Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół nr 53/23 posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 24 listopada 2023 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Pan Andrzej Kowalski- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,
  2. Pan Tadeusz Werkowski- Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła Sp. z o.o. w Sulnówku.

 

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji. Poinformował, że dzisiejsze spotkanie odbywa się na terenie Przedsiębiorstwa Eko-Wisła w Sulnówku.  Następnie przedstawił porządek obrad w brzmieniu:  

  1. Efektywność selektywnej zbiórki odpadów wykonywanej przez mieszkańców powiatu na podstawie działalności międzygminnego kompleksu unieszkodliwiania odpadów w Sulnówku.
  2. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt. 1

 

Pan Tadeusz Werkowski w formie prezentacji multimedialnej przybliżył gościom historię zakładu, zwracając szczególną uwagę na rolę, jaką pełni dla lokalnej gospodarki. Omawiając funkcjonowanie przedsiębiorstwa objaśnił system przetwarzania i gospodarowania odpadami komunalnymi oraz zmiany, jakie zachodziły w tej kwestii na przestrzeni ostatnich lat. Podkreślił, że ze względu na rosnącą ilość odpadów należy poważnie myśleć o spalarniach, wskazując na zalety i technologie współczesnych tego typu zakładów. Kontynuując odniósł się do kompostowania odpadów zielonych oraz zwrócił uwagę na konieczność rozwoju i modernizacji składowiska odpadów.

 

Pan Andrzej Kowalski zapytał, czy funkcjonowanie składowiska odpadów jest faktycznie uciążliwe dla mieszkańców.

 

Pan Tadeusz Werkowski uważa, że nie. Następnie kontynuował omawianie działalności przedsiębiorstwa Eko-Wisła, w tym punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Poinformował, iż zakład zaangażowany jest także w działalność społeczną i kulturalną, współpracując w tym zakresie z innymi podmiotami.  Podsumował, że gospodarka odpadami jest nieodłącznym elementem. Zaznaczył jednak, że należy oddzielić od tego ochronę środowiska, ponieważ zakład przyjmuje na końcu ten materiał, który został wyprodukowany przez inny podmiot, a sortownia/spalarnia nie jest od uświadamiania czy ograniczania produkcji materiałów. 

 

Następnie dyskutowano o nadmiernej produkcji różnego rodzaju opakowań, która generowana jest przez rozwiniętą sprzedaż, w tym także wysyłkową. Zauważono, że można ograniczyć ten proceder, ale nie całkowicie go wyeliminować. Zwrócono również uwagę na zmiany w funkcjonowaniu społeczeństwa, które prowadzą do wytwarzania większej ilości odpadów.

 

Pan Franciszek Koszowski uważa, że nie unikniemy powstania spalarni odpadów, niekoniecznie w Świeciu. Powiedział, że był kiedyś w holenderskiej miejscowości Arnhem, w której taka spalarnia powstała, a dopiero potem wybudowano osiedle mieszkaniowe. To pokazuje, że tego typu zakłady przemysłowe nie są szkodliwe.

 

Pan Tadeusz Werkowski dopowiedział, że funkcjonuje tam system, zgodnie z którym każda elektrociepłownia ma obowiązek przyjmowania odpadów do ich współspalania.

 

Pan Franciszek Koszowski odniósł się do czasów, kiedy to nie stosowano zasad segregacji czy utylizacji odpadów, tak jak dzisiaj.

 

Pan Tadeusz Werkowski zauważył, że kiedyś nie było tylu odpadów.

 

Pan Józef Belt zapytał, czy na terenie zakładu znajdują się zwierzęta w ramach prowadzonego schroniska.

 

Pan Tadeusz Werkowski odparł, że schronisko dla zwierząt jest osobną działalnością.

 

Pan Józef Gawrych odnosząc się do większej ilości odpadów powiedział, że w obecnych czasach wszelkie produkty umieszczane są w osobne opakowania, dodatkowo niegdyś odpady inaczej były zagospodarowywane i ponownie wykorzystywane. Nawiązał również do poziomu odzysku odpadów, które są uregulowane m.in. przepisami unijnymi, podając konkretne wartości. Zapytał więc, jak ta kwestia kształtuje się w poszczególnych gminach.

 

Pracownik Eko-Wisła uważa, że w kwestii osiągania poziomów odzysku odpadów niektóre z gmin będą miały w tym zakresie problem. W kolejnych latach wątpliwa jest sytuacja, że ktokolwiek uzyska określoną wartość. Jeżeli chodzi o przedsiębiorstwo Eko-Wisła odpady selektywne są odzyskiwane na poziomie satysfakcjonującym, natomiast gorzej jest przy odpadach zmieszanych, stąd powinny się one nazywać odpadami resztkowymi i nie powinny wchodzić do poziomów procesowych.

 

Pan Józef Gawrych zapytał, czy odpady typu liście czy trawa, które przejeżdżają przez wagę korzystnie wpływają na ten czynnik.

 

Pracownik Eko-Wisła odparł, że tak, jest to zmiana Ministerstwa w celu osiągania przez gminy do określonego momentu poziomów odzysku. Jednak wzrost wartości odzysku, o którym radny wspomniał prędzej czy później stanie się problemem.

 

Pan Tadeusz Werkowski dopowiedział, że jeśli pojawi się system kaucyjny nie będzie wiadomo, co się dzieje z odpadami i gdzie będą ewidencjonowane.

 

Pan Józef Gawrych uważa, że w tym przypadku rozwiązaniem będą spalarnie. Wyjaśnił, iż jest duża ilość odpadów produkujących ciepło, a z drugiej strony masa odpadów schodzi z puli i można to efektywnie zagospodarować. Zwrócił jednak uwagę na ew. protesty mieszkańców, sprzeciwiających się budowy tego typu zakładu.

 

Pan Józef Belt zadał pytanie o koszt takiej spalarni.

 

Pan Tadeusz Werkowski jako przykład podał spalarnie odpadów w Bydgoszczy, której budowa kilka lat temu kosztowała ok. 600 000 000 złotych.

 

Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał o korzyści dla tego typu metropolii. 

 

Pan Tadeusz Werkowski odparł, że celem jest przede wszystkim pozbycie się odpadów. Następnie powiedział o planowanych budowach spalarni w innych polskich miastach. Dodał, że problemem są również odpady AGD, a producenci takich urządzeń nie dbają o ponowne ich wykorzystanie. W międzyczasie kontynuował omawianie prezentacji.

 

Pan Józef Gawrych powiedział, że w 2010 roku skończyły się gminne składowiska odpadów. Zauważył, że coraz częściej odpady pozostawiane są w lasach.

 

Pan Tadeusz Werkowski odparł, że w lasach pozostawiane są głównie odpady budowlane. Zwrócił uwagę, że samo bazowanie na działalności przedsiębiorstwa Eko-Wisła nie jest prawidłowe, ponieważ zakład ma ograniczone moce przerobowe i ilość odpadów, jakie może przyjąć, a przy rosnącej ilości odpadów komunalnych może okazać się, że zabraknie miejsca.  

 

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że trzeba będzie stworzyć takie miejsce, aby móc dostarczać odpady.

 

Pan Tadeusz Werkowski wyjaśnił, że gmina robi przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Gmina Świecie jest w tej lepszej sytuacji, że ma swój zakład i wszystkie odpady ze Świecia trafiają tutaj, a ZUK pobiera opłatę za transport. Wszystkie inne gminy są obsługiwane przez firmy wywozowe, które decydują, gdzie wywiozą odpady.

 

Pan Józef Gawrych zauważył, że gminy nie są udziałowcami i nie mają wpływu, a odpadów będzie coraz więcej. Odniósł się również do utylizowania śmieci we własnym zakresie i problemie z gospodarowaniem odpadów zielonych.

 

Pan Tadeusz Werkowski odpowiedział, że można byłoby pomyśleć o bonusie dla mieszkańców za kompostownie odpadów we własnym zakresie.

 

Pan Grzegorz Tomaszewski powiedział, że w gminie Świekatowo za prowadzenie kompostownika w gospodarstwie domowym jest 8 zł różnicy w odpłatności za śmieci od osoby. 

 

Pan Andrzej Kowalski zwrócił się do Pana Tadeusza Werkowskiego z pytaniem, czy mimo sygnalizowania problemów z odpadami na różnych forach jest zainteresowanie tą kwestią. 

 

Pan Tadeusz Werkowski odparł, iż brał udział w różnego rodzaju konferencjach, ale od kilku lat przestał na nie jeździć, ponieważ niewiele z nich wynika, a problem z odpadami jest coraz większy. Dodał, że wprowadzono system BDO, co miało ograniczyć nielegalny obrót odpadami.

 

W dalszej części posiedzenia członkowie Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa rozmawiali o niestabilności systemu obrotu odpadami oraz konieczności zmian systemowych w tym zakresie.

 

 

Do pkt. 2

 

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

 

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

 

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska,

Rolnictwa i Leśnictwa

 (Grzegorz Tomaszewski)

 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego