Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół nr XLIII/22 Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 25 maja 2022 r.

Protokół nr XLIII/22

XLIII Sesji Rady Powiatu Świeckiego w dniu 25 maja 2022 r.

 

Obrady rozpoczęto 25 maja 2022 r. o godz. 13:00, a zakończono o godz. 14:59 tego samego dnia.

 

W posiedzeniu wzięło udział 19 radnych.

Obecni:

1. Józef Belt
2. Waldemar Fura
3. Józef Gawrych
4. Grzegorz Goral
5. Brunon Han
6. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
7. Zbigniew Kapusta
8. Urszula Kempińska-Czerwińska
9. Adam Knapik
10. Franciszek Koszowski
11. Andrzej Kowalski
12. Stanisława Kuffel
13. Angelika Macura
14. Iwona Manys (od punktu 3)
15. Marek Mazurek
16. Ryszard Pacek
17. Marcin Podgórski (do punktu 9)
18. Barbara Studzińska
19. Grzegorz Tomaszewski
20. Roman Witt
21. Dariusz Wolski (od punktu 4 do punktu 9)

Lista obecności – w załączeniu.

Lista obecności zaproszonych gości – w załączeniu.

 

 

  1. Otwarcie XLIII sesji i stwierdzenie quorum.

Otwarcia XLIII sesji dokonał Przewodniczący, Pan Adam Knapik, który na podstawie podpisów złożonych na liście obecności oraz informacji z systemu do głosowania stwierdził, że w sesji bierze udział 17 radnych, co stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie uchwał przez Radę Powiatu. Następnie powitał obecnych na sesji radnych oraz zaproszonych gości.

 

 

  1. Przyjęcie porządku obrad.

Pan Adam Knapik poinformował, że do zaproponowanego porządku obrad nie wpłynęła żadna propozycja zmiany i zapytał, czy ktoś z radnych chciałby taki wniosek zgłosić. Ponieważ nikt z obecnych nie wniósł uwag, poddał porządek obrad pod głosowanie w brzmieniu przesłanym radnym wraz z zawiadomieniem o sesji (treść w załączeniu) i zamieszczonym w systemie eSesja.

 

Głosowano w sprawie:
przyjęcia porządku obrad.

Wyniki głosowania
ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4

Wyniki imienne:
ZA (17)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Marek Mazurek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (4)
Iwona Manys, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Dariusz Wolski

 

Po przeprowadzeniu głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego przyjęła porządek obrad XLIII sesji w zaproponowanym brzmieniu.

 

 

  1. Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.

Pan Adam Knapik poinformował, że projekt protokołu XLII sesji został radnym przesłany pocztą elektroniczną, był również wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz zamieszczony w systemie eSesja. Stwierdził, że do momentu rozpoczęcia obrad do sporządzonego protokołu nie wpłynęły żadne uwagi i zapytał, czy ktoś chciałby w tej sprawie zabrać głos. Wobec braku chętnych do zabrania głosu przystąpiono do głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
przyjęcia protokołu poprzedniej sesji.

Wyniki głosowania
ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4

Wyniki imienne:
ZA (16)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
WSTRZYMUJĘ SIĘ (1)
Marek Mazurek
NIEOBECNI (4)
Iwona Manys, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Dariusz Wolski

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu przyjęła protokół XLII sesji Rady Powiatu Świeckiego.

 

 

  1. Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Pan Franciszek Koszowski przedstawił Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu. W trakcie wystąpienia zwrócił uwagę na błąd pisarski w treści Sprawozdania dot. opisu zagadnienia ujętego w punkcie 1c posiedzenia Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 17.05.2022 r.: Zarząd był zobowiązany podać wymienione dane do publicznej wiadomości w terminie do 31 maja 2022 r., a nie 2021 r. Odniósł się także do przyjętej przez Zarząd Powiatu autopoprawki do projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022, nawiązując do koncepcji przebudowy przejść dla pieszych na terenie powiatu. Stwierdził, że jeśli autopoprawka zostanie uwzględniona, można będzie zlecić wykonanie dokumentacji na ww. zadanie, potrzebnej do złożenia wniosku do Wojewody. Zastrzegł, że termin naboru wniosków nie został jeszcze określony. Poinformował, jaka dokumentacja jest wymagana i dodał, że wnioski należy składać odrębnie na każde zadanie.

 

W dyskusji wzięli udział:

Pan Grzegorz Goral zapytał o planowaną przebudowę przejść dla pieszych.

 

Pan Franciszek Koszowski potwierdził, że będzie to przedstawione przy okazji omawiania proponowanych zmian w budżecie, po czym wymienił, że propozycja Zarządu przewiduje 18 przejść dla pieszych, z czego 8 zlokalizowanych na terenie gminy Pruszcz, 2 na terenie gminy Osie i po jednym w każdej z pozostałych gmin, z wyjątkiem gminy Świecie.

Na pytanie, czy w następnych latach będą realizowane kolejne wyjaśnił, że na ten nabór (jeżeli zdążymy z dokumentacją) chcemy przygotować wnioski na wszystkie 18 przejść, natomiast w następnych latach będzie się zgłaszać następne. Jednocześnie zaznaczył, że nie wiemy, czy na wszystkie te wnioski zyskamy akceptację, bo to Wojewoda będzie podejmować decyzje.

 

Pan Marek Mazurek

  1. Zadał pytanie dot. składu komisji konkursowej do wyboru dyrektora SOSW w Warlubiu. Stwierdził, że w czasie kontroli członkowie Komisji Rewizyjnej zostali poinformowani, że nie działa tam żaden związek zawodowy, a w komisji konkursowej jest przedstawiciel ZNP. Zastrzegł, że być może ZNP w tej jednostce powstał, ale jeśli nie, to dlaczego w komisji konkursowej nie ma przedstawiciela NSZZ Solidarność, który też działa w powiatowych jednostkach organizacyjnych.
  2. Poprosił, aby opracowując sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym numerować strony, bo to ułatwi odnoszenie się do poszczególnych zapisów.

 

Pan Franciszek Koszowski stwierdził, że nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie radnego i zadeklarował, że to sprawdzi zaznaczając, że przepisy określają, kto musi wchodzić w skład komisji.

Odniósł się również do kwestii dyżurów aptek i poinformował, że na 8 przeprowadzonych kontroli, dyżury w wyznaczonym czasie pełniło 5, a 3 apteki nie pełniły dyżuru. Zadeklarował, że może udostępnić wykaz, które apteki były kontrolowane i które były czynne.

 

Pan Adam Knapik zasygnalizował, że w tej sprawie wpłynęło pisemne zapytanie od radnego, więc konieczne będzie udzielenie na nie przez Starostę pisemnej odpowiedzi.

Następnie nawiązał do ogłoszonego konkursu na dyrektora I LO w Świeciu i zapytał, dlaczego Zarząd wyznaczył 14-dniowy termin składania dokumentów sugerując, że mógłby on być o wiele dłuższy.

 

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że oferty można składać w terminie do 3 czerwca i chodzi o to, żeby rozstrzygnięcie było dopóki nauczyciele są jeszcze w szkołach, bo potem coraz trudniej skompletować komisję konkursową. Taka decyzja zapadła i tak zostało ustalone i ogłoszone.

 

Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono więcej pytań ani uwag.

 

 

  1. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.

Pan Adam Knapik poinformował, że w okresie sprawozdawczym wziął udział w następujących wydarzeniach:

  • 3 maja 2022 r. – Wojewódzkie obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Toruniu,
  • 9 maja 2022 r. – Spotkanie Przewodniczących Rad Powiatów w Muzeum Etnograficznym w Toruniu,
  • 18 maja 2022 r. – posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego,
  • 18 maja 2022 r. – wspólne posiedzenie Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego,
  • 20 maja 2022 r. – wspólne posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego,
  • 23 maja 2022 r. – odbiór końcowy inwestycji „Rozbiórka i budowa obiektu mostowego w miejscowości Wierzchy wraz z przebudową odcinka drogi powiatowej nr 1211C Tleń – Lniano” (w odbiorze uczestniczyło również wielu radnych),
  • 23 maja 2022 r. – wyjazdowe posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego, zorganizowane w Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu.

Następnie poinformował, kto wziął udział w ww. spotkaniu Przewodniczących Rad Powiatów, jakie zagadnienia były omawiane i czego dotyczyła dyskusja.

Ponadto poinformował o korespondencji, jaka wpłynęła do Rady Powiatu Świeckiego. I tak:

  • dziś otrzymał od Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej opinię wraz z wnioskiem w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Świeckiego za ubiegły rok budżetowy (dokument ten zostanie dostarczony radnym);
  • 20 maja wpłynęło do Rady Powiatu pismo Burmistrza Miasta Pruszcz informujące o podtrzymaniu poprzedniego stanowiska dot. przekazania powiatowi 50 tys. zł, które miały być przeznaczone przez powiat jako wkład własny na budowę bezpiecznych przejść dla pieszych na terenie gminy Pruszcz;
  • 19 maja został złożony w Biurze Rady do wiadomości przez osoby będące autorami skargi, którą rozpatrywano w okresie od października do kwietnia, list otwarty do Starosty Powiatu Świeckiego wraz z załącznikami, a 23 maja do Przewodniczącego Rady Powiatu wpłynął wniosek o przekazanie tego listu otwartego każdemu z radnych i został on radnym przesłany;
  • 18 maja wpłynęła do Przewodniczącego Rady Powiatu informacja z RIO w Bydgoszczy zawierająca wyniki kontroli wraz z wnioskami pokontrolnymi, które zostały opracowane po przeprowadzonej kompleksowej kontroli finansowej i zamówień publicznych w naszym powiecie przez Regionalną Izbę Obrachunkową (przed sesją dokument ten został przesłany radnym);
  • Radnym został przesłany Raport o stanie powiatu; sesja absolutoryjna odbędzie się w ostatnią środę czerwca; zgodnie ze znowelizowaną ustawą o samorządzie powiatowym na tej sesji jest przewidziana publiczna debata na temat powiatu – stosowne ogłoszenia będą zamieszczone w prasie w pierwszym tygodniu czerwca.

Na zakończenie poprosił Wiceprzewodniczącego o sprawozdanie z analizy poprawności złożonych przez radnych oświadczeń majątkowych.

 

Pan Andrzej Kowalski pozytywnie ocenił złożone przez radnych oświadczenia majątkowe podkreślając, że w trakcie analizy wniesiono jedynie drobne uwagi i tylko w jednym przypadku zachodzi konieczność dokonania poważniejszych poprawek tak, aby Urząd Skarbowy nie wniósł uwag. Następnie wyczytał osoby proszone o naniesienie poprawek w złożonych oświadczeniach majątkowych i wymienił, czego dotyczyły najczęściej popełniane błędy.

 

Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.

 

 

  1. Interpelacje, zapytania i wnioski radnych.

Pan Adam Knapik poinformował o udzielonych pisemnych odpowiedziach na pytania zadane przez radnych G. Gorala dot. przebudowy drogi wojewódzkiej 272 oraz D. Wolskiego w sprawie planu rzeczowo-finansowego spółki na rok 2022 i szczegółowego porządku obrad Rady Nadzorczej Spółki Nowy Szpital, które miało miejsce w marcu.

Następnie poinformował, że wpłynęło zapytanie radnego D. Wolskiego dot. wyników kontroli przestrzegania ustalonego harmonogramu dyżurów aptek i odczytał jego treść. Dodał, że Starosta ma dane, o których mowa, więc w ciągu 14 dni radny otrzyma stosowną odpowiedź.

 

Innych zapytań, interpelacji ani wniosków nie było.

 

 

  1. Podjęcie uchwał w sprawie:

a) przekazania skargi według właściwości,

Zagadnienie przedstawiła Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu, Pani Angelika Macura, która poinformowała, czego dotyczy skarga na działalność Starosty, która wpłynęła do Rady Powiatu Świeckiego 11 maja 2022 r. oraz omówiła przebieg jej rozpatrywania, rekomendując Radzie Powiatu przekazanie ww. skargi wg właściwości do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

 

Pan Adam Knapik skomentował, że nie można otwierać postępowania skargowego przy niezamkniętym postępowaniu administracyjnym, a z taką sytuacją mamy w tym przypadku do czynienia. Gdyby termin upłynął i skarżący się nie odwołał, tylko skarżył działania Starosty, wówczas właściwa do rozpatrzenia skargi byłaby Rada, a teraz zasadne jest przekazanie jej do SKO, które dysponuje całą dokumentacją w sprawie.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
przekazania skargi według właściwości.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (2)
Ryszard Pacek, Barbara Studzińska

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLIII/265/22 (uchwała w załączeniu).

 

 

b) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022,

Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak, szczegółowo omawiając również zmiany przyjęte autopoprawką Zarządu Powiatu w dniu 23.05.2022 r.

 

W dyskusji wzięli udział:

Pan Dariusz Wolski poprosił Skarbnika o wyjaśnienie, na jakie cele Wójt Gminy Osie przekazał 100 tys. zł.

 

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że Wójt Osia przekazał 100 tys. zł na remont drogi powiatowej Tleń-Lniano (ok. 2 km odcinek, który pozostał przy moście w Wierzchach).

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapytała o wykaz lokalizacji przejść dla pieszych w poszczególnych gminach. Przypomniała, że prosiła, żeby zostało to przygotowane, łącznie z podkładem na ortofotomapie, żeby radni wiedzieli, gdzie znajdują się te przejścia, wskazane przez wójtów i burmistrzów. Skomentowała, że radni po raz kolejny zostali pominięci i ich rola jest ograniczona tylko do głosowania.

 

Pan Franciszek Koszowski nie zgodził się z opinią przedmówczyni wyjaśniając, że na razie mówimy o ilości przejść, a nie o ich lokalizacji. Wskazanych miejsc, które spełniają kryteria jest więcej niż 18 i przed zleceniem dokumentacji, zgodnie z wnioskiem, te propozycje zostaną wysłane do wiadomości wszystkim radnym.

 

Pan Adam Knapik na komentarz radnej odnośnie rozbieżności co do istnienia takiego wykazu zwrócił uwagę, iż dysponentem budżetu jest Zarząd Powiatu, w imieniu którego Skarbnik przedstawia projekt zmian w budżecie, natomiast merytorycznie odpowiedzi na pytanie radnej udzielił Wicestarosta. Skarbnik nie wyraził chęci odniesienia się do tej kwestii.

 

Pan Dariusz Wolski zwracając się do Wicestarosty stwierdził, że na posiedzeniu „Komisji Zdrowia” powiedział on, iż ma wykaz tych miejsc w poszczególnych gminach i deklarował, że na sesji go przedstawi.

 

Pan Franciszek Koszowski powtórzył, że jest wykaz zawierający więcej niż 18 przejść, bo były kwalifikowane miejsca, które spełniają warunki projektu, natomiast z nich będzie wybrane 18. Dyrektor PZD nie zlecił jeszcze dokumentacji, bo najpierw musi mieć zabezpieczone środki na ten cel i zanim to zrobi informacje, o których mowa zostaną przesłane pocztą elektroniczną do wszystkich radnych.

 

Pan Adam Knapik zwrócił uwagę, że w przyszłym miesiącu będą się odbywać posiedzenia komisji. Sugerując, że „Komisja Infrastruktury” jest najbardziej właściwą do dyskusji na ten temat wyraził opinię, że do tego czasu Zarząd Powiatu zdecyduje, które przejścia realizować. Podsumowując odpowiedź Wicestarosty odnośnie dokładnych lokalizacji ww. przejść stwierdził, że takiego wykazu nie ma.

 

Pan Franciszek Koszowski doprecyzował, że jest wykaz 24 miejsc niebezpiecznych, wskazanych w toku ustaleń Dyrektora PZD z wójtami. Teraz wybierzemy z nich 18, ponownie musi to zostać uzgodnione z wójtami i przekażemy radnym wykaz 18 miejsc, gdzie te przejścia będą zlokalizowane.

 

Pan Adam Knapik dodał, że skoro Zarząd nie miał zabezpieczonych środków, to dopiero po podjęciu dziś przez Radę niniejszej uchwały można zacząć wydawać pieniądze na prace projektowe. Odniósł się do przebiegu dyskusji i możliwości, z jakich radny może korzystać aby uzyskać satysfakcjonujące odpowiedzi na nurtujące go pytania.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska stwierdziła, że jednym z elementów realizacji projektu jest m.in. zlecenie dokumentacji. i pytała o to, czy odnośnie tego, co zostało zapisane w uzasadnieniu zmian do budżetu jest przygotowany wykaz miejsc, gdzie mają być w przyszłości projektowane przejścia. Wicestarosta odpowiedział, że nie, a teraz mówi się, że jednak jest wykaz 24 miejsc, gdzie po podjęciu dzisiejszej uchwały będzie tylko 18 złożonych wniosków do realizacji.

 

Pan Franciszek Koszowski wyjaśnił, że nie wiedząc, czy niniejsza poprawka zostanie przyjęta i czy radni zaakceptują przeznaczenie środków na ten cel, wytypowano miejsca (wyszło ich 24), które spełniają warunki projektu, na jaki można składać wnioski do Wojewody. Powtórzył, co sygnalizował na posiedzeniach komisji, że zostało wstępnie ustalone 8 przejść w Pruszczu, 2 w Osiu i 8 w pozostałych gminach – po jednym w każdej, oprócz Świecia, a obecnie w niektórych gminach są wytypowane po 2-3. Podkreślił, że działania związane ze zleceniem dokumentacji będą możliwe dopiero po podjęciu omawianej uchwały. Zadeklarował, że kiedy zostanie to ustalone, stosowna informacja będzie przekazana radnym do wiadomości szacując, że nastąpi to przed czerwcowym posiedzeniem komisji.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022.

Wyniki głosowania
ZA: 17, PRZECIW: 1, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (17)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
PRZECIW (1)
Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
WSTRZYMUJĘ SIĘ (1)
Dariusz Wolski
NIEOBECNI (2)
Ryszard Pacek, Barbara Studzińska

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLIII/266/22 (uchwała w załączeniu). Następnie skomentował, że od tej chwili dyrektor Meller może rozpocząć procedurę zlecania dokumentacji.

 

 

c) przyjęcia projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie zasad udzielania dotacji celowych z budżetu Powiatu Świeckiego dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji.

Zagadnienie przedstawił Etatowy Członek Zarządu Powiatu, Pan Józef Gawrych wyjaśniając, z czego wynikają proponowane zmiany i na czym polegają oraz jaka będzie dalsza procedura po przyjęciu przez Radę Powiatu niniejszego projektu.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
przyjęcia projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie zasad udzielania dotacji celowych z budżetu Powiatu Świeckiego dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (2)
Ryszard Pacek, Barbara Studzińska

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLIII/267/22 (uchwała w załączeniu).

 

 

  1. Kompleksowa informacja z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Świeckiego.

Informację przedstawił Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu, Pan Zbigniew Semrau. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu.

 

W dyskusji wzięli udział:

Pan Adam Knapik otwierając dyskusję w pierwszej kolejności udzielił głosu obecnym na sesji komendantom policji i straży pożarnej, sugerując ewentualne uzupełnienie przedstawionych informacji odnośnie aktualnej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa.

 

Pan Marek Mitura przedstawił się i omówił swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe informując, iż od 17 marca pełni obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Świeciu. Mówiąc o bieżącej sytuacji odnośnie bezpieczeństwa wskazał, że zauważalne jest zwiększenie ilości kradzieży i niszczenia mienia, natomiast wykrywalność jest porównywalna do ubiegłego roku. W kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym poinformował o wzroście liczby zdarzeń śmiertelnych. W trakcie wypowiedzi podawał również przykłady zdarzeń, do jakich dochodziło na terenie powiatu i zasygnalizował spodziewany wzrost natężenia ruchu w związku z otwarciem drogi S5. Jako ważny element ocenił przyszłe plany inwestycyjne: otwarcie posterunku policji w Laskowicach oraz budowa komendy powiatowej w Świeciu, a także planowana budowa nowego posterunku policji w Osiu i korzystając z okazji podziękował radnym oraz władzom samorządowym za dotychczas podjęte działania.

 

Pan Piotr Tkaczyński uzupełniając wypowiedź przedmówcy wyraził nadzieję, że zakończenie budowy drogi S5 przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przypominając, iż w czasie jej budowy doszło do wielu tragicznych zdarzeń drogowych.

 

Pan Franciszek Koszowski nawiązał do różnego rodzaju zagrożeń bezpieczeństwa i podziękował wszystkim działającym na terenie powiatu służbom za dobrą współpracę.

 

Pan Adam Knapik nawiązując do planowanej budowy nowej siedziby KPP jako niezrozumiałe ocenił przyjęte rozwiązania komunikacyjne jeśli chodzi o włączenie do ul. Wojska Polskiego i zasugerował, aby na etapie szczegółowych prac projektowych rozważyć wytyczenie dojazdu przez działkę PSP do ronda.

 

Pan Dariusz Wolski zwracając się do obecnych na sesji komendantów zapytał o możliwość przygotowania statystyki, obejmującej okres ostatnich 4-5 lat jeżeli chodzi o liczbę wypadków śmiertelnych, których przyczyną były drzewa.

 

Pan Adam Knapik stwierdził, że pełna statystyka od 2017 roku jest w materiałach, jakie otrzymali radni, a ponadto co roku (bodajże od 2017) składa w tej sprawie zapytanie, na które Komenda odpowiada, podają ilość zdarzeń, rannych i ofiar śmiertelnych. Zwracając się do przedmówcy zasugerował, że informacje te może uzyskać na stronach Biuletynu Informacji Publicznej, gdzie są opublikowane wszystkie zapytania i odpowiedzi.

 

Pan Andrzej Kowalski odniósł się do kwestii drzew i wyraził opinię, że nie są one główną przyczyną wypadków. Stwierdził, że bardzo wiele drzew zostało wyciętych przy okazji realizacji inwestycji i tam, gdzie była taka potrzeba, jednocześnie przypominając, że po drogach należy poruszać się zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności dotyczącymi dopuszczalnej prędkości.

 

Pan Roman Witt odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy skomentował, że pokazuje to ułomność naszej siatki drogowej i konieczność budowania nowych dróg, bo po niektórych drogach ciężki sprzęt nie powinien jeździć. W nawiązaniu do powyższego poruszył kwestię uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego i konieczności zagwarantowania zarówno odpowiedniego, bezpiecznego dojazdu do nowo powstających zakładów, jak i rozwiązań komunikacyjnych jeśli chodzi o budownictwo mieszkalne.

 

Pan Adam Knapik wobec braku dalszych pytań podziękował gościom za udział w obradach. Odnośnie drzew zwrócił uwagę, że jest to nie tylko kwestia wypadków, ale też zagrożenia dla użytkowników ruchu ze strony starych drzew w przypadku wiatrów i szadzi, oblodzenia, spadających gałęzi itd.

 

 

  1. Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi za 2021 rok.

Sprawozdanie, w formie pokazu slajdów przedstawiła Sekretarz Powiatu, Pani Iwona Karolewska. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję.

 

 

  1. Sprawy różne.

Pan Adam Knapik powtórzył, że sesja dot. absolutorium, którego udzielenie jest poprzedzone publiczną debatą nad stanem jednostki samorządowej, odbędzie się w ostatnią środę, tj. 29 czerwca o godz.13:00. Zgodnie z obowiązkiem ustawowym, stosowne ogłoszenia, adresowane do mieszkańców, zostaną wystosowane przez Przewodniczącego Rady Powiatu w pierwszym tygodniu czerwca.

 

Pan Andrzej Kowalski poprosił radnych, aby jak najszybciej dokonali stosownej korekty w oświadczeniach majątkowych, z uwagi na obowiązek ich przekazania do Urzędu Skarbowego.

 

Pan Waldemar Fura w związku ze zbliżającym się dniem samorządowca w imieniu klubu radnych OPS złożył wszystkim życzenia, wyrażając nadzieję, że dobra i owocna współpraca, jaką udaje się w tym samorządzie powiatowym realizować, dalej będzie się rozwijać.

 

Pan Adam Knapik dziękując za życzenia zaakcentował, że do przewodniczącego należy kierowanie pracami rady i prowadzenie obrad, natomiast nie jest on przełożonym radnych.

 

 

  1. Zakończenie.

Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Przewodniczący zamknął obrady XLIII sesji Rady Powiatu Świeckiego.

Przewodniczący
Rady Powiatu Świeckiego
/-/
Adam Knapik

 

Przygotowała: Halina Matwiej

Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego