- Menu podmiotowe
- Rada Powiatu
- Protokoły z posiedzeń komisji Rady Powiatu
- VI kadencja Komisji Rady Powiatu (2018-2023)
Protokół nr 54/23 posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 25 sierpnia 2023 r.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji– wg załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście :
- Pani Małgorzata Błaszkiewicz – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu,
- Pani Małgorzata Cardona-Kocikowska – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu,
- Pani Bożena Gaca-Zielińska - Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
- Pan Józef Gawrych – Kierownik Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Pan Piotr Kamiński – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu,
- Pan Adam Kufel – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu,
- Pani Eleonora Lewandowska – Dyrektor Zespołu Szkół w Nowem,
- Pan Tomasz Michalak – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu,
- Pani Barbara Studzińska – Starosta Powiatu Świeckiego,
- Pani Helena Włochowicz – pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu,
- Pan Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu Świeckiego.
Otwarcia wspólnego posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:
- Przygotowanie szkół do rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024.
- Podsumowanie działalności Komisji za I półrocze 2023 r.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego (w tym Informacja z wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za I półrocze 2023 r.)
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 1.
Pan Piotr Kamiński przedstawił przygotowanie ZSP w Świeciu do rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała o kwestię powstałego oddziału wojskowego w szkole.
Pan Piotr Kamiński odparł, że została przyjęta maksymalna liczba uczestników, tj. 30 osób. Powiedział, że z informacji które otrzymał wynika, iż patronacką jednostką wojskową będzie 8 Batalion Wojsk Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy. Podkreślił, że w przypadku klasy mundurowej w liceum nadal będą współpracować z jednostką wojskową z Grudziądza.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dopytała, czy jest to klasa koedukacyjna.
Pan Piotr Kamiński potwierdził. Dodał, że będzie w niej 16 chłopaków i 14 dziewcząt. Przedstawił także swoje zdanie na temat różnicowania uczniów pod względem płci w przypadku np. zajęć z wychowania fizycznego.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zadała pytanie, czy Pan Dyrektor zamierza wystąpić do Kuratora o zatrudnienie nauczyciela.
Pan Piotr Kamiński wyjaśnił, że w zakresie przedmiotów ogólnokształcących takiej potrzeby nie ma. Jeżeli chodzi natomiast o przedmioty zawodowe cały czas ponawia prośbę o wyrażenie zgody na zatrudnienie nauczyciela.
Pan Waldemar Fura zapytał o wniosek o uzyskanie dotacji na oddział wojskowy.
Pan Piotr Kamiński poinformował, że termin składania wniosków jest do 7 września. Ustalono już sposób jego wypełnienia, ponieważ szkoła będzie się ubiegać o pełną dotację. Dlatego też starano się o przyjęcie 30 uczniów ze względu na wyposażenie.
Pani Małgorzata Błaszkiewicz przedstawiła przygotowanie do rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała o kwestie lokalowe.
Pani Małgorzata Błaszkiewicz odpowiedziała, że w tym roku zostały zaadaptowane ostatnie możliwe pomieszczenia na sale lekcyjne, wyjaśniając zmiany w układzie przestrzennym szkoły.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poprosiła o informację, czy na ten moment jest możliwe przyjęcie dzieci do placówki.
Pani Małgorzata Błaszkiewicz odparła, że do klas poszczególnych z niepełnosprawnością lekką tak. Przy czym w przypadku klas z niepełnosprawnością umiarkowaną są one wypełnione i jest w nich maksymalna liczba uczniów, podobnie jak w przedszkolu gdzie są już osiągnięte przekroczenia. Dodała, że w tej chwili jest tendencja wzrostowa dzieci z niepełnosprawnością umiarkowaną.
Pani Eleonora Lewandowska przedstawiła organizację pracy Zespołu Szkół w Nowem na rok szkolny 2023/2024. W swojej wypowiedzi skupiła się przede wszystkim na problemach kadrowych i trudnościach w pozyskaniu nowych nauczycieli.
Pani Małgorzata Cardona-Kocikowska omówiła przygotowanie do nowego roku szkolnego 2023/2024 w I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała o warunki lokalowe w placówce.
Pani Małgorzata Cardona-Kocikowska wyjaśniła, że zostały zaadaptowane dwa pomieszczenia na sale lekcyjne, stąd nie ma problemów lokalowych.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odnosząc się do zgody kuratora na zatrudnienie nauczycieli zwróciła uwagę, że nie powinien stawiać przeszkód.
Pani Małgorzata Cardona-Kocikowska odparła, że kilka kandydatów jest w trakcie kończenia studiów podyplomowych jeśli chodzi o przygotowanie pedagogiczne ale uważa, że szkoła uzyska zgodę na ich zatrudnienie.
Pan Tomasz Michalak szczegółowo przedstawił problematykę funkcjonowania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu oraz przygotowanie placówki na rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.
Pan Waldemar Fura pozytywnie ocenia funkcjonowanie szkół specjalnych na przykładzie placówek prowadzonych przez Panią Małgorzatę Błaszkiewicz i Pana Tomasza Michalaka.
Pan Tomasz Michalak podziękował za taką opinię. Następnie wspomniał o współpracy z placówką z Powiatu Jarosławskiego i udziale w wydarzeniu jakim jest beatyfikacja rodziny Ulmów. Poinformował również o inwestycji związanej z budową internatu, na który został złożony wniosek o dofinansowanie do Programu Polski Ład, dziękując Pani Staroście, Zarządowi Powiatu oraz Radnym.
Pan Adam Kufel omówił przygotowanie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024, zarówno pod względem infrastruktury jak i kwestii organizacyjnej.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, iż jest to ostatni rok tak dużego naboru, w związku z tym warunki lokalowe będą się poprawiały.
Pan Adam Kufel zwrócił uwagę, że szkoła, mimo że jest po rozbudowie nadal jest za mała. Wynika to z faktu, iż była ona planowana na 3-letnie liceum oraz 4-letnie technikum. Dodał, że nadal w piwnicach szkoły są sale lekcyjne, a w niektórych przypadkach zajęcia odbywały się w salach konferencyjnych na Hali Widowiskowo-Sportowej.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dopytała o kadrę placówki.
Pan Adam Kufel wyjaśnił, że ma pełną obsadę, choć w przypadku matematyków są przypadki półtora etatu.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła się do Dyrektorów o kwestię zatrudnienia specjalistów.
Pan Adam Kufel odparł, że ma wszystkich specjalistów, choć będzie musiał wystąpić z wnioskiem do Pani Starosty o zgodę na zatrudnienie kilku inżynierów w technikum.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska doprecyzowała, że chodziło o pedagogów specjalnych i psychologów.
Pan Adam Kufel poinformował, że ma w szkole pedagogów specjalnych oraz psychologa na pół etatu, ale ze względu na pewne okoliczności będzie musiał poszukać nowego psychologa.
Pan Piotr Kamiński wyjaśnił, że w jego placówce jest zatrudnionych dwóch pedagogów, w tym obie panie mają uprawnienia na pedagoga specjalnego. Co do psychologa powiedział, że nie udało się znaleźć pracownika na pełen etat, w związku z tym dwie osoby łączą godziny.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyraziła opinię, iż po wprowadzonych zmianach bardzo trudno zapewnić godziny pracy psychologów i pedagogów specjalnych. Brak takich specjalistów generuje problemy w zarówno w szkołach jak i przedszkolach, tym bardziej że dzieci borykają się z różnymi trudnościami.
Następnie dyskutowano o zmianach, jakie zaszły w zapisach Karty Nauczyciela oraz nastrojach nauczycieli w kwestii ich wynagrodzeń, benefitów czy planowanych podwyżek. Zwrócono uwagę na brak chętnych osób do podjęcia pracy w szkole i przechodzenie na emeryturę przez nauczycieli, którzy mają taką możliwość. Negatywnie oceniono podejście do zgłaszanych uwag i postulatów oceniając, że nikt nie słucha nauczycieli i nikt nie bierze pod uwagę ich sytuacji. Pani Urszula Kempińska-Czerwińska skupiła się na przepełnionej podstawie programowej i dużej ilości lekcji co sprawia, że uczniowie często kończą zajęcia późno. Dodatkowo muszą oni odrobić zadania domowe i przygotować się do kolejnych lekcji. Uznano, iż panuje chaos, nie jest to uporządkowane i nierównomiernie rozłożone przedmioty są obciążeniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.
Pani Helena Włochowicz omówiła funkcjonowanie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu oraz przygotowanie na zbliżający się rok szkolny 2023/2024, wskazując na główny problem związany z pozyskiwaniem kadry w zakresie psychologów.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, czy w zakresie przygotowania nowego roku organizowane są również porady wyjazdowe.
Pani Helena Włochowicz odparła, że Poradnia planuje to kontynuować, ponieważ jest to korzystne dla klientów.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyraziła wdzięczność za zaangażowanie w prace poradni przez Panią Dyrektor. Następnie dopytała o zapewnienie kadry na nadchodzący rok szkolny, biorąc pod uwagę brak specjalistów i bardzo duże potrzeby w wydawaniu diagnoz.
Pani Helena Włochowicz odpowiedziała, że na ten moment kadra jest zapewniona, ale trudno przewidzieć co będzie w przyszłości. Dodała, że w ubiegłym roku odeszło z Poradni 3 psychologów, którzy przeszli m.in. do szpitala psychiatrycznego.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała Dyrektorom placówek za przybycie na posiedzenie Komisji oraz przedstawienie informacji dot. przygotowań do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Życzyła, aby nadchodzący rok szkolny przysporzył jak najmniej problemów, żeby obecna kadra utrzymała się nadal, a także by nowy budżet zapewnił podwyżki wynagrodzeń. Z obserwacji zauważyła, że wraz z odejściem „starej” kadry pojawią się ogromne problemy. Dlatego też nie chciałaby, aby powtórzyła się sytuacja, kiedy do pracy w szkole byli zatrudniani kandydaci tuż po maturze. Zwróciła również uwagę na niskie wynagrodzenia kadry niepedagogicznej, tj. zaplecze administracyjne szkół, stąd należałoby pochylić się nad tą sprawą.
Pan Piotr Kamiński odnosząc się do słów przedmówczyni powiedział, aby wziąć pod uwagę wynagrodzenie obsługi administracyjnej. Dodał, że dzięki przychylności Komisji i jej wsparciu możliwy jest dialog, za co w imieniu wszystkich dyrektorów podziękował.
Pani Eleonora Lewandowska zwróciła się z prośbą o poparcie jej wniosku w kwestii nauczyciela Informatyki, ponieważ w przeciwnym razie będzie zmuszona zamknąć technikum informatyczne z uwagi na brak nauczyciela.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podkreśliła, że nikt nie jest przeciwko, ale należy wziąć pod uwagę reakcję środowiska tak, żeby nie wywołać ewentualnego konfliktu.
Pani Barbara Studzińska podkreśliła, iż pojedyncze przypadki wyższych wynagrodzeń nauczycieli powinny być analizowane indywidualnie.
Pan Adam Kufel zgodził się z Panią Starostą w tej kwestii. W przypadku jego szkoły także widziałby sens zwiększenia wynagrodzenia dla nauczycieli technikum papiernictwa i technikum elektronicznego, ale obawia się reakcji pozostałych nauczycieli, stąd należałoby potraktować ta sprawę publicznie.
Pani Barbara Studzińska zapewniła, że weźmie pod uwagę te kwestie i zastanowi się nad optymalnym rozwiązaniem sprawy.
Do pkt. 2
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska przedstawiła informację dot. działalności Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki za I półrocze 2023 roku (sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu).
Do przedstawionego Sprawozdania żadnych uwag nie wniesiono.
Do pkt. 3
Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego:
- w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz publicznych szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu świeckiego,
- zmieniającą uchwałę w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek dodatków do wynagrodzenia oraz szczegółowe warunki obliczania i wypłacania nauczycielom wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
omówione materiały stanowią załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 31.07.2023 r.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska z uwagi na fakt, że omówione uchwały będą przedmiotem obrad najbliższej sesji Rady Powiatu chciałaby, aby Komisja wypracowała stanowisko w tej sprawie. Osobiście uważa, że zwiększenie dodatku w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o którym mówiła Pani Bożena Gaca-Zielińska jest jak najbardziej uzasadnione. Podkreśliła, że jest to trudna praca, a ustawodawca dał możliwość organowi prowadzącemu na kształtowanie wysokości dodatków za pracę w trudnych i uciążliwych warunkach. Na uwagę zasługuje fakt coraz poważniejszych problemów u dzieci i młodzieży, takich jak depresja czy samookaleczanie się, dlatego wniosek Pani Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o zwiększenie wysokości dodatku za pracę w trudnych warunkach jest jak najbardziej zasadny. Następnie poprosiła Pana Skarbnika aby wypowiedział się w tej sprawie pod kątem finansowym.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że będzie to koszt ok. 100 000 złotych rocznie.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska przypomniała, jak kilka lat wcześniej w budżecie oświaty zostawały środki. Obecnie zmieniła się sytuacja w szkolnictwie ponadpodstawowym, gdzie organy prowadzące muszą dokładać do bieżącego utrzymania placówek. Uważa, iż jesteśmy w stanie dołożyć rocznie te 100 000 złotych, o których mówił Pan Skarbnik.
Pani Barbara Studzińska jako przykład podała, że jeszcze niedawno km drogi był remontowany za ok 1 milion złotych, dziś ten sam odcinek kosztuje 3 mln. Nie oznacza to więc, że Powiat ma zrezygnować z remontów i inwestycji drogowych, a ograniczy tylko zakres prac. Nauczyciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, mimo zwiększenia zakresu obowiązków mieli dużo niższy dodatek niż np. nauczyciele w Szkole Specjalnej. Wobec tego nie można argumentować tej decyzji tylko przez pryzmat wzrostu kosztów o ok. 100 000 złotych rocznie. Zwróciła również uwagę na rezygnowanie przez doświadczonych psychologów z pracy w Poradni, którzy poszukują lepszego wynagrodzenia w innych miejscach. Mimo, że udało zatrudnić się nowe osoby to uważa, iż po zdobyciu wiedzy i doświadczenia oni również będą chcieli podjąć pracę, gdzie będą mieć zaoferowaną wyższą pensję. Wyjaśniła, że wysłuchała argumentów przedstawionych przez Panią Dyrektor Poradni i motywacji, jakie stoją za koniecznością zwiększenia dodatku za trudne warunki pracy.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła uwagę, iż nie zostały uruchomione w pełni środki unijne. Po ich odblokowaniu będzie ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w ramach realizowanych projektów unijnych, a wynagrodzenia wynikające z tych programów będą dużo wyższe niż pensje w Poradni, co spowoduje odpływ wykwalikowanej pracowników.
Pani Helena Włochowicz podkreśliła, że Pani Dyrektor bardzo stara się pozyskać i przygotować kadrę do wykonywania zadań związanych z pomocą psychologiczną.
Pani Lucyna Kuźniacka zapytała, w ramach jakich przepisów jest ten dodatek.
Pani Bożena Gaca-Zielińska wyjaśniła, że reguluje go Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, a trudne warunki szczegółowo opisane są w §8 wspomnianego aktu prawnego. Dodała, że zgodnie z zapisami Karty Nauczyciela zadaniem organu prowadzącego jest uregulowanie wysokości stawki w regulaminie wynagradzania, przyjmowanym przez poszczególne Rady Powiatu czy Gmin.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, iż wysokość dodatków ustala organ prowadzący, a w naszym przypadku jest to Rada Powiatu na wniosek Pani Starosty.
Pani Barbara Studzińska podkreśliła, że procent tego dodatku nie jest w żaden sposób ograniczony, a propozycja wynosi tylko 15%.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zauważyła, iż organy gmin czy powiatów samodzielnie ustalają wysokość dodatku, np. w zależności od ich zamożności.
Pani Barbara Studzińska odparła, że przeanalizowano tego typu dodatki w innych powiatach.
Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła, jak procentowo kształtują się dodatki za trudne warunki pracy w placówkach innych powiatów.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapewniła, że członkowie Komisji Oświaty wesprą Panią Starostę, aby ustalić ten dodatek w takiej wysokości, jaka została zaproponowana przez Zarząd Powiatu.
Pani Stanisława Kuffel nie jest przeciwna zwiększeniu wysokości dodatku zwracając jednocześnie uwagę, iż w szkołach także zdarzają się przypadki zaburzeń wśród dzieci. Niestety, w takiej sytuacji nauczyciele nie mają zapewnionego tego typu dodatku za pracę w trudnych warunkach. Nie zgodziła się również z opiniami innych, jakoby nauczyciele mieli o wiele łatwiej w swojej pracy.
Pani Lucyna Kuźniacka zaznaczyła, iż kwestię dodatku za trudne warunki pracy w placówkach oświatowych reguluje akt prawny i nie wynika to z niczyjego wymysłu, a organ prowadzący ustala tylko jego wysokość.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21.08.2023 r.).
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że powinny zadowolić nas środki, które Powiat otrzymał.
Pan Dariusz Woźniak potwierdził i dodał, iż większość powiatów w naszym województwie otrzymała mniejsze środki niż Powiat Świecki.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za omówienie proponowanych zmian w budżecie.
Pani Lucyna Kuźniacka zadała pytanie odnośnie wniosków do PFRON dot. renowacji windy w Starostwie.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że remont windy jest związany z dostosowaniem do perspektywy wymagań związanych z dostępnością.
Pani Lucyna Kuźniacka odnosząc się do rozbudowy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu zapytała, jakie warunek, oprócz aprobaty Radnych musi zostać spełniony.
Pan Dariusz Woźniak objaśnił, iż jest to otrzymanie dotacji. W przypadku braku dofinansowania trzeba będzie zaczekać na pozostałe konkursy ale dodał, że jest optymistyczne nastawienie do tego zadania.
Do pkt. 4
W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.
Na tym posiedzenie zakończono
Protokolant:
Katarzyna Kwaśnik
Biura Rady
Przewodnicząca Komisji
Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
(Urszula Kempińska-Czerwińska)