- Menu podmiotowe
- Rada Powiatu
- Protokoły z posiedzeń komisji Rady Powiatu
- VI kadencja Komisji Rady Powiatu (2018-2023)
Protokół nr 57/23 posiedzenia Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 22 grudnia 2023 r.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Pani Karolina Gapska-Kostrzewa- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
- Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
- Pani Danuta Trajder- Główna Księgowa w Starostwie Powiatowym w Świeciu,
- Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego,
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej, Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad:
- Informacja o działalności Komisji Polityki Finansowej za 2023 rok.
- Opracowanie planu pracy Komisji na rok 2024.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Sprawy bieżące.
Przed przystąpieniem do realizacji porządku obrad, Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska poprosiła Pana Andrzeja Kowalskiego o omówienie uchwały, z którą zwróciła się do Powiatu Rada Miasta i Gminy w Toszku.
Pan Andrzej Kowalski powiedział, że uchwała ta została przesłana radnym na skrzynki mailowe. Objaśnił, iż Rada Miejska w Toszku zwróciła się do Powiatu z prośbą o podjęcie tożsamej uchwały, która dot. braku możliwości egzekucji sądowej i administracyjnej od osób, które mają minimalne wynagrodzenie. Wyraził zdanie, iż jest przeciwny od załatwiania spraw w ten sposób. W jego opinii sprawą tą powinny zajmować się korporacje samorządowe czy ustawodawca. Ponadto problem, z jakim ta Gmina się zwróciła dot. Powiatu tylko w minimalnym stopniu. Dodał, że Pan Przewodniczący poprosił go o poruszenie tej sprawy na dzisiejszym posiedzeniu, dodając, iż na poprzedniej Komisji jej członkowie jednoznacznie wypowiedzieli się za nie podejmowaniem tego typu uchwały.
Pan Franciszek Koszowski powiedział, że jest to problem gminy, zgadzając się z przedmówcą w kwestii, że sprawą tą powinny zająć się korporacje samorządowe.
Komisja Polityki Finansowej jednogłośnie opowiedziała się za nie podejmowaniem takiej uchwały.
Do pkt. 2
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska poinformowała, iż w dniu dzisiejszym na skrzynki mailowe radnych został przesłany projekt planu pracy na 2024 rok. Powiedziała, iż skupiła się przede wszystkim na pierwszych trzech miesiącach z uwagi na kończącą się kadencję, zaś pozostałe elementy zostały przeniesione z poprzednich lat. Poprosiła zatem o przeanalizowanie propozycji planu do kolejnego posiedzenia. Zwróciła uwagę, aby komisja przenalizowała jedną z największych inwestycji, jaką jest budowa internatu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu.
Pan Franciszek Koszowski odparł, że subwencja na dzieci niepełnosprawne jest wyższa, stąd do utrzymania ośrodka nie będzie trzeba dokładać, dlatego nie obawiałby się o tą kwestię. Dodał, że inwestycja zostanie rozłożona na dwa lata tak, by Powiat mógł zabezpieczyć swój udział własny. Przypomniał, iż na tą inwestycję, której koszt wyniesie ok 11 000 000 złotych Powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości 8 000 000 złotych.
Pan Józef Gawrych odnośnie kosztów utrzymania placówki wtrącił, że o ile nie zmieni się sposób finansowania.
Pan Franciszek Koszowski zgodził się ale wskazał, że przyjmujemy wskaźnik określony dla dotacji na uczniów w szkołach specjalnych.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zwróciła uwagę, że kubaturowo jest to bardzo duży obiekt.
Pan Franciszek Koszowski potwierdził wskazując, że zaprojektowane są rozwiązania, które mają przynieść oszczędności.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska odparła, że praktyka pokazuje najczęściej, iż przebudowywane nowe obiekty ciągną za sobą wyższe koszty, ze względu na przeglądy gwarancyjne, ubezpieczenia itp. Zapytała, jak wygląda sprawa z amortyzacją, czy jest to koszt odciążający.
Pan Józef Gawrych odparł, że nie.
Pan Franciszek Koszowski podkreślił, że jest potrzeba powstania placówki, tym bardziej że otrzymaliśmy taką dotację.
Pan Józef Gawrych dodał, że dzięki temu zyskamy bazę lokalową, co wpłynie na komfort uczniów.
Pan Andrzej Kowalski uważa, że warto przenalizować ten temat, stąd jest to dobra propozycja do planu pracy.
Pan Franciszek Koszowski zwrócił uwagę, że dobrym pomysłem było utworzenie przedszkola w Warlubiu, bo są to potencjalni uczniowie szkoły. Uważa ponadto, że z pewnością w ciągu najbliższych lat nie będzie brakować tam uczniów.
Pan Andrzej Kowalski zgodził się z przedmówcą.
Pan Józef Gawrych powiedział, że jest diagnozowanych coraz więcej dzieci, wzrasta również świadomość rodziców w tych sprawach, dlatego musimy sprostać tej potrzebie.
Pan Franciszek Koszowski wspomniał, że w dawnych czasach szkoły specjalne były tematem wstydliwym dla społeczeństwa. Dodał, że dziecko, które ma orzeczenie o niepełnosprawności i które uczęszcza do szkoły powszechnej, spowalnia proces nauczania pozostałych uczniów.
Do pkt. 1
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska w kwestii sprawozdania z prac komisji chciałaby podziękować członkom Komisji za systematyczny udział w posiedzeniach, jak również pracownikom Starostwa i Kierownikom jednostek organizacyjnych za wsparcie w pracach Komisji. Nadmieniła, iż udało się zrealizować wszystkie punkty z dotychczasowego planu.
Do pkt. 3
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.12.2023 r.).
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa omówiła kolejno „Powiatowy Program Oddziaływań Korekcyjno – Edukacyjnych dla Osób Stosujących Przemoc Domową na lata 2024 – 2030” oraz „Powiatowy Program Przeciwdziałaniu Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej na lata 2024-2030”, które stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.12.2023 r.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, jaka jest różnica między przemocą w rodzinie, a przemocą domową.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, że jest to związane z nazwą programu. Obecnie sprawcą przemocy domowej może być tylko osoba pełnoletnia. Do tej pory prowadzone były procedury niebieskiej karty, w której wskazywano np. osobę niepełnoletnią i podejmowano wobec niej działania, a w tej chwili uległo to zmianie. Wskazała, że wszyscy małoletni, którzy mieszkają w środowisku, gdzie dochodzi do przemocy wskazywani są jako ofiary przemocy, co uważa za słuszną zmianę. Nadmieniła, że są również przypadki, gdzie to nastolatkowie stosowali przemoc domową.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dopytała, co w takim przypadku.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, że nie będzie podejmowana procedura niebieskiej karty, a raczej działania z Kodeksu Karnego.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dopytała, czy często były przypadki, gdzie to osoby małoletnie były sprawcami przemocy domowej.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odparła, że takie przypadki na pewno się zdarzają. Powiedziała, że uczestniczy w Zespole Interdyscyplinarnym w Świeciu i było kilka tego typu sytuacji.
Pan Andrzej Kowalski zapytał, czy Zespół Interdyscyplinarny musi być w każdej gminie.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, że teraz jest już w każdej gminie.
Pan Andrzej Kowalski dopytał, czy był to obowiązek ustawowy.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa potwierdziła.
Pan Andrzej Kowalski wspomniał, że uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, na którym poruszono wiele ważnych tematów.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odnosząc się do programów dla sprawców przemocy domowej podkreśliła, że są one bardzo ważne. Następnie wyjaśniła ideę programu i efekty, jakie on przynosi.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska jako przykład podała przypadek, w którym u mężczyzny został zdiagnozowany ukryty narcyzm, co wpłynęło na relacje rodzinne.
Pan Andrzej Kowalski zapytał, na jakiej zasadzie wybierani są członkowie Zespołów Interdyscyplinarnych.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, że wskazuje ich gospodarz gminy, ale szczegółowe wymogi co do tego, kto może być członkiem takiego zespołu określa ustawa. Zwróciła uwagę, iż w ramach Zespołów Interdyscyplinarnych działają grupy diagnostyczno-konsultacyjne. Następnie objaśniła działalność zespołów i zmiany, jakie zaszły w tym obszarze informując o chętnych osobach, które zgłosiły się do prowadzenia programu Korekcyjno-Edukacyjnego na terenie Powiatu.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dopytała, czy są to osoby, które zawodowo są związane z tym obszarem.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odparła, że jest to m.in. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zaznaczyła, że należy posiadać odpowiednie uprawnienia i wykształcenie do prowadzenia tego typu programów. Odnosząc się do wcześniejszego pytania o liczbę małoletnich sprawców przemocy domowej, podała konkretne dane w latach 2020-2022 zwracając uwagę, że ofiarami najczęściej są dzieci, osoby z niepełnosprawnością, czy osoby starsze.
Następnie przedstawiła „Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Świeckim na lata 2024-2026” (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.12.2023 r.). Zwróciła przede wszystkim uwagę na niedostateczną liczbę rodzin zastępczych zawodowych oraz na działania mające na celu promocję pieczy zastępczej. Nadmieniła, że program zakłada również limit utworzenia zawodowych rodzin zastępczych, tj. 5 w danym roku w Powiecie.
Pan Andrzej Kowalski dopytał o liczbę rodzin zastępczych.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, że chodzi o 5 nowoutworzonych rodzin zastępczych, a limit ten zależy od środków, jakie zostaną zabezpieczone. Chciałaby, aby była możliwość zapewnienia takiej liczby rodzin. Podkreśliła, że na dzień dzisiejszy nie mają niewykonanych postanowień z sądu, stąd nie ma sytuacji, iż dzieci muszą trafić do pieczy zastępczej, a nie ma wolnych miejsc. Zwróciła jednak uwagę na przekroczenie limitów, zarówno w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jak i w rodzinach zastępczych wskazując, że nie jest to tylko problem Powiatu, a całego województwa.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała, z czego to wynika.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa uważa, że z kryzysu rodzicielstwa- młode osoby nie myślą o zakładaniu rodzin wielodzietnych. Jest to również kwestia tego, że iż dzieci przebywające w pieczy zastępczej mają różne dysfunkcje, a także mierzą się z traumą związaną z odebraniem od rodziny. Podkreśliła jednak, że dostępni są specjaliści, którzy służą pomocą rodzinom zastępczym. Nadmieniła, że odbiory dzieci i interwencje są bardzo różne, a każda sytuacja jest inna, stąd jest to trudna praca. Odniosła się również do odstępu do psychiatrów i konieczności oczekiwania w kolejkach. Wspomniała również o spotkaniu zawodowych rodzin zastępczych z Panem Wicestarostą.
Pan Franciszek Koszowski poruszył kwestię przyjęcia przez rodzinę zastępczą kilkutygodniowego dziecka.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa potwierdziła, że są to trudne sytuacje dodając, że mają problem ze znalezieniem kandydatów na pogotowie opiekuńcze. Odniosła się również do interwencji i odbiorów dzieci od rodzin.
Pan Franciszek Koszowski powiedział, że w przypadku domów dziecka tak małe dzieci nie powinny być przyjmowane z uwagi na konieczność całodobowej opieki.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyraziła nadzieję na spokojniejszą sytuacją choć wspomniała, że okres świąteczny jest trudny. Raz jeszcze zwróciła uwagę na niedostateczną liczbę miejsc w rodzinach zastępczych i domach dziecka.
Pan Franciszek Koszowski wyraził podziw dla pracowników PCPR za ich zaangażowanie oraz poświecenie dla pracy.
Pan Andrzej Kowalski zapytał, jak Pani Dyrektor ocenia zawodowe rodziny zastępcze.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odparła, że oceny są bardzo dobre. Dodała, że w przypadku ocen dzieci i tego, czy dalej powinny funkcjonować w pieczy zastępczej wykonywane są one w zależności od wieku. Zaznaczyła, że pomimo iż rodziny zastępcze mają wychowanków ponad stan, nie odmawiają pomocy, gdy będzie taka potrzeba. Zapewniła, że rodziny zastępcze, które funkcjonują na terenie Powiatu bardzo dobrze spełniają swoją rolę.
Pan Franciszek Koszowski zauważył, że dzieci z Domu Dziecka w Bąkowie nie chcą wyjeżdżać na święta do domu bo wiedzą, że w placówce będą zaopiekowani.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska przyznała, że jest to przykre.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa powiedziała, że niektóre dzieci muszą być zabierane ze swoich środowisk ze względu na bardzo ciężką sytuację. Dodała, że pełnoletni wychowankowie przechodzą do mieszkań chronionych.
Pan Franciszek Koszowski wskazał na propozycję przeprowadzenia wśród wychowanków przebywających w mieszkaniach chronionych szkoleń dot. prawidłowego gospodarowania pieniędzmi.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska odparła, że nie tylko takie dzieci mają problem z prawidłowym dysponowaniem pieniędzmi. Wchodząc w dorosłe życie często nie potrafią wskazać priorytetów czy ocenić ryzyka. Dodała, że miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panią Psycholog, która przez dłuższy okres czasu pracowała w Finlandii, gdzie panuje zupełnie inna mentalność w kwestii wchodzenia w dorosłość przez dzieci i młodzież. Podając przykład sytuacji której doświadczyła, krytycznie odniosła się do kwestii tzw. bezstresowego wychowania.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa opowiedziała o dzieciach trafiających z interwencji i ich zachowaniu po przyjęciu do rodziny zastępczej. Wyjaśniła, że dopiero po zaspokojeniu u nich podstawowych potrzeb zaczęły pytać, dlaczego zostały odebrane z domu. Przytoczyła sytuację, kiedy to policjanci, którzy uczestniczyli w odbieraniu dzieci byli wdzięczni za przyjęcie ich do rodziny zastępczej co pokazuje, jak ciężka sytuacja panowała w tej rodzinie. Dodała, że potrzeba czasu, aby dzieci przyzwyczaiły się do nowej sytuacji.
Pan Franciszek Koszowski podkreślił, że pobyt w mieszkaniach chronionych uczy młode osoby dorosłego życia. Wskazał, że mają oni do dyspozycji określoną pulę pieniędzy, ponadto otrzymują wsparcie od Fundacji, z którą PCPR współpracuje.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa podkreśliła, że np. w okresie wakacji mają oni obowiązek podjęcia pracy dorywczej. Następnie podała przykład chłopaka, który po opuszczeniu domu rodzinnego został umieszczony w mieszkaniu chronionym i nadal tam funkcjonuje.
Pan Andrzej Kowalski dopytał, w jakim wieku jest ten chłopak.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odparła, że ma on 18 lat i od stycznia podejmie naukę w szkole. Dodała, że przebywa on w mieszkaniu chronionym ze względu na sytuację rodzinną. Wspomniała, że w mieszkaniach tych niektóre przypadki podopiecznych są ciężkie, jednak dają oni sobie radę.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska podziękowała Pani Dyrektor za zreferowanie materiałów i poprosiła o przedstawienie kolejnych projektów uchwał Rady Powiatu Świeckiego.
Pani Danuta Trajder przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym oraz określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej (załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.12.2023 r.). Wyjaśniła, iż projekt uchwały został przekazany w celu zaopiniowania do UOKiK oraz do Ministerstwa Rolnictwa. W związku z opiniami które wpłynęły, wprowadzone zostały na ich podstawie odpowiednie zmiany, szczegółowo je omawiając. Zaznaczyła, że w opinii Prezesa UOKiK ich wprowadzenie nie powoduje przekazania projektu uchwały do ponownego zaopiniowania.
Następnie, wobec braku pytań i uwag omówiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.12.2023 r.). Wyjaśniła, że w przypadku tego projektu uchwały również wprowadzono zmiany na podstawie opinii uzyskanych od UOKiK oraz Ministerstwa Rolnictwa, pokrótce je omawiając.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska podziękowała za udział w posiedzeniu i przedstawienie materiałów. Następnie złożyła życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Do pkt. 4
W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.
Na tym posiedzenie zakończono
Protokolant:
Katarzyna Kwaśnik
Biuro rady
Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej
(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)