził się z przedmówcą i wyjaśnił, że wniosek do budżetu o którym powiedział Pan Grzegorz Goral dotyczył budowy kawałka drogi.
Pan Dariusz Woźniak zapewnił, że sprawdzi wniosek radnego w uchwałach budżetowych gminy.
Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w roku 2023, w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Świecki (materiał ten stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22.01.2024 r.).
Pan Marek Mazurek zapytał czy jest możliwe przedstawienie średnich wynagrodzeń dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego dla każdej ze szkół.
Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że jest liczone dla każdej szkoły, ale w sprawozdaniu przedstawia się średnią wysokość wynagrodzenia dla wszystkich szkół prowadzonych przez powiat.
Pan Marek Mazurek wyjaśnił, że wie o tym, ale z racji funkcji społecznych jakie pełni chciałby dysponować taką wiedzą.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że nie można porównywać szkół specjalnych ze szkołami powszechnymi, bo szkoły te działają w oparciu o inne przepisy. Podkreśliła, żeby mieć świadomość tego zestawiając ze sobą wynagrodzenia oddzielnie dla każdej ze szkół.
Pan Marek Mazurek zasugerował, żeby inni radni nie deprecjonowali pytań pozostałych członków Komisji. Ponadto podkreślił, że występuje o te informacje jako radny i są one tylko do jego wiadomości.
Pani Iwona Manys powiedziała, że rozumie prośbę radnego, bo kiedyś też wnioskowała o szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu. Ponadto także poprosiła aby przesłać jej ten materiał.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska w odniesieniu do przedstawionego przez Panią Bożenę Gaca-Zielińską sprawozdania, powiedziała, że średnie wynagrodzenia nauczycieli na terenie powiatu kształtują się na bardzo dobrym poziomie, nie ma konieczności płacenia dodatków wyrównawczych, jak to się dzieje w innych samorządach.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:
- zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2024,
- zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2024-2029, (projekty uchwał stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19.02.2024 r.).
Pan Grzegorz Goral zapytał czy podwyżka wynagrodzeń dotyczyła także Pań, które sprzątają.
Pan Dariusz Woźniak potwierdził, że wszyscy otrzymają podwyżkę, pracownicy obsługi także.
Pan Grzegorz Goral kolejno zapytał czy remont drogi Zbrachlin-Luszkówko jest wpisany.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że jest wpisany w „starym” programie drogowym i zostanie zrealizowany.
Pan Grzegorz Goral zapytał co w sytuacji jeśli kwota 1,9 mln zł przeznaczona na budowę internatu w Warlubiu nie zostanie wydana.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że kwota ta będzie mogła być przeniesiona przez radę powiatu na inne zadanie.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że ma satysfakcję, że budżet zostawiany dla kolejnej kadencji rady powiatu jest w dobrej kondycji. Podkreśliła, że zabezpieczone są środki na spłatę zadłużenia tegorocznego i przyszłorocznego.
Pan Grzegorz Goral zapytał czy zabezpieczone zostały środki na premie z okazji święta samorządowca.
Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że nie są zabezpieczane dodatkowe środki na nagrody, ponieważ one są wypłacane w ramach funduszu płac. Dodała, że środki te się kreują w funduszu płac w związku z oszczędnościami.
Pan Grzegorz Goral zauważył, że był jeden rok, gdzie pracownicy nie dostali z tej okazji pieniędzy i było to przykre.
Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że pracownicy otrzymali wtedy premie na gwiazdkę.
Pani Barbara Studzińska uzupełniła, że jako pracodawca ma na uwadze docenienie pracowników i wypłacanie nagród, premii.
Pan Marek Mazurek skierował pytanie do skarbnika, czy ma wiedzę jak będą kształtowały się dotacje na zadania drogowe, ponieważ rozpoczynający się program drogowy już ma opóźnienia, a wydatki zaplanowane na jego realizację są dość duże.
Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że nie będzie już centralnych funduszy, typu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, a utrzymany zostanie Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, także to źródło finansowania pozostanie. Dodał, że jest zapowiedź nowelizacji ustawy o dochodach, tak aby zwiększyć dochody własne jst w istotny sposób, także środków będzie prawdopodobnie tyle samo a jedynie zmieni się struktura, tzn. większą część będą stanowiły dochody własne, a mniejszą dotacje.
Pan Roman Witt zapytał do jakiego wydziału KPP w Świeciu trafi samochód, na którego zakup powiat dołożył środki.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że taka informacja znajduje się we wniosku, ale na pewno samochód ten będzie wykorzystywany na terenie powiatu.
Do pkt. 3
W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Joanna Ekert
Biuro Rady
Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
(Iwona Manys)