Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 17 listopada 2023 r.

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Pani Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  2. Pani Anna Fenske- Kierownik Działu Pieczy Zastępczej, Pomocy Społecznej i Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  3. Pani Hanna Jurek- Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu,
  4. Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
  5. Pani Katarzyna Pilińska- Kierownik Działu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych i pozyskiwania środków z funduszy krajowych i unijnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  6. Pan Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  7. Pani Katarzyna Trybuła- Kierownik Wydziału Współpracy, Rozwoju i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  8. Pani Jolanta Wieczorek- Sekretarz Powiatu Świeckiego,
  9. Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego,
  10. Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad:

  1. Informacja o funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
  2. Analiza i zaopiniowanie projektu budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2024.
  3. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
  4. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt. 2

 

Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2024 przy 5 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 19/23 przedstawiona przez Przewodniczącą Komisji –w załączeniu do protokołu).

 

Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2024 przy 4 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 19/23 przedstawiona przez Przewodniczącą Komisji – w załączeniu do protokołu).

 

 

Do pkt. 1

 

Pani Hanna Jurek szczegółowo omówiła funkcjonowanie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, czy w związku z zatrudnieniem w Poradni psychiatry udziela on również porady psychiatryczne, czy wchodzi tylko w skład zespołów orzekających.

 

Pani Hanna Jurek wyjaśniła, że udziela on także porad psychiatrycznych. Podkreśliła jednocześnie, że jest to ułatwienie dla rodziców, którzy po diagnozie psychologicznej nie muszą umawiać się do innego psychiatry w celu potwierdzenia wyniku diagnozy zaświadczeniem, dzięki czemu Poradnia może wystawić orzeczenie. 

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła uwagę, że jest duże zapotrzebowanie na psychiatrów. Zdarzają się także przypadki, kiedy to młodzież potrzebuje regularnej pomocy specjalisty. 

 

Pani Hanna Jurek wspomniała, że Poradnia oferuje godziny z psychoterapeutą i obejmują one młodzież licealną, gdzie jest najwięcej problemów psychicznych. Zaznaczyła, iż rośnie świadomość młodzieży, która sama zgłasza się na badania.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odnosząc się do wczesnego wsparcia dzieci powiedziała, że obserwowany jest wzrost liczby dzieci, które rodzą się z poważnymi dysfunkcjami. Zapytała więc, czy temat ten był omawiany na spotkaniach z innymi poradniami. 

 

Pani Hanna Jurek zgodziła się z opinią przedmówczyni. Kwestia ta jest na bieżąco omawiana, a obecnie zauważyć można przypadki zaburzeń, które wcześniej znane były tylko z literatury. Zwróciła uwagę na konieczność zmiany systemu związaną z diagnozą funkcjonalną właściwie od urodzenia dziecka.

 

 

Do pkt. 3

 

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2024 rok (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 30.10.2023 r.).

 

Pan Grzegorz Goral zapytał, czy apteki będą stosować się do harmonogramu dyżurów.

 

Pani Katarzyna Trybuła odarła, że trudno odpowiedzieć na to pytanie. Uważa, że część aptek będzie pełniła dyżury wg harmonogramu, a część nie, tak jak to było do tej pory. Poinformowała ponadto, że uchwała ta będzie zmieniana, ponieważ do dnia 31 stycznia 2024 roku apteki będą zobowiązane do podania Powiatowi swoich godzin otwarcia i ustalenie rozkładu dyżurów będzie kompetencją Zarządu, a nie Rady Powiatu. Jeżeli Zarząd uzna, że dana apteka nie zapewnia dyżurów w dni wolne od pracy i w porze nocnej, będzie musiała wytypować jedną aptekę do prowadzenia takich dyżurów. Nadmieniła, iż ustawodawca określa dyżur w dzień wolny od pracy, który ma być pełniony bez przerwy przez 4 kolejne godziny, między 10:00 a 18:00, natomiast dyżur w porze nocnej ma być pełniony przez 2 godziny zegarowe, między 19:00 a 23:00. Ustawodawca uważa ponadto, że po godzinie 23 nie jest racjonalne wydawanie środków publicznych, gdyż ekspedycja nie występuje. Zaznaczyła, iż na ten moment należy ustalić harmonogram dyżurów na starych zasadach.

 

Pani Katarzyna Pilińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany Uchwały nr LI/319/23 z dnia 29 marca 2023 roku zmienionej Uchwałą nr LVI/341/23 z dnia 27 września 2023 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2023 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13.11.2023 r.).

Do materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła Informację o rekrutacji na rok szkolny 2023/2024 (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 30.10.2023 r.).

 

Pan Roman Witt zwrócił uwagę, że uczniowie spoza naszego powiatu to sportowcy, którzy są w lokalnych klubach sportowych. W związku z tym odparł, że warto byłoby zastanowić się nad spotkaniem z klubami w celu utworzenia klasy sportowej.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że na pewno należy myśleć o nowym kształcie oświaty i zupełnie nowej ofercie edukacyjnej.

 

Pan Roman Witt powiedział, że warto wziąć tą kwestię pod uwagę, a na utworzenie klasy sportowej można uzyskać dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Podkreślił jednak, że należałoby pomyśleć nad renowacją internatu, który nie zachęca potencjalnych kandydatów i nie jest dostosowany do aktualnych standardów. 

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska pozytywnie oceniła pomysł spotkania z prezesami klubów sportowych, dodając że warto byłoby zaprosić również dyrektorów szkół. Zaznaczyła, że trzeba myśleć perspektywicznie, bo im mniej uczniów tym otrzymujemy mniejszą subwencję.

 

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy z operatorem na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na 2024 rok oraz projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia maksymalnych stawek opłat na 2024 rok za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu (omówione materiały stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13.11.2023 r.).

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, czy był przypadek przetrzymywania hulajnogi, która staje się popularnym środkiem transportu.

 

Pan Zbigniew Semrau odparł, że jeszcze nie było.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska omówiła „Informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2022/2023” oraz „Informację o stopniu zaawansowania inwestycji i remontów w placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Świecki w roku 2023”, stanowiące załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 30.10.2023 r.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podsumowała, że przedstawiony raport jest bardzo wyczerpujący i zawiera wszystkie potrzebne dane.

 

Pan Grzegorz Goral zapytał, czy wirtualna strzelnica jest już czynna i gdzie się ona znajduje. 

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że jest czynna i znajduje się na terenie byłych warsztatów szkolnych ZSP w Świeciu, a można z niej skorzystać po uprzednim skontaktowaniu się ze szkołą.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, iż założeniem było pierwszeństwo szkoły w korzystaniu ze strzelnicy.

 

Pani Barbara Studzińska zgodziła się z przedmówczynią.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska wyjaśniła, że w umowie określone są podmioty, które mają pierwszeństwo korzystania ze strzelnicy, a zainteresowanym wyznaczany jest termin.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska w związku z utworzeniem klasy z profilem mundurowym w ZSP w Świeciu zapytała, czy zapewniona jest w 100% kadra z kwalifikacjami.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska odparła, że dzięki kwalifikacjom uzyskanym przez Wicedyrektora Szkoły może on prowadzić większość zajęć. Ponadto z założeń programu ministerialnego wynika, że do prowadzenia zajęć przyjeżdżają także jednostki wojskowe.

 

 

Do pkt. 4

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poinformowała, że na najbliższym posiedzeniu Zarządu zostaną przyjęte projekty uchwał rady Powiatu Świeckiego, które ujęte są w porządku obrad sesji. W związku z tym zapytała członków Komisji, czy w celu zapoznania się z tymi materiałami ma być zorganizowane posiedzenie Komisji. 

Członkowie Komisji zdecydowali, że nie jest konieczne zwoływanie w tym celu posiedzenia.

 

Pani Barbara Studzińska dodała, że po przyjęciu przez Zarząd Powiatu projekty tych uchwał zostaną przesłane radnym.

 

Pan Grzegorz Goral uważa, że pospieszono się z terminami zwoływania Komisji. Sesja Rady Powiatu zaplanowana jest na 29.11, dodatkowo nie ma wszystkich materiałów, z którymi komisje mogłoby się zapoznać, ale być może należało tak zrobić.

 

Pani Iwona Manys wyjaśniła, że trzeba było tak zrobić z uwagi na uchwalenie budżetu Powiatu.

 

Pani Barbara Studzińska dodała, że wynika to z procedury uchwalania budżetu Powiatu Świeckiego.

 

Pan Grzegorz Goral wyraził zdanie, że Komisja powinna się spotkać w tym samym dniu co sesja Rady Powiatu.

 

Pani Iwona Manys objaśniła, że nie ma takiej możliwości. Po otrzymaniu projektu budżetu Powiatu Świeckiego Komisje w ciągu 14 dni muszą go zaopiniować i dzisiaj jest ostateczny termin na sformułowanie takiej opinii.

 

Pani Barbara Studzińska dopytała, co budzi wątpliwości u Radnego Grzegorza Gorala.

 

Pan Grzegorz Goral odpowiedział, że zostało to zorganizowane tak szybko, a Komisja mogła poczekać do przyszłego tygodnia.

 

Pani Barbara Studzińska odparła, że nie ma takiej potrzeby, jeśli zostało wszystko wykonane. Zarząd Powiatu był w stanie sformułować budżet, zarówno po stronie dochodów jak i wydatków i po przekazaniu go Przewodniczącemu Rady wchodzi cała procedura uchwalania budżetu. 

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła uwagę, iż procedura uchwalania budżetu Powiatu wynika z uchwały przyjętej kilka lat wcześniej.

 

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że projekt uchwały budżetowej musi być odpowiednio wcześniej przekazany do Biura Rady, natomiast pozostałe uchwały mogą zostać przekazane radnym na 6 dni przed Sesją. Dodała, że na pozostałych Komisjach, które już się odbyły radni dopytywali o te uchwały, które mają zostać dopiero przyjęte.

 

Pani Iwona Manys zaznaczyła, że w dniu dzisiejszym mija termin, w którym komisje musiały się spotkać w celu wypracowania opinii do projektu budżetu Powiatu Świeckiego na 2024 rok. Jeśli natomiast pojawi się potrzeba zwołania posiedzenia, to jest to jak najbardziej możliwe. Podsumowała, że na ten moment zostały omówione wszystkie materiały sesyjne, które znalazły się w harmonogramie posiedzenia.

 

Pan Roman Witt odnosząc się do projektów uchwał Rady Powiatu, którymi Zarząd zajmie się na najbliższym posiedzeniu powiedział, że są to uchwały techniczne i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby radni spotkali się w swoich klubach w celu ich przedyskutowania i niekoniecznie musi się to odbyć na posiedzeniu komisji.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że każdy z radnych otrzyma materiały na swoje skrzynki pocztowe i zapozna się z nimi.

 

Pan Roman Witt zwrócił uwagę, że może być więcej przypadków, kiedy to projekt uchwały Rady Powiatu nie zostanie omówiony na komisji, a będzie ujęty w porządku obrad Sesji.

 

Na tym posiedzenie zakończono

 

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro rady

 

 

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

 

 

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Iwona Manys)

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego