Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół XVI Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 30 grudnia 2019 r.

Protokół nr XVI/19

XVI Sesja Rady Powiatu Świeckiego w dniu 30 grudnia 2019 r.

Obrady rozpoczęto 30 grudnia 2019 o godz. 13:00, a zakończono o godz. 15:51 tego samego dnia.

 

W posiedzeniu wzięło udział 19 radnych.

Obecni:

1. Wiesław Bagniewski
2. Waldemar Fura
3. Józef Gawrych
4. Grzegorz Goral
5. Brunon Han
6. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
7. Zbigniew Kapusta
8. Urszula Kempińska-Czerwińska
9. Adam Knapik
10. Franciszek Koszowski
11. Andrzej Kowalski
12. Stanisława Kuffel
13. Angelika Macura
14. Iwona Manys
15. Marek Mazurek
16. Szczepan Nowakowski
17. Ryszard Pacek
18. Marcin Podgórski
19. Barbara Studzińska
20. Grzegorz Tomaszewski
21. Roman Witt

Lista obecności – w załączeniu.

Lista obecności zaproszonych gości – w załączeniu.

 

 

  1. Otwarcie XVI sesji i stwierdzenie quorum.

Otwarcia XVI sesji dokonał Pan Adam Knapik, który powitał obecnych radnych oraz zaproszonych gości. Następnie, na podstawie podpisów złożonych na liście obecności oraz informacji z systemu do głosowania stwierdził, że w sesji uczestniczy 19 radnych, co stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał przez Radę Powiatu.

 

 

  1. Przyjęcie porządku obrad.

Pan Adam Knapik poinformował, że do zaproponowanego porządku obrad nie wpłynął żaden wniosek o zmianę lub rozszerzenie i zapytał, czy ktoś z radnych chciałby taki wniosek zgłosić. Ponieważ nikt z obecnych nie wniósł uwag, poddał porządek obrad pod głosowanie w brzmieniu przesłanym radnym wraz z zawiadomieniem o sesji (treść w załączeniu).

 

Głosowano w sprawie:
przyjęcia porządku obrad.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 1, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (18)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
BRAK GŁOSU (1)
Szczepan Nowakowski
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Marcin Podgórski
Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący stwierdził, że porządek obrad został przez Radę przyjęty.

 

 

  1. Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.

Pan Adam Knapik stwierdził, że projekt protokołu poprzedniej sesji został radnym przesłany pocztą elektroniczną oraz zamieszczony w programie eSesja. Poinformował, że do momentu rozpoczęcia sesji nie wpłynęły żadne uwagi ani poprawki do protokołu i zapytał, czy ktoś chciałby takie uwagi zgłosić. Wobec braku chętnych do zabrania głosu w tej sprawie przystąpiono do głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
przyjęcia protokołu poprzedniej sesji.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 1, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (18)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
BRAK GŁOSU (1)
Szczepan Nowakowski
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Marcin Podgórski
Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący stwierdził, że Rada przyjęła protokół XV sesji.

 

 

  1. Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Pani Barbara Studzińska przedstawiła Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym.

 

W dyskusji wzięli udział:

Pani Iwona Manys nawiązała do uchwały w sprawie najmu lokali na rzecz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa podjętej przez Zarządu Powiatu na posiedzeniu w dniu 16 grudnia. Stwierdziła, że na jednej z ostatnich sesji dyskutowano o kwocie z tytułu najmu lokalu i poinformowała, że kontaktowałam się z Centrum Krwiodawstwa informując, że mogą ubiegać się o zmniejszenie stawki. Zapytała o okres, na jaki została zawarta umowa.

 

Pani Barbara Studzińska potwierdziła, że poprzednia umowa była zawarta na okres 3 lat, do końca 2019 roku, natomiast wniosek, o którym mówiła Pani Radna został już złożony i będzie rozpatrzony pozytywnie.

 

Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono więcej pytań ani uwag.

 

 

  1. Informacja Starosty o sposobie załatwienia skargi przekazanej uchwałą Rady Powiatu Świeckiego Nr XV/104/19 z dnia 29 listopada 2019 r.

Pan Adam Knapik stwierdził, że radni otrzymali pocztą elektroniczną stanowisko Starosty i zapytał, czy chciałaby ona coś więcej w tej sprawie powiedzieć.

 

Pani Barbara Studzińska potwierdziła, że wszyscy radni otrzymali zawiadomienie o sposobie załatwienia skargi. Podkreśliła, że bardzo dokładnie przeanalizowała skargę wraz z prawnikiem oraz Zastępcą Geodety Powiatowego i nie znalazła podstaw, żeby uznać ją za uzasadnioną.

 

Do przedstawionej informacji nie wniesiono pytań ani uwag.

 

 

  1. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.

Pan Adam Knapik poinformował, że w okresie sprawozdawczym uczestniczył w następujących spotkaniach:

  • 18 grudnia 2019 r. – uroczystość wigilijna w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Świeciu (wspólnie ze Starostą),
  • 18 grudnia 2019 r. – samorządowe spotkanie opłatkowe w Starostwie Powiatowym w Świeciu,
  • 19 grudnia 2019 r. – Kujawsko-Pomorskie Spotkanie Opłatkowe w Toruniu organizowane przez Marszałka Województwa,
  • 30 grudnia 2019 r. – posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu.

 

Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.

 

 

  1. Interpelacje i zapytania radnych.

Pan Adam Knapik poinformował, iż na zapytania z dnia 24 i 29 listopada Starosta udzieliła radnym odpowiedzi. Treść zapytań oraz udzielonych odpowiedzi zamieszczono na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej. Dodał, że Starosta udzieliła również odpowiedzi na pytanie radnego Grzegorza Gorala o przyczyny słabych wyników nauczania matematyki, natomiast nie było ono złożone jako zapytanie, w związku z czym to pytanie, ani odpowiedź nie są zamieszczone w BIP; jednocześnie udzieloną odpowiedź ocenił jako wyczerpującą.

Nawiązując do sprawy poruszonej przez panią radną Kuffel stwierdził, że interpelacja ta wywołała sporą aktywność w środkach masowego przekazu i na forach internetowych. Zwrócił uwagę, że krzyże wiszą w salach, w których spotykają się radni i dodał, że administracja nie poniosła w związku z tym żadnych kosztów, ponieważ zostały one wykonane i przekazane Radzie przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Świeciu.

Następnie poinformował, iż przed rozpoczęciem sesji wpłynęła interpelacja radnej, Pani Iwony Manys dotycząca stanowiska Zarządu Powiatu Świeckiego przedstawionego na spotkaniu 21 listopada 2019 roku odnośnie rozwoju transportu kolejowego w powiecie świeckim. Ponieważ na pytanie, czy chce odczytać złożoną interpelację radna zaprzeczyła, Przewodniczący stwierdził, że interpelacja zostanie przekazana Staroście i jej treść będzie zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

 

  1. Uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2020-2029 i budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020:

a) przedstawienie projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2020-2029 oraz opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,

Pan Dariusz Woźniak przypomniał regulacje prawne dot. uchwalania przez samorządy wieloletnich prognoz finansowych i w imieniu Zarządu omówił projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2019-2029. Reasumując ocenił, że WPF pokazuje, że nasza sytuacja jest bezpieczna, stabilna i „wyciskamy” z tego budżetu tyle, ile się da, wykorzystując zarówno kwotę długu, jak i środków zewnętrznych, a świadczy o tym relacja nadwyżki operacyjnej do środków wydawanych na inwestycje (jest to 13-krotnie więcej). Wyraził opinię, że w przyszłości warto zastanowić się nad partnerstwem publiczno-prywatnym co do finansowania dróg przy takim modelu, żeby kwota nie wchodziła do długu. Z takim finansowaniem uciekniemy ze wskaźnika zadłużenia, co pozwoli nam utrzymać tempo inwestycji, bo musimy reagować na malejącą nadwyżkę operacyjną. W świetle analiz wynikających z WPF malejąca nadwyżka operacyjna będzie powodować, że będziemy mogli przeznaczać na inwestycje mniej środków z takich prostych źródeł jak klasyczny dług. Dlatego musimy korzystać z niestandardowego finansowania, oczywiście dopuszczalnego przez prawo (ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym) po to, żeby realizować te inwestycje w takim tempie, żeby wszyscy mieszkańcy byli z tego zadowoleni.

 

Pan Adam Knapik stwierdził, że przy procedurze przyjmowania budżetu i uchwalania wieloletniej prognozy finansowej istnieje konieczność odczytania opinii wydanej przez Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej (nie wystarczy poinformować, iż opinia jest pozytywna). Następnie ponownie udzielił głosu Skarbnikowi.

 

Pan Dariusz Woźniak potwierdził, że jest taki obowiązek jednocześnie zaznaczając, iż opinia ta została zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej, więc każdy mógł się z nią zapoznać i nadal jest taka możliwość (znajduje się ona w zakładce „Opinie RIO”). Następnie odczytał Uchwałę Nr 22/WPF/2019 Składu Orzekającego Nr 1 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 10 grudnia 2019 r. w sprawie opinii o projekcie uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Świeckiego.

 

 

b) przedstawienie projektu budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020 oraz opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,

Pani Barbara Studzińska przedstawiła projekt budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020. Omawiając zakładane dochody zwróciła uwagę na różnicę w stosunku do pierwotnego projektu budżetu, przesłanego radnym 15 listopada br., tj. wzrost o 7 mln zł. Sygnalizując, iż wpływ na to miało m.in. otrzymanie dofinansowania do drogi Świekatowo-Serock (przeszło 4 mln zł) oraz zawarcie umowy na projekt „ Aktywni Zawodowo” (powyżej 2 mln zł) poinformowała, że zmiany te zostały ujęte w tekście jednolitym projektu budżetu i zapowiedziała, iż będą szczegółowo omawiane w ramach kolejnego punktu porządku obrad. W trakcie wystąpienia odniosła się do struktury dochodów i wydatków oraz przedstawiła dane liczbowe obrazujące, jak wygląda budżet na rok 2020, omawiając najistotniejsze kierunki wydatków ze wskazaniem ich procentowego udziału w budżecie ogółem. Prezentując wydatki inwestycyjne wymieniła planowane do realizacji zadania i źródła ich finansowania dodając, iż istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania kolejnych prawie 10 mln zł, ponieważ mamy złożone wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych, do rezerwy Budżetu Państwa i 1 wniosek do Lasów Państwowych. Otrzymanie dofinansowania na te drogi oceniła jako prawdopodobne jednocześnie zaznaczając, że jego brak spowodowałby konieczność wyasygnowania tej kwoty ze środków własnych, co mogłoby się okazać trudne. Zwróciła uwagę, że w niniejszym projekcie uwzględnione zostały również sugestie radnych, aby jednak przeznaczyć pewne środki na ochotnicze straże pożarne. Poinformowała, że Zarząd postanowił przeznaczyć na ten cel 50 tys. zł i dodała, że zwiększono również środki na spółki wodne (z 25 na 50 tys. zł).

Podsumowując powiedziała, iż jest to budżet bezpieczny, dający gwarancję normalnego, spokojnego funkcjonowania wszystkich jednostek organizacyjnych, uwzględniający podwyżki wynagrodzeń i wzrost płacy minimalnej, dający możliwość aplikowania o środki unijne oraz kontynuowania rozpoczętych projektów; uwzględnia on również przebudowy dróg powiatowych wynikające z Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, który został przyjęty w 2014 roku uchwałą Rady Powiatu Świeckiego.

 

Pan Dariusz Woźniak na prośbę Przewodniczącego odczytał Uchwałę Nr 22/P/2019 Składu Orzekającego Nr 1 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 10 grudnia 2019 r. w sprawie opinii o projekcie uchwały budżetowej Powiatu Świeckiego na 2020 r. oraz Uchwałę Nr 16/Dpr/2019 Składu Orzekającego Nr 1 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 10 grudnia 2019 r. w sprawie opinii o możliwości sfinansowania planowanego deficytu przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej Powiatu Świeckiego na 2020 r.

 

 

c) przedstawienie wniosku o wprowadzenie poprawek do projektu budżetu i projektu WPF,

Pan Adam Knapik poinformował, że po zakończeniu prac nad projektem budżetu przez Komisje, Zarządu Powiatu odbył 2 posiedzenia: 5 i 16 grudnia, na których przyjął poprawki. Stwierdził, że Rada nie będzie tych poprawek głosować, ponieważ Zarząd wprowadza je autopoprawką do zgłoszonego przez siebie projektu uchwały budżetowej, natomiast trzeba się z nimi zapoznać i ewentualnie je przedyskutować. W związku z powyższym poprosił Skarbnika o zapoznanie Rady z autopoprawką Zarządu do projektu uchwały budżetowej.

 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił zaproponowane przez Zarząd poprawki do projektu budżetu, przyjęte Uchwałą Nr 43/307/19 Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 5 grudnia 2019 r. oraz Uchwałą Nr 44/315/19 Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 16 grudnia 2019 r. Zaznaczył, że uchwała, jaka zostanie poddana pod głosowanie zawiera tekst jednolity uwzględniający ww. poprawki.

 

 

d) dyskusja,

 

W dyskusji wzięli udział:

Pan Waldemar Fura odnosząc się do strony dochodowej WPF zacytował przewidywane kwoty z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób prawnych prosząc o wyjaśnienie powodów przyjęcia tak optymistycznych szacunków na rok 2021.

 

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że średnio co drugi rok zmieniają się wpływy z CIT-u dodając, że w 2019 roku jest to około 5 mln zł, w ubiegłym roku było 1,5 mln zł, a wcześniej znowu około 3 mln zł; na przyszły roku planujemy bodajże 2 mln zł. Biorąc powyższe pod uwagę wpływy z CIT na rok 2021 rzeczywiście zostały zaplanowane optymistycznie, natomiast bardzo trudno jest to zaprognozować, bo CIT nie jest tak stabilny, jak PIT.

 

Pan Szczepan Nowakowski zwracając się do Zarządu upewnił się, że podjęto decyzję o finansowaniu dotacji do OSP z rezerwy budżetowej, na co uzyskał od Skarbnika potwierdzenie, że proponuje się jej sfinansowanie ze zwiększonych dochodów. Kontynuując zapytał, czym kierowano się decydując o przekazaniu dotacji do Straży zawodowej, a uszczuplając dotację dla OSP. Zwrócił uwagę, że do Straży zawodowej jest dotacja z Budżetu Państwa i od Wojewody również przychodzą środki na budowę strażnicy PSP. Pytając o zakończenie tej budowy dodał, że nie rozumie motywów takiego działania Zarządu.

 

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że kierowano się tym, że bardzo zależy nam, żeby budowa strażnicy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zakończyła się w przyszłym roku, a jeśli nie, to być może w I półroczu 2021 roku. Do zakończenia części infrastrukturalnej brakuje przeszło 5 mln zł (takie dane przedstawił Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu), natomiast oprócz wykończenia budynku jest jeszcze wyposażenie i jego właśnie dotyczy deklarowana przez nas kwota. Już na początku, kiedy zapadła decyzja o budowie strażnicy w Świeciu i zaczęto realizować tę inwestycję, Zarządu Powiatu Świeckiego poprzedniej kadencji zdecydował, że będziemy współfinansować jej wyposażenie. Dotrzymując złożonej obietnicy zaproponowano przekazanie środków na ten cel. Zaznaczyła, że deklaracja powiatu dotyczyła 500 tys. zł, natomiast proponujemy przekazać 100 tys. zł, ponieważ na ten moment na więcej nas nie stać.

Potwierdzając słowa przedmówcy, że Państwowa Straż Pożarna jest finansowana z budżetu państwa dodała, że jednostki OSP są finansowane przez gminy, natomiast Powiat Świecki nigdy nie był obojętny i zawsze wspierał zarówno PSP, poprzez dofinansowanie zakupu różnego rodzaju sprzętu, jak i OSP. Podkreśliła, że przez wszystkie lata istnienia powiatu jednostki OSP były dofinansowywane, natomiast wielkość tego wsparcia zależała od naszych możliwości finansowych (w tegorocznym budżecie było to 85 tys. zł). W pierwotnym projekcie budżetu na przyszły rok, z uwagi na brak środków nie zaplanowaliśmy żadnych dotacji dla OSP, ale w międzyczasie nasza sytuacja nieco się poprawiła i obecnie proponujemy 50 tys. zł. Apelując o zaakceptowanie tej kwoty zapowiedziała, że jeśli w trakcie roku nasza sytuacja się poprawi, nie wyklucza jej zwiększenia, przynajmniej do takiej kwoty, jaka była w 2019 roku.

 

Pan Adam Knapik nawiązując do wspomnianego spotkania, które odbyło się 19 grudnia w Toruniu poinformował, że rozmawiał wówczas z Wojewodą. Sugerując, żeby poczekać do końca I kwartału powiedział on, że optymistycznie patrzy na zwiększenie finansowania na to zadanie, ponieważ w całym województwie kujawsko-pomorskim nie ma drugiej inwestycji o tej skali jeżeli chodzi o straż pożarną, ani też o wydatki finansowane z resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dał do zrozumienia, że jeśli w trakcie roku sytuacja Skarbu Państwa będzie pozytywna i spływ środków do budżetów będących w dyspozycji wojewodów będzie taki, jak założono, to będzie mieć na uwadze nasz powiat i widzi konieczność szybkiego zamknięcia realizacji tej inwestycji.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

 

e) podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2020-2029,

 

Głosowano w sprawie:
uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2020-2029.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Marcin Podgórski

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że przy 19 osobach biorących udział w głosowaniu Rada Powiatu Świeckiego jednogłośnie uchwaliła Wieloletnią Prognozę Finansową Powiatu Świeckiego na lata 2020-2029 (Uchwała nr XVI/106/19 w załączeniu).

 

 

f) podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020.

 

Głosowano w sprawie:
uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (18)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
WSTRZYMUJĘ SIĘ (1)
Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Marcin Podgórski

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że przy 19 osobach biorących udział w głosowaniu, 18 głosami „za”, przy 1 „wstrzymującym się” Rada Powiatu Świeckiego uchwaliła budżet Powiatu Świeckiego na rok 2019 (Uchwała nr XVI/107/19 w załączeniu) i pogratulował Zarządowi.

 

Następnie ogłoszono 10-minutową przerwę.

 

 

Po wznowieniu obrad:

 

  1. Podjęcie uchwał w sprawie:

a) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019.

Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Marcin Podgórski

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że przy 19 osobach biorących udział w głosowaniu Rada Powiatu Świeckiego jednogłośnie, przy 19 głosach „za” podjęła uchwała w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019 (Uchwała nr XVI/108/19 w załączeniu).

 

 

b) ustalenia wykazu wydatków nie wygasających w roku 2019.

Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
ustalenia wykazu wydatków nie wygasających w roku 2019.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Marcin Podgórski
Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego podjęła Uchwałę nr XVI/109/19, przy 19 głosach „za”, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było (uchwała w załączeniu).

 

 

c) przejęcia niektórych zadań z zakresu administracji rządowej związanych z kwalifikacją wojskową w 2020 roku.

Projekt uchwały przedstawił Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, Pan Zbigniew Semrau.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
przejęcia niektórych zadań z zakresu administracji rządowej związanych z kwalifikacją wojskową w 2020 roku.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Marcin Podgórski
Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego podjęła Uchwałę nr XVI/110/19, przy 19 głosach „za”, głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” nie było (uchwała w załączeniu).

 

 

d) uchwalenia Planu Pracy Rady Powiatu na 2020 rok.

Pan Adam Knapik stwierdził, że radni otrzymali rozpisaną na poszczególne miesiące propozycję planu pracy Rady Powiatu Świeckiego na 2020 rok. Dodał, że zostały w niej zawarte wszystkie sugestie zgłaszane przez radnych. Po upewnieniu się, iż radni nie widzą konieczności odczytywania tego projektu zwrócił uwagę, że oprócz lipca, w którym nie zaplanowano posiedzenia Rady, w każdym z pozostałych miesięcy będą odbywać się sesje, a część tematów determinują przepisy, obligujące do podjęcia działań w określonym terminie.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
uchwalenia Planu Pracy Rady Powiatu na 2020 rok.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Marcin Podgórski

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy na rok 2020 (Uchwała nr XVI/111/19 w załączeniu).

 

 

e) zatwierdzenia Planów Pracy Komisji Rady Powiatu na 2020 rok,

Pan Adam Knapik poprosił kolejno przewodniczących komisji o przedstawienie planów pracy na 2020 rok.

 

Pani Angelika Macura przedstawiła plan pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego na 2020 rok.

 

Pan Brunon Han przedstawił plan pracy Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego na 2020 rok.

 

Pani Iwona Manys przedstawiła plan pracy Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego na 2020 rok. Zwróciła uwagę, że zaplanowano 11 posiedzeń, ale jeśli będą tematy pilne, wymagające rozpatrzenia i omówienia, to Komisja będzie się spotykała częściej.

 

Pan Szczepan Nowakowski przedstawił plan pracy Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego na 2020 rok. Dodał, iż planowane na wrzesień posiedzenie dot. analizy sytuacji ekonomiczno-finansowej Nowego Szpitala Sp. z o.o. w Świeciu za rok 2019 i I półrocze 2020 r. chciałby odbyć wspólnie z Komisją Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska przedstawiła plan pracy Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Świeckiego na 2020 rok.

 

Pan Grzegorz Tomaszewski przedstawił plan pracy Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego na 2020 rok.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję jednocześnie przypominając Przewodniczącym Komisji, że w przypadku organizacji posiedzeń wyjazdowych należy z odpowiednim wyprzedzeniem informować Biuro Rady o zapotrzebowaniu na środek transportu. Następnie przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
zatwierdzenia Planów Pracy Komisji Rady Powiatu na 2020 rok.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Marcin Podgórski

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego przy 19 głosach „za” przyjęła zaproponowane przez komisje plany pracy komisji na rok 2020 (Uchwała nr XVI/112/19 w załączeniu).

 

 

f) rozpatrzenia skargi na Starostę Świeckiego,

Zagadnienie przedstawiła Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego, Pani Angelika Macura, która poinformowała, czego dotyczy skarga oraz omówiła przebieg jej rozpatrywania. Odczytała przygotowany projekt zawiadomienia o sposobie załatwienia skargi, rekomendując Radzie uznanie skargi z 8 listopada 2019 r. w części dotyczącej Starosty Świeckiego za bezzasadną.

 

Pani Barbara Studzińska stwierdziła, że chciałabym wyłączyć się z głosowania, ponieważ skarga dotyczy Starosty.

 

Pan Adam Knapik biorąc powyższe pod uwagę zapowiedział, że przed procedurą głosowania będzie konieczność przeprowadzenia aktualizacji quorum.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Świeckiego.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3

Wyniki imienne:
ZA (18)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (3)
Józef Gawrych, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego przy 18 osobach biorących udział w głosowaniu, 18 głosami „za” uznała skargę na działalność Starosty Świeckiego za bezzasadną (Uchwała nr XVI/113/19 w załączeniu).

 

 

g) przekazania petycji według właściwości.

Zagadnienie przedstawiła Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego, Pani Angelika Macura, która poinformowała, czego dotyczy petycja z dnia 28 listopada 2019 r., rekomendując jej przekazanie w zakresie punktów od 2 do 17 do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag, Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
przekazania petycji do rozpatrzenia według właściwości.

Wyniki głosowania
ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 2, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (17)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
WSTRZYMUJĘ SIĘ (2)
Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Marcin Podgórski

 

Przedstawiając wyniki głosowania poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego przy 17 głosach „za” i 2 „wstrzymujących się”, przy 19 radnych biorących udział w głosowaniu podjęła Uchwałę nr XVI/114/19 w sprawie przekazania petycji do rozpatrzenia według właściwości, uznając za właściwą Radę Ministrów (uchwała w załączeniu).

 

 

  1. Sprawozdanie z działalności Komisji Rady Powiatu za 2019 rok.

Pan Adam Knapik poprosił kolejno przewodniczących komisji o przedstawienie sprawozdań z działalności za 2019 rok.

 

Pan Grzegorz Tomaszewski przedstawił „Sprawozdanie z działalności Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego za 2019 r.” (zestawienie w załączeniu).

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska przedstawiła „Sprawozdanie z działalności Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Świeckiego za 2019 rok” (zestawienie w załączeniu).

 

Pan Szczepan Nowakowski przedstawił „Sprawozdanie z działalności Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego za 2019 r.” (zestawienie w załączeniu). W trakcie wystąpienia, informując o wrześniowym posiedzeniu, którego przedmiotem była analiza sytuacji ekonomiczno – finansowej Nowego Szpitala nadmienił, że Zarząd Szpitala nie był przygotowany do zapoznania Komisji z tą sytuacją, jednocześnie dziękując Skarbnikowi za przedstawienie zagadnienia.

 

Pani Iwona Manys przedstawiła „Sprawozdanie z działalności Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego za 2019 r.” (zestawienie w załączeniu).

 

Pan Brunon Han stwierdził, że wszystkie założenia planu pracy, które Komisja Infrastruktury i Gospodarki przyjęła na początku roku zostały zrealizowane i poinformował, jakie zagadnienia były przedmiotem analizy. Zawierające przedstawione dane zestawienie „Sprawozdanie z działalności Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego za 2019 r.” stanowi załącznik do protokołu. Poinformował również, że jako Przewodniczący Komisji uczestniczył w pracach komisji, która odbierała przebudowy dróg powiatowych (m.in. Rybno, odcinek drogi Błądzim-Łowin, Michale-Sartowice i Nowe-Wielki Komórsk). Powiedział, że komisja ta nie miała uwag co do jakości wykonania inwestycji oraz otwarcia Powiatowego Zarządu Dróg na potrzeby mieszkańców. Dodał, że pozytywną opinię potwierdzili też mieszkańcy, z którymi rozmawiał i sądzi, że ich zadowolenie również bardzo pozytywnie świadczy o pracy tej jednostki.

 

Pani Angelika Macura przedstawiła „Sprawozdanie z działalności Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego za 2019 r.” (zestawienie w załączeniu). Na zakończenie dodała, że dwie petycje są obecnie w trakcie rozpatrywania.

 

Pan Marek Mazurek przedstawił „Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Świeckiego za 2019 r.” (zestawienie w załączeniu). Kończąc podziękował Przewodniczącemu, Zarządowi, członkom Komisji Rewizyjnej oraz kierownikom kontrolowanych jednostek za dobrą współpracę oraz przygotowanie się do kontroli, co umożliwiło prawidłowe wykonanie zadań postawionych Komisji przez Radę Powiatu.

 

Pan Adam Knapik podziękował wszystkim radnym za wysoką frekwencję na posiedzeniach komisji oraz sesjach Rady Powiatu. Podziękował również osobom, które brały udział w różnego rodzaju formach podnoszenia kwalifikacji samorządowych, szczególnie Panu Przewodniczącemu Markowi Mazurkowi. Jednocześnie zwrócił uwagę, że w przyjętym dziś budżecie, w dziale Rady Powiatu są zagwarantowane środki na szkolenia i jeżeli któraś z dostępnych ofert radnych zainteresuje, to zachęca, aby z tego korzystać.

 

 

  1. Sprawy różne.

Pani Barbara Studzińska podziękowała radnym za przyjęcie budżetu na 2020 rok dodając, że nastąpiło to prawie bez dyskusji. Podkreśliła, że stało się tak dlatego, że bardzo merytoryczną i dobrą dyskusję przeprowadzono na posiedzeniach komisji, w trakcie których radni zadawali dużo pytań, a przedstawiciele Zarządu udzielali odpowiedzi i starali się przekonać, że właśnie tak powinien wyglądać budżet na 2020 rok.

Podsumowując pierwszy rok kadencji w imieniu Zarządu podziękowała obecnym za współpracę, którą ocenia bardzo pozytywnie. Stwierdziła, że przedstawione dziś przez Przewodniczących Komisji sprawozdania potwierdzają, iż nie było kompetencji powiatu, która nie zostałaby przez radnych przeanalizowana i przedyskutowana. Na sesjach również miały miejsce merytoryczne dyskusje odnośnie proponowanych zmiany w budżecie i innych spraw, które wynikają z naszych kompetencji. Dziękując radnym oceniła, iż miniony rok był dla powiatu bardzo owocny. Podziękowała też osobom, które zawsze uczestniczą w obradach Rady Powiatu: Pani Sekretarz Powiatu, Skarbnikowi, Radcy Prawnemu oraz wszystkim dyrektorom i kierownikom, a także obecnym na sesji pracownikom za sprawną obsługę obrad.

 

Pan Adam Knapik nawiązując do wypowiedzi przedmówczyni również podziękował zebranym za sprawną, dobrą pracę w ciągu roku.

 

 

  1. Zakończenie.

Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Przewodniczący zamknął obrady XVI sesji Rady Powiatu Świeckiego.

 

Przewodniczący
Rady Powiatu Świeckiego

Adam Knapik

Przygotowała: Halina Matwiej

Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego