- Menu podmiotowe
- Rada Powiatu
- Protokoły z posiedzeń komisji Rady Powiatu
- VI kadencja Komisji Rady Powiatu (2018-2023)
Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 27 grudnia 2023 r.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Pani Karolina Gapska-Kostrzewa- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
- Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
- Pani Danuta Trajder- Główna Księgowa w Starostwie Powiatowym w Świeciu,
- Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego,
- Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad:
- Przygotowanie planu pracy Komisji na 2024 rok.
- Sprawozdanie roczne z działalności Komisji.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 2
Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki jednogłośnie przyjęła Sprawozdanie z działalności za 2023 rok.
Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej jednogłośnie przyjęła Sprawozdanie z działalności za 2023 rok.
Do pkt. 1
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że zarówno Komisja Oświaty, jak i Komisja Zdrowia otrzymały projekty planów pracy na 2024 rok. Jeżeli zatem radni mają jakieś propozycje lub uwagi, to jest jeszcze czas na ich zgłaszanie, ponieważ plany te będą przyjmowane na posiedzeniach komisji w styczniu. Zwróciła tym samym uwagę, że plany pracy są żywe i mogą ulec zmianie w ciągu roku.
Pani Iwona Manys dodała, że przesłała propozycje zagadnień, jakie będą omawiane w 2024 roku przez Komisję Zdrowia i poprosiła o ewentualne sugestie.
Do pkt. 3
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.12.2023 r.).
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Następnie Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany Uchwały nr LVIII/356/23 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 29 listopada 2023 roku w sprawie ustalenia wykazu wydatków niewygasających w roku 2023 (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 27.12.2023 r.). Wyjaśnił, że zostanie złożony wniosek o rozszerzenie porządku obrad o ten właśnie punkt. Powiedział, że w momencie przyjmowania tej uchwały uważaliśmy, że nie uda się zrealizować w tym roku tylko tych zadań, które zostały radnym zaproponowane. Jednak w piątek Pani Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej poinformowała, że z uwagi na przedłużające się procedury uzgodnieniowe, w szczególności ekspertyzy przeciwpożarowe nie zdąży wykonać w tym roku jednej umowy związanej z opracowaniem dokumentacji na rozbudowę Poradni. Wobec czego Zarząd uznał za zasadne, aby to dodatkowe zadanie umieścić w wykazie wydatków niewygasających. Podsumował, iż w stosunku do poprzedniej uchwały dodano tylko 1 zadanie na kwotę 37 000 złotych.
Pan Grzegorz Goral upewnił się, że ta zmiana nie wpłynie na realizację tego zadania.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że nie, ponieważ promesa ważna jest rok. Przedłużające się procedury spowodowały, że projektant nie jest w stanie tego wykonać, dlatego będzie opóźnienie w opracowaniu dokumentacji, co nie zaważy jednak na inwestycji. Zapewnił, że jak tylko będzie gotowa dokumentacja ogłoszony zostanie przetarg.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, czy ten projekt uchwały zostanie wprowadzony do porządku obrad sesji, co Pan Dariusz Woźniak potwierdził.
Pani Danuta Trajder przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.12.2023 r.).
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że projekt uchwały jest bardzo przejrzysty i szczegółowo opisany.
Następnie Pani Danuta Trajder przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym oraz określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej (załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.12.2023 r.).
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i pytań nie zgłoszono.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła „Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Świeckim na lata 2024-2026” (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.12.2023 r.). Jeżdżą do przedszkoli, promując rodzicielstwo zastępcze i pieczę zastępczą.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, iż widziała przedstawienie, którego tematem przewodnim jest rodzicielstwo zastępcze, dlatego warto zapraszać pracowników PCPR do placówek. Następnie zapytała, jak omówiony Program zmienił się w stosunku do pierwotnego.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, że główną zmianą jest promowanie rodzicielstwa zastępczego z uwagi na brak kandydatów czy działania Urzędu Wojewódzkiego, który także skupia się na tym, żeby propagować rodzicielstwo zastępcze. Zwróciła uwagę, że Ministerstwo Rodziny przygotowało krótki spot reklamowy na ten temat, stąd podejmowane są działania mające na celu otwarcie się społeczeństwa na rodziny zastępcze.
Pan Grzegorz Goral wskazał, że nie ma żadnych uwag co do przedstawionego materiału dodając, że docenia dobrze wykonywaną pracę przez PCPR. Zapytał, czy w ciągu tego roku pojawiły się problemy w rodzinach zastępczych.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa zaznaczyła, że dzieci kierowane do pieczy zastępczej nie trafiają do niej z dobrobytu i z miłości. Objaśniła, że są dzieci, które czują traumę opuszczając swoją rodzinę zapewniając, że jest od tego sztab specjalistów, którzy pracują z rodziną zastępczą, zapewniając jej wsparcie. Poinformowała, że w chwili obecnej zatrudnionych jest 2 psychologów na umowę zlecenie oraz 1 psycholog na umowę o pracę. Co do problemów powiedziała, że są one różne w każdej rodzinie, ale na bieżąco reagują na nie, jako przykład podając ostatnią interwencję, jaka miała miejsce. Nadmieniła również o rodzinie zastępczej funkcjonującej na terenie Powiatu zapewniając tym samym, iż są one wspierane w różnym zakresie. Wskazała, że istotną pomocą służą placówki oświatowe, które zaangażowane są we wspólne działanie.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że są także dzieci z zaburzeniami, które spowodowane były poprzednimi domami.
Pani Stanisława Kuffel wypowiadając się jako nauczyciel i Dyrektor szkoły, w której są dwie w pełni prawne rodziny zastępcze zwróciła uwagę, że dzieci trafiające do pieczy zastępczej przychodzą z różnymi nawykami, z rodzin, w których nie były kochane, co ma wpływ na ich niewłaściwe zachowanie. Dlatego podziwia rodziny zastępcze za opiekę nad podopiecznymi, pozytywnie oceniając współpracę PCPR ze szkołą.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, że Pani Stanisława Kuffel ma na swoim terenie dwie zawodowe rodziny zastępcze i na pewno jest inaczej w przypadku, gdy dzieci nie są z taką rodziną spokrewnione, wskazując tym samym na relacje między PCPR a zawodowymi i spokrewnionymi rodzinami zastępczymi. Jeżeli chodzi o rodziny zawodowe powiedziała, że w naszym powiecie jest ich 6. Bardzo by chciała, żeby była rodzina pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego zapewniając jednak, że w przypadku interwencji obecnie funkcjonujące rodziny zastępcze stają na wysokości zadania. Przybliżyła sytuację odbierania dzieci i realizacji postanowienia sądowego podkreślając, że nie jest to sytuacja komfortowa dla dzieci.
Pan Grzegorz Goral przyznał rację w kwestii pogotowia rodzinnego dodając, że dzieci trafiające do ośrodka przeżywają traumę w związku z taką sytuacją.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa zwróciła uwagę, że dzieci te różnie funkcjonują, w zależności od wieku czy ich predyspozycji. Zaznaczyła, że Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 1 w Bąkowie ma wychowanków ponad stan, więc te miejsca rzeczywiście się kurczą. Wspomniała, iż do tej pory nie udało się znaleźć miejsc poza terenem naszego powiatu, mimo wielu zapytań i telefonów.
Następnie przedstawiła projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:
- uchwalenia Powiatowego Programu Oddziaływań Korekcyjno – Edukacyjnych dla Osób Stosujących Przemoc Domową na lata 2024 - 2030”,
- uchwalenia „Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej na lata 2024 - 2030”,
stanowiące załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.12.2023 r.
Pan Grzegorz Goral zapytał, czy osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu kierowane są do ośrodków bądź komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa objaśniła, że grupa diagnostyczna w gminie składająca się z pracownika socjalnego i policjanta dzielnicowego ma za zadanie ocenić, jaki jest główny problem w rodzinie. W przypadku problemu alkoholowego należy zgłosić osobę uzależnioną do komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych w gminie. Następnie komisja, wg swoich kompetencji może złożyć wniosek o leczenie przymusowe, jeżeli ta osoba nie chce poddać się jemu dobrowolnie. Jeśli chodzi o program korekcyjno-edukacyjny wyjaśniła, że może on być prowadzony zarówno indywidualnie, jak i grupowo, jednak osoby w nim uczestniczące muszą najpierw przejść pierwszy etap terapii uzależnień.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, ze główny ciężar spoczywa na gminnych komisjach zaznaczając, jak ważne jest wsparcie i szybkie działanie.
Do pkt. 4
Pan Brunon Han poinformował, że do radnych została przesłana uchwała Rady Miasta i Gminy w Toszku. Wyjaśnił, że chodzi w niej o brak możliwości egzekucji sądowej i administracyjnej od osób, które posiadają minimalne wynagrodzenie, stąd gmina zwraca się z prośbą o podjęcie tożsamej uchwały. Jest to w pewnym stopniu niesprawiedliwe, ponieważ świadczenia emerytalne chronione są od egzekucji tylko do wysokości 1200 złotych. Jeśli Rada Powiatu zdecydowałaby się na podjęcie podobnej uchwały, byłby to głos wsparcia. Zwrócił jednak uwagę, iż samorządu powiatowego ta sprawa w zasadzie nie dotyka i zapytał radnych, co uważają w tej sprawie.
Pan Marek Mazurek powiedział, że jest zdecydowanie przeciwny podejmowaniu tego typu uchwał. Po pierwsze osoby, które nie chcą płacić i tak nie będą tego robiły. Po drugie wskazał na minimalne wynagrodzenie podkreślając, że pracujący mają różne zobowiązania i z reguły nie utrzymują tylko siebie. Zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie z wynagrodzenia minimalnego zostały wyrugowane takie elementy jak wszelkie dodatki za warunki szkodliwe czy za pracę w nadgodzinach. Ponadto wysoka inflacja wpłynęła na wynagrodzenia, a przyjęte w UE minimalne wynagrodzenie stanowi co najmniej 50% przeciętnego wynagrodzenia, natomiast w Polsce 52%. Nie widzi zatem podstaw, aby podjąć taką uchwałę dodając, że wsparcie tego trendu przepisem prawnym jest dla niego niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Podsumował, iż tego typu prawo to polityka państwa w zakresie pomocy społecznej i nie można demontować elementów, które już zostały społecznie przyjęte i określone.
Pan Roman Witt odparł, że byłyby za tym projektem w przypadku, jeśli wnosiłby on o wyrównanie emerytury z pozostałymi egzekucjami wzwyż. Zgodził się również z wypowiedzią przedmówcy odnośnie wpływu inflacji na wynagrodzenia.
Pani Barbara Studzińska powiedziała, że sprawa z jaką zwróciła się do samorządów Rada Gminy w Toszku jest rolą ustawodawcy. Dodała, że zostało to zauważone przez Ministra Finansów, który podejmie odpowiednią decyzję.
Pan Tadeusz Fiedurek zauważył, nie posiadamy żadnych danych w tej sprawie, stąd nie widać, jaka rzeczywiście jest skala tego zjawiska.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zgodziła się z wypowiedzią Pani Starosty, iż sprawą tą powinien zająć się Sejm a nie Powiat, natomiast uważa, że niestety ten problem istnieje. Bardzo dużo tego typu przypadków ma miejsce w gminach i często dotyka to wspólnot mieszkaniowych, gdzie lokatorzy nie płacą za mieszkania.
Pan Brunon Han jest tego samego zdania, że nie jest to problem Powiatu. Uważa, że są inne drogi, którymi powinniśmy dojść do zmian ustaw, ale z pewnością nie powinna się tym zajmować Rada Powiatu.
Następnie obie Komisje jednogłośnie zdecydowały, aby nie podejmować tożsamej uchwały.
Pan Brunon Han podsumował, że pozostałe Komisje były tego samego zdania, stąd Rada Powiatu nie będzie zajmować się tą sprawą.
Pan Grzegorz Goral powiedział o sytuacji, z jaką spotkał się podczas wizyty w Nowym Szpitalu w Świeciu. Wyjaśnił, że po silnych wiatrach, jakie przechodziły przez powiat udał się do szpitala, gdzie odmówiono przyjęcia ze względu na awarię serwerów mówiąc, że może pojechać do innego szpitala. Stąd zastanawia się, czy w przypadku klęski żywiołowej czy braku prądu i internetu lekarz nie przyjmie, mimo że jest fizycznie obecny. Dodał, że wielu osób zostało odesłanych ze szpitala.
Pani Iwona Manys odparła, że w takim razie trzeba będzie dociec, kto podjął decyzję o nieprzyjmowaniu pacjentów, bo taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Pomimo awarii systemu są inne alternatywne sposoby, by ratować pacjentów.
Pan Grzegorz Goral pozytywnie ocenił zachowanie Pana Skarbnika i Pana Prezesa Szpitala, dzięki którym ostatecznie został przyjęty.
Pani Barbara Studzińska odparła, że wszystko zależy od ludzi.
Pan Roman Witt skomentował, że od ludzi i od systemu. Dodał, że jest po szkoleniu dot. czystego powietrza i niskiej emisji i zgodnie z przepisami nie powinny być przyjmowane zgłoszenia telefoniczne, tylko poprzez profil zaufany. Zdaje sobie jednak sprawę, że starsze osoby nie są w stanie obsłużyć aplikacji, stąd zgłoszenia telefoniczne będą również przyjmowane.
Na tym posiedzenie zakończono
Protokolant:
Katarzyna Kwaśnik
Biuro rady
Przewodnicząca Komisji
Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
(Urszula Kempińska-Czerwińska)
Przewodnicząca Komisji
Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
(Iwona Manys)