Uchwała Rady Nr LIX/359/23 w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
Uchwała Nr LIX/359/23
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 27 grudnia 2023 r.
w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 7 i art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U z 2022 r. poz. 1526 ze zm.1)), art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022 r. poz. 840 ze zm.2)), art. 221 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270 ze zm.3)) uchwala się, co następuje:
§ 1. Uchwała określa zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku, znajdującym się na terenie Powiatu Świeckiego, wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków z udziałem środków z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, ustanowionego uchwałą nr 232/2022 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 2022 r.
§ 2. 1. Dotacja, o której mowa w § 1, może zostać udzielona na finansowanie nakładów koniecznych określonych w art. 77 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022 r. poz. 840 ze zm.).
2. Dotacja, o której mowa w § 1:
1) może być udzielona w wysokości do 100 % nakładów koniecznych, o których mowa w art. 77 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, podmiotowi ubiegającemu się o dotację na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków, przy czym 2 % wartości dotacji to środki własne Powiatu Świeckiego, a 98 % wartości dotacji to środki pochodzące z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków;
2) jest wypłacana po zawarciu umowy o udzielenie dotacji przez Beneficjenta z Powiatem Świeckim na podstawie promesy udzielonej Powiatowi Świeckiemu przez Bank Gospodarstwa Krajowego, po zakończeniu realizacji zadania lub jego wydzielonego etapu.
§ 3. 1. O udzielenie dotacji mogą ubiegać się podmioty posiadające tytuł prawny do zabytku znajdującego się na obszarze Powiatu Świeckiego wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.
2. Ubiegając się o dotację należy złożyć poprawnie wypełniony:
1) wniosek, według wzoru określonego w aplikacji naboru wniosków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały;
2) wstępny wniosek na wzorze stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
3. Podmiot ubiegający się o dotację może złożyć wyłącznie jeden wniosek o dotację w jednej z trzech kategorii:
1) do 150.000 złotych brutto;
2) do 500.000 złotych brutto;
3) do 3.500.000 złotych brutto.
3. Wniosek o udzielenie dotacji należy składać osobiście w Starostwie Powiatowym w Świeciu, ul. Gen. Józefa Hallera 9 lub korespondencyjnie za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640), w terminie 2 dni roboczych przed upływem terminu składania wniosków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków określonego w Ogłoszeniu o naborze wniosków opublikowanym na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.
4. O dacie złożenia wniosku decyduje data wpływu do Starostwa Powiatowego w Świeciu.
5. Wnioski złożone po terminie lub złożone przez podmioty nieuprawnione, podlegają odrzuceniu.
6. Podmiotom ubiegającym się o dotację, które złożyły w terminie wniosek o udzielenie dotacji, i których wnioski nie zostały zakwalifikowane do ubiegania się przez Powiat Świecki o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, nie przysługuje prawo do wniesienia odwołania.
7. Złożenie wniosku o dotację nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji, nie gwarantuje również przyznania dotacji w wysokości określonej we wniosku.
§ 4. 1. Decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Rada Powiatu Świeckiego w formie odrębnej uchwały, pod warunkiem przyznania przez Bank Gospodarstwa Krajowego Powiatowi Świeckiemu wstępnej promesy na udzielenie dotacji.
2. Uchwała o przyznaniu dotacji określać będzie:
1) nazwę podmiotu otrzymującego dotację;
2) zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy obiekcie zabytkowym, na wykonanie których przyznano dotację;
3) kwotę dotacji lub jej części do przekazania w roku budżetowym lub do przekazania w roku następnym.
3. Powiat Świecki poinformuje w formie pisemnej Wnioskodawców ubiegających się o dotację, których zadania inwestycyjne zostaną zakwalifikowane do otrzymania dotacji.
§ 5. 1. Podjęcie uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przyznania dotacji jest warunkiem do rozpoczęcia postępowania mającego na celu wyłonienie Wykonawcy w zakresie prac wskazanych we wniosku o udzielenie dotacji przez Wnioskodawcę ubiegającego się o dotację.
2. Po podpisaniu umowy o przyznanie dotacji Wnioskodawca ubiegający się o dotację staje się Beneficjentem dotacji.
3. Jeżeli w wyniku realizacji prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku ulegnie zmniejszeniu wartość zadania to odpowiedniemu zmniejszeniu ulegnie także wysokość dotacji z zachowaniem udziału procentowego środków własnych Beneficjenta i środków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w całkowitych kosztach zadania.
4. Jeżeli całkowity koszt realizacji zadania ulegnie zwiększeniu to wysokość dotacji pozostaje bez zmian, a Beneficjent dotacji jest zobowiązany do pokrycia różnicy pomiędzy wartością przewidywaną a wartością ostateczną.
5. Postępowanie, o którym mowa w ust. 1, powinno być ogłoszone w terminie do 12 miesięcy od dnia udostępnienia przez Bank Gospodarstwa Krajowego wstępnej promesy, zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.), jeżeli przepisy tej ustawy znajdują zastosowanie w stosunku do Beneficjenta.
6. W przypadku braku obowiązku stosowania przez Beneficjenta dotacji przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, Beneficjent ten jest zobowiązany do przedłożenia Powiatowi Świeckiemu takiej informacji w formie pisemnego oświadczenia, w terminie do 7 dni kalendarzowych licząc od dnia otrzymania pisma informującego o wyborze zadania objętego wnioskiem do udzielenia dotacji.
7. Beneficjenci dotacji, o których mowa w ust. 2, są zobowiązani do:
1) wyboru Wykonawcy prac w sposób transparentny i konkurencyjny na podstawie ogłoszonego zamówienia;
2) opracowania i przekazania do upublicznienia warunków udzielenia zamówienia co najmniej za pośrednictwem strony internetowej Powiatu Świeckiego.
3) zamówienie powinno być ogłoszone na cały zakres objęty wnioskiem o dofinansowanie, a termin składania ofert nie może być krótszy niż 30 dni.
8. Beneficjenci dotacji są zobowiązani do poinformowania Powiatu Świeckiego w formie pisemnego oświadczenia o ogłoszeniu postępowania, w terminie do 7 dni roboczych licząc od dnia upublicznienia ogłoszenia.
§ 6. 1. Po rozstrzygnięciu postępowania, o którym mowa w § 5 ust. 1, Beneficjent dotacji zobowiązany jest do pisemnego poinformowania Powiatu Świeckiego o wynikach postępowania, w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia zawiadomienia Wykonawcy o wyborze.
2. Na podstawie otrzymanej informacji od Beneficjenta dotacji Powiat Świecki przedkłada do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek w celu otrzymania promesy wypłaty dofinansowania na udzielenie dotacji.
3. Warunkiem zawarcia przez Beneficjenta umowy z Wykonawcą na prace podlegające dofinansowaniu jest zawarcie umowy o przyznaniu dotacji.
§ 7. 1. W odniesieniu do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, w tym działalność rolniczą lub w rybołówstwie bez względu na formę organizacyjno-prawną i sposób finansowania, dotacja stanowi pomoc de minimis, pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie i jest udzielana przy zachowaniu warunków rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. U. UE L Nr 352 z 24.12.2013 ze zm.), rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. U. UE L Nr 352 z 24.12.2013, str. 9, ze zm.) oraz rozporządzenia Komisji (UE) Nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz. U. UE L Nr 190 z 28.06.2014, str. 45, ze zm.). Przez pomoc de minimis - należy rozumieć pomoc spełniającą warunki rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego pułapu pomocy de minimis lub/i poziomu dopuszczalnej intensywności pomocy dotacja nie zostanie udzielona.
2. Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis, w tym pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie zobowiązany jest do przedstawienia:
a) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie i w rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiegał się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie i w rybołówstwie otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie, zgodnie z załącznikami nr 3 i 4 do niniejszej uchwały,
b) informacji określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 r. Nr 53 poz. 311 ze zm.) lub rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołóstwie (Dz. U. z 2010 r. Nr 121, poz. 810 ze zm.).
3. W przypadku udzielenia dotacji będącej pomocą de minimis, pomocą de minimis w rolnictwie lub pomocą de minimis w rybołówstwie, podpisanie umowy z Beneficjentem i wypłata dotacji może nastąpić najpóźniej do dnia 30 czerwca 2024 r.
4. W przypadku udzielenia dotacji będącej pomocą de minimis w rolnictwie, podpisanie umowy z Beneficjentem i wypłata dotacji może nastąpić najpóźniej do dnia 30 czerwca 2028 r.
5. W przypadku udzielenia dotacji będącej pomocą de minimis w rybołówstwie, podpisanie umowy z Beneficjentem i wypłata dotacji może nastąpić najpóźniej do dnia 30 czerwca 2030 r.
§ 8. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Świeckiego.
§ 9. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Przewodniczący Rady
Powiatu Świeckiego
Brunon Han
Uzasadnienie
Z uwagi na ogłoszenie nr 3/2023 w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków naboru wniosków o dofinansowanie, Powiat Świecki może ubiegać się o środki na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań inwestycyjnych na finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym zarówno do rejestru zabytków, jak i gminnej ewidencji zabytków.
W celu umożliwienia podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych ubiegania się o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, zasadne jest podjęcie uchwały w trybie określonym w art. 81 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Projekt uchwały został zaopiniowany przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na podstawie wydanych opinii wprowadzono do niniejszej uchwały zmiany w treści § 7. Po uwzględnieniu zastrzeżeń przedstawionych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, poprawionego projektu uchwały nie należy już przesyłać do zaopiniowania.
Przewodniczący Rady
Powiatu Świeckiego
Brunon Han
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2023 r. poz. 572.
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2023 r. poz. 951 i poz. 1688.
3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2023 r. poz. 497, poz. 1273, poz. 1407, poz. 1429, poz. 1641 i poz. 1693 oraz 1872.
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Powiatu nr LIX.359.23.pdf (165,42KB)
Załącznik nr 2 do uchwały Rady Powiatu nr LIX.359.23.pdf (194,31KB)
Załącznik nr 3 do uchwały Rady Powiatu nr LIX.359.23.pdf (165,05KB)
Załącznik nr 4 do uchwały Rady Powiatu nr LIX.359.23.pdf (194,93KB)