Protokół nr 47/23 Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 27 czerwca 2023 roku
Obecni na posiedzeniu członkowie komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
1. Pani Barbara Studzińska – Starosta Powiatu Świeckiego,
2. Pan Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu Świeckiego.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad:
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego, w tym podjęcie uchwały w sprawie opinii dotyczącej wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za 2022 rok.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 1
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.06.2023 r.).
Pan Grzegorz Tomaszewski zwrócił uwagę na wzrost cen energii elektrycznej.
Pan Dariusz Woźniak dodał, że zwiększyły się również koszty energii cieplnej o prawie 70%.
Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał, czy widoczne już są efekty pracy instalacji fotowoltaicznych.
Pan Dariusz Woźniak powiedział, że w pewien sposób koszty się zrekompensowały. Raz na kwartał wykonywana jest deklaracja, dzięki czemu mamy analizę wyprodukowania energii z każdego budynku.
Pan Grzegorz Tomaszewski dopytał, czy jest scentralizowany system, który to liczy.
Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że nie. Każdy spisuje licznik po czym dane te wprowadza się do systemu. Na pytanie, czy uwzględniania jest autokonsumpcja odpowiedział twierdząco.
Pan Grzegorz Tomaszewski stwierdził, że członkowie Komisji zapoznali się z raportem o stanie Powiatu Świeckiego za rok 2022 na innych posiedzeniach Komisji, wobec czego zaproponował, aby przejść do zaopiniowania wykonania budżetu Powiatu za 2022 rok.
Pan Franciszek Koszowski podsumował, że Raport o stanie Powiatu oraz Sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu są efektem podejmowanych w ciągu całego roku uchwał.
Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Powiatu Świeckiego za 2022 rok przy 4 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 17/23 w załączeniu do protokołu).
Do pkt. 2
Pan Józef Belt zasugerował przygotowanie stanowiska Komisji odnośnie aktualnej sytuacji związanej z trwającą suszą.
Pan Zbigniew Kapusta zgodził się z tym, że jest susza i zaznaczył, że jeżeli chodzi o warunki pogodowe monitorują to Puławy. Zasięg drastycznej suszy jest niewielki, stąd monitoring w Puławach nie wie o naszej sytuacji, dlatego powinniśmy to zasygnalizować. Dodał również, że niektórzy z rolników koszą już zboża z przeznaczeniem na paszę dla bydła.
Pan Józef Belt potwierdził słowa przedmówcy.
Pan Zbigniew Kapusta stwierdził, że deszcz pomoże ew. roślinom okopowym, a na stwierdzenie Pana Grzegorza Tomaszewskiego, że pomoże także zbożom na dobrych stanowiskach odparł, iż już nie.
Pani Barbara Studzińska zapytała, która część naszego Powiatu jest o tej porze bardziej „zielona” i jakim roślinom mogą pomóc ew. opady deszczu.
Pan Zbigniew Kapusta powiedział, że pomoże roślinom okopowym.
Pan Grzegorz Tomaszewski dodał, że nie da się rozdzielić Powiatu na gminy, w których uprawy są w lepszym stanie.
Pan Franciszek Koszowski zgodził się z przedmówcami.
Pan Zbigniew Kapusta wtrącił, że Powiat charakteryzuje się dużą mozaikowatością gleb.
Dyskutowano o wpływie suszy na uprawę zbóż i aktualnej sytuacji w poszczególnych gminach z terenu Powiatu Świeckiego oraz zmianach w sposobie orki w związku z występowaniem suszy.
Pan Grzegorz Tomaszewski powrócił do kwestii wystosowania pisma dot. suszy.
Pan Zbigniew Kapusta odparł, że dotarłoby to do innych organów.
Pan Franciszek Koszowski zauważył, że system monitoringu suszy w Puławach ma stacje meteorologiczne w rejonie, gdzie częściej występują opady.
Pani Barbara Studzińska zapytała, czy takie sygnały pojawiły się w innych powiatach lub gminach.
Pan Józef Belt odparł, że rolnicy z innych regionów także mówią o problemie suszy.
Pan Franciszek Koszowski zwrócił uwagę, iż są aplikacje w których można zgłosić suszę, ale jeśli Puławy nie obejmują tego terenu, a w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa nie ma zapisu, że obszar ten jest objęty suszą, to takie działanie nie daje efektów.
Pan Józef Belt wskazał, że problem ten można skonsultować z innymi Powiatami.
Pani Barbara Studzińska zapytała, czy administracją uznającą, że na określonym terenie jest susza są Puławy i otrzymując odpowiedź twierdzącą uznała, że sprawę tą należy kierować właśnie do Puław.
Pan Grzegorz Tomaszewski objaśnił, że monitoring ten jest mało precyzyjny.
Pani Barbara Studzińska zapytała, jakie argumenty przekonałyby Wojewodę do pochylenia się nad naszym stanowiskiem.
Pan Zbigniew Kapusta wskazał, że Puławy musiałaby uznać nasz teren jako objęty suszą.
Pan Grzegorz Tomaszewski dodał, iż na terenie Powiatu powstało bardzo dużo szkód z tytułu suszy, a zbiory będą bardzo ograniczone, co jest powodowane brakiem wody.
Pani Barbara Studzińska zasugerowała, że właściwym organem w sprawie suszy są gminy.
Pan Józef Belt oraz Pan Franciszek Koszowski uważają podobnie.
Pan Zbigniew Kapusta stwierdził, że pomimo tego, że powinni uczynić to wójtowie gmin nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystosować taki monit do Wojewody.
Pani Barbara Studzińska zwróciła się do członków Komisji z pytaniem, czy rolnicy zwracali się do gmin z sygnałami o trwającej suszy i czy gminy podejmowały już jakieś działania w zakresie oceny terenów objętych suszą.
Członkowie Komisji odparli, że nie.
Pan Franciszek Koszowski ocenił, iż nic nie stoi na przeszkodzie wystosowania pisma do Wojewody, który być może pochyliłby się nad problemem suszy.
Pan Zbigniew Kapusta dodał, że w radach gmin nie ma takich sytuacji jak u nas.
Pani Barbara Studzińska zapytała, czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Świeciu nie posiada danych na temat suszy.
Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że uczestniczył w spotkani Izb Rolniczych na których Naczelnik ARiMR w Świeciu poinformował, że dostępna jest aplikacja w której rolnicy sami zgłaszają problem suszy.
Pan Grzegorz Tomaszewski podkreślił, że najpierw musi być ogłoszona susza, dopiero później podczas naboru rolnicy składają wnioski.
Pani Barbara Studzińska zadała pytanie, czy na terenie naszego Powiatu Puławy mają swoje punkty pomiarowe.
Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że mają, ale niektóre pomiary były absurdalne.
Pani Barbara Studzińska odparła, że być może te punkty ulokowano w niewłaściwych miejscach, stąd warto poznać przyczynę takiego rozmieszczenia.
Członkowie Komisji dyskutowali na temat sytuacji zbóż, w tym zboża importowanego z Ukrainy. Następnie zaproponowano, aby Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego wystąpiła z pismem do Wojewody, w którym zwróci się uwagę na aktualną sytuację suszy w regionie, opierając się na punktach pomiarowych opadów.
Pani Barbara Studzińska zwróciła uwagę, iż do zmian klimatu, które polegają głównie na suszy wszyscy się przyzwyczaili.
Pan Grzegorz Tomaszewski dodał, że osoby niezwiązane rolnictwem mówią tylko, że jest susza, a dotyka ona interesu każdego z nas.
Pani Barbara Studzińska uważa, że dlatego powinny istnieć rozwiązania systemowe w Ministerstwie Rolnictwa, które reagują na problemy suszy, bez konieczności zgłaszania tego co roku.
Pan Grzegorz Tomaszewski powiedział, że takie systemowe narzędzie jest, ale nie działało ono poprawnie. Następnie zapewnił, że skontaktuje się z ARiMR w kwestii składania wniosków w sprawie suszy.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Katarzyna Kwaśnik
Biuro Rady
Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska,
Rolnictwa i Leśnictwa
(Grzegorz Tomaszewski)