- Menu podmiotowe
- Rada Powiatu
- Protokoły z sesji Rady Powiatu
- VI kadencja Rady Powiatu (2018-2023)
Protokół IV Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 28 grudnia 2018 r.
Protokół nr IV/18
IV Sesja Rady Powiatu Świeckiego w dniu 28 grudnia 2018 r.
Obrady rozpoczęto 28 grudnia 2018 o godz. 13:00, a zakończono o godz. 14:34 tego samego dnia.
W posiedzeniu wzięło udział 21 radnych.
Obecni:
- Wiesław Bagniewski
- Waldemar Fura
- Józef Gawrych
- Grzegorz Goral
- Brunon Han (od punktu 4)
- Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
- Zbigniew Kapusta
- Urszula Kempińska-Czerwińska
- Adam Knapik
- Franciszek Koszowski
- Andrzej Kowalski
- Stanisława Kuffel
- Angelika Macura
- Iwona Manys
- Marek Mazurek
- Szczepan Nowakowski
- Ryszard Pacek
- Marcin Podgórski
- Barbara Studzińska
- Grzegorz Tomaszewski
- Roman Witt
Lista obecności – w załączeniu.
Lista obecności zaproszonych gości – w załączeniu.
- Otwarcie IV sesji i stwierdzenie quorum.
Otwarcia IV sesji dokonał Pan Adam Knapik, który na podstawie listy obecności oraz informacji z systemu do głosowania stwierdził, że w sesji uczestniczy 20 radnych, co stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie uchwał przez Radę Powiatu.
- Przyjęcie porządku obrad.
Pan Adam Knapik poinformował, że do zaproponowanego porządku obrad nie wpłynął żaden wniosek o zmianę lub rozszerzenie i zapytał, czy ktoś z radnych chciałby taki wniosek zgłosić. Ponieważ nikt z obecnych nie wniósł uwag, poddał porządek obrad pod głosowanie w brzmieniu przesłanym radnym wraz z zawiadomieniem o sesji.
Głosowano w sprawie:
Przyjęcie porządku obrad.
Wyniki głosowania
ZA: 20, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1
Wyniki imienne:
ZA (20)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (1)
Brunon Han
Przewodniczący poinformował, że porządek obrad został przyjęty jednogłośnie, przy 20 głosach „za”.
- Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.
Pan Adam Knapik stwierdził, że do przesłanego radnym projektu protokołu poprzedniej sesji do momentu rozpoczęcia sesji nie wpłynęły żadne poprawki i zapytał, czy ktoś chciałby w tej sprawie zabrać głos. Wobec braku uwag i chętnych do zabrania głosu przystąpiono do głosowania.
Głosowano w sprawie:
Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.
Wyniki głosowania
ZA: 20, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1
Wyniki imienne:
ZA (20)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (1)
Brunon Han
Przewodniczący poinformował, że Rada przyjęła protokół poprzedniej sesji.
- Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Pan Adam Knapik udzielając głosu Staroście poprosił, aby po przedłożeniu sprawozdania przedstawiła również informację odnośnie poruszonego przez Panią Radną Stanisławę Kuffel tematu sztandaru Powiatu.
Pani Barbara Studzińska przedstawiła Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym.
Nawiązując do zadanego przez Panią Radną pytania o możliwość ufundowania sztandaru dla Powiatu Świeckiego poinformowała, że w I kadencji Rady Powiatu Świeckiego została podjęta uchwała nr XXVIII/145/2001 z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie ustanowienia wzorów herbu, flagi, sztandaru, pieczęci, łańcucha Starosty Świeckiego i laski Przewodniczącego Rady Powiatu i odczytała jej treść. Dodała, iż uchwała ta została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 29 października 2001 roku, nr 76, poz. 1445. Następnie w formie pokazu slajdów przedstawiła ww. wzory omawiając ich wygląd oraz stosowanie. Podsumowując stwierdziła, iż z wymienionych insygniów wykonane i używane są 2: flaga i herb, natomiast czy pozostałe zostaną „wdrożone w życie”, zależeć będzie od radnych. Jeżeli zapadnie decyzja, że sztandar ma być wykonany, przygotowana zostanie informacja dot. kosztów jego sporządzenia i całej procedury, w jaki sposób powinien on być uhonorowany.
Do przedstawionego sprawozdania oraz informacji nie wniesiono pytań ani uwag.
- Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.
Pan Adam Knapik poinformował, że w okresie sprawozdawczym uczestniczył w następujących spotkaniach:
- 13 grudnia 2018 r. – kujawsko-pomorskie obchody 37 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego (Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy);
- 15 grudnia 2018 r. – uroczyste przekazanie i poświecenie pojazdów zakupionych w ramach projektu „Nowoczesne służby ratownicze – zakup pojazdów dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – etap III” oraz konferencja promująca projekt (Urząd Marszałkowski w Toruniu); dodał, iż dzień wcześniej do OSP w Przysiersku trafił ciężki samochód z dofinansowania z tego projektu i zaprezentował obecnym film z uroczystości przywitania samochodu, w której uczestniczył m.in. Wicestarosta Świecki; przypomniał, że w I etapie tego projektu samochód trafił do OSP Lniano i zasygnalizował na jakie cele można będzie pozyskać środki w 2019 roku; podkreślił, że o tym, do jakich jednostek trafiają samochody decyduje Zarząd Powiatowy OSP;
- 18 grudnia 2018 r. – posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Świeckiego;
- 19 grudnia 2018 r. – uroczystość wigilijna w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Świeciu;
- 20 grudnia 2018 r. – Jasełka Szkolne w Zespole Szkół Specjalnych Nr 1 w Świeciu.
Nawiązując do spotkania z Marszałkiem Województwa przekazał radnym gratulacje z okazji objęcia mandatów i życzenia dobrej współpracy, dla dobra mieszkańców powiatu.
Ponadto przekazał następujące informacje:
- jak zapowiadał na poprzedniej sesji radni otrzymali legitymacje, aby ułatwić pełnienie obowiązków i korzystanie z przywileju kontrolnego, jaki daje znowelizowana ustawa o samorządzie powiatowym; podziękował autorowi i wykonawcy ww. legitymacji zaznaczając, iż wykonał je informatyk Starostwa, Pan Wojciech Socha,
- odnosząc się do zgłoszonego przez Klub Radnych OPS wniosku o ustalenie innego terminu sesji stwierdził, że po przemyśleniu zdecydował nie zmieniać dotychczasowych ustaleń; od lat jest przyjęte, że sesje Rady Powiatu Świeckiego odbywają się w ostatnią środę miesiąca o godz. 13:00 i przez najbliższe 5 lat sesje zwyczajne będą odbywać się w środy o godz. 13:00.
Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.
- Interpelacje i zapytania radnych.
Pan Adam Knapik poinformował, że na ręce Przewodniczącego wpłynęła 1 interpelacja oraz 1 zapytanie i poprosił radną Iwonę Manys o ich przedstawienie.
Pani Iwona Manys odczytała kierowaną do Starosty interpelację w sprawie włączenia północno-zachodniej części Powiatu świeckiego do planowanego węzła w Zbrachlinie przy drodze ekspresowej S5 wchodzącej w skład korytarza TEN-T, dot. ronda i skrzyżowania z ulicami Wyzwolenia i Główną w Pruszczu. Wystąpienie zilustrowała materiałem filmowym z kamery monitoringu oraz dokumentacją fotograficzną.
Następnie odczytała zapytanie w sprawie zimowego utrzymania dróg powiatowych. Dodała, że sytuacja dotyczy np. ubiegłego czwartku.
Pan Adam Knapik stwierdził, że zgodnie ze znowelizowaną ustawą przekazuje powyższe na ręce Przewodniczącej Zarządu, która zdecyduje kto będzie udzielać odpowiedzi i w terminie 14 dni zostanie udzielona odpowiedź w formie pisemnej.
Jednocześnie poinformował radnych, że zarówno na stronie BIP, jak i na stronie Powiatu Świeckiego została utworzona zakładka: „Zapytania i interpelacje” i zgodnie ze znowelizowaną ustawą pierwsze zapytanie, które wpłynęło, wraz z udzieloną odpowiedzią, jest już dostępne dla mieszkańców.
- Uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2019-2029 i budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019
Pan Dariusz Woźniak w imieniu Zarządu omówił projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2019-2029.
Na zakończenie przedstawił Uchwałę Nr 1/Dpr/2018 Składu Orzekającego Nr 15 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 7 grudnia 2018 r w sprawie opinii o możliwości sfinansowania planowanego deficytu przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej Powiatu Świeckiego na 2019 rok oraz Uchwałę Nr 1/WPF/2018 Składu Orzekającego Nr 15 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 7 grudnia 2018 r. w sprawie opinii o projekcie uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2019-2029 zaznaczając, iż obie opinie są pozytywne, bez uwag. Dodał, że są one zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Świeckiego, w zakładce „Opinie RIO”, gdzie można zapoznać się ze wszystkimi opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Pani Barbara Studzińska przedstawiła projekt budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019, zwracając uwagę na najbardziej istotne zamierzenia, planowane do realizacji w przyszłym roku. Wskazała również na zwiększenie dochodów w stosunku do wartości prezentowanych na poprzedniej sesji, w związku z otrzymaniem dotacji w wysokości 3 mln zł z Programu Przebudowy Dróg Lokalnych oraz zwiększeniem planowanych dochodów z tytułu udziału powiatu w podatku CIT o kwotę 195 tys. zł.
Oceniła, że dochody są zaplanowane w sposób bardzo przemyślany oraz realny i w zasadzie nie ma zagrożeń co do ich realizacji. Wyjątek może stanowić wpływ środków z funduszy unijnych, ponieważ mimo, że mamy zawarte umowy, pieniądze są przekazywane w formie refundacji i jest to poprzedzone bardzo szczegółowymi procedurami. Może to powodować, iż środki nie wpłyną w danym roku budżetowym, natomiast wcale nie musi tak być i z dużym prawdopodobieństwem w 2019 roku trafią one na nasze konta.
Wskazała, że przeszło 30% budżetu przeznaczamy na inwestycje, a w przeliczeniu daje to 400 zł wydatków inwestycyjnych na jednego mieszkańca powiatu, co plasuje nas na drugiej pozycji w kraju pod względem wydatków inwestycyjnych w kategorii powiatów ziemskich. Z kolei jeśli chodzi o zamożność jesteśmy na 180 miejscu na 340 powiatów ziemskich. Fakt, że mimo, iż jesteśmy w II połowie pod względem zamożności wśród powiatów ziemskich, zajmujemy II miejsce jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne oznacza, iż nasz budżet jest bardzo prorozwojowy, z czego powinniśmy być dumni.
Następnie przedstawiła dane liczbowe obrazujące, jak wygląda budżet na rok 2019 w poszczególnych działach, omawiając najistotniejsze kierunki wydatków ze wskazaniem ich procentowego udziału w budżecie ogółem. Wyraziła przekonanie, że wszystkie zadania nałożone na powiat ustawą o samorządzie powiatowym oraz ustawami szczególnymi są podejmowane i realizowane w takim zakresie, na jaki pozwalają dochody budżetu powiatu, z uwzględnieniem bezpiecznego poziomu zadłużenia.
Nawiązała także do dyskusji, jaka miała miejsce na posiedzeniach wszystkich komisji podkreślając, iż nie zgłoszono żadnych uwag do przedstawionego projektu budżetu i poprosiła o jego akceptację.
Pan Adam Knapik poprosił Skarbnika o przedstawienie opinii RIO do projektu budżetu.
Pan Dariusz Woźniak stwierdził, że w proponowanych przez Zarząd poprawkach są uwzględnione pewne uwagi RIO i dlatego omówi jednocześnie te 2 dokumenty. Uchwałę w sprawie poprawek do projektu budżetu Zarząd Powiatu Świeckiego przyjął 27 grudnia. Komisje nie wniosły żadnych uwag, ani wniosków formalnych, więc nie było podstaw do analizy wniosków i przyjmowania poprawek wynikających z uwag komisji, natomiast Zarząd proponuje własne poprawki; można je podzielić na 2 grupy:
- wynikające z uwag RIO – mają one charakter techniczny (z wszystkimi się zgodziliśmy i w zmienionym projekcie uchwały budżetowej proponujemy je przyjąć),
- wynikające z konieczności dokonania pewnych przesunięć w związku z rozstrzygnięciem jednego przetargu drogowego oraz ogłoszeniem drugiego, który czeka na rozstrzygnięcie (jeden przetarg wypadł taniej i kwota najkorzystniejszej oferty mieści się w budżecie, więc został on rozstrzygnięty i podpisaliśmy umowę, natomiast w drugim przypadku sytuacja jest odwrotna – brakuje środków).
Następnie przedstawił proponowane przez Zarząd poprawki do projektu budżetu, przyjęte Uchwałą Nr 4/21/18 Zarządu Powiatu Świeckiego z dnia 27 grudnia 2018 r. oraz Uchwałę Nr 1/P/2018 Składu Orzekającego Nr 15 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 7 grudnia 2018 r. w sprawie opinii o projekcie uchwały budżetowej Powiatu Świeckiego na 2019 rok.
W dyskusji wzięli udział:
Pani Iwona Manys zapytała, czym będzie skutkować zmniejszenie o 165 tys. zł planowanych wydatków na zadania pod nazwą: „Włączenie północno-zachodniej części Powiatu Świeckiego do planowanego węzła w Zbrachlinie przy drodze ekspresowej S5 wchodzącej w skład korytarza TEN-T – etap II” i czy ograniczenie środków spowoduje, że coś nie zostanie zrealizowane.
Pan Dariusz Woźniak zapewnił, że nie wywoła to żadnych negatywnych skutków. Wyjaśnił, iż najkorzystniejsza oferta w przetargu jest mniejsza, niż kwota zabezpieczona w budżecie, więc wykonamy to zadanie dokładnie w takim zakresie, jak planowaliśmy.
Pani Andrzej Kowalski posługując się danymi z załącznika nr 3 WPF, w którym są pokazane inwestycje, szczególnie drogowe na rok 2020 poruszył problem pomocy ze strony gmin. Odnośnie przewidzianej do remontu drogi 1215C Jeżewo-Wałkowiska stwierdził, iż przewiduje się 2 źródła finansowania: dotacja celowa z budżetu państwa – 1 mln zł oraz 400 tys. zł z Gminy Osie. Zwrócił uwagę, że duża część ww. drogi znajduje się na terenie Gminy Jeżewo i zapytał, czy podjęto już rozmowy z obecnym Wójtem tej gminy. Ocenił, że droga jest zdegradowana i przewidywane środki będą zbyt skromne, aby ją zrealizować.
Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że w roku 2020 będziemy już rozmawiać o nowym planie drogowym i kwestia dofinansowania będzie poruszana w rozmowach z wójtami. Dodał, że dziś nie chciałby sugerować kwoty, ale myśli, że plan jest ambitny i należy podtrzymywać udziały gmin tak, jak było do tej pory.
Pan Dariusz Woźniak doprecyzował, że jeżeli chodzi o ww. drogę zapis w WPF jest tożsamy z programem drogowym, który został opracowany w roku 2013; oczywiście był on wówczas uzgadniany ze wszystkimi wójtami. Ówczesny Wójt Gminy Jeżewo nie widział potrzeby realizacji odcinka tej drogi na terenie swojej gminy, stąd to, co mamy w WPF dotyczy tylko fragmentu drogi na terenie Gminy Osie, natomiast jak wiadomo w Gminie Jeżewo nastąpiła zmiana na stanowisku Wójta. Z nowym włodarzem były już prowadzone rozmowy i ustnie, a także na piśmie deklarował on, że bardzo zależy mu na tej drodze. Biorąc powyższe pod uwagę przewiduje, że w roku 2020 w przedstawianym radnym projekcie budżetu ta droga znajdzie się jako cały odcinek, również z dofinansowaniem z Gminy Jeżewo. Dodał, że jest to droga, która bardzo dobrze pasuje do kryteriów starych „Schetynówek”, jak również do nowego programu drogowego (łączy się ona bezpośrednio z drogą wojewódzką, jest to droga łącząca 2 gminy), a więc może uzyskać dużo punktów. Zostanie to urealnione i wówczas wspomniany zapis będzie skorygowany, bo to, co jest obecnie w WPF bazuje na programie drogowym przyjętym jeszcze w roku 2013.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania, które poprzedziło sprawdzenie quorum.
Głosowano w sprawie:
uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2019-2029.
Wyniki głosowania
ZA: 20, PRZECIW: 1, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0
Wyniki imienne:
ZA (20)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
PRZECIW (1)
Zbigniew Kapusta
Pan Adam Knapik poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Świeckiego na lata 2019-2029 przy 20 głosach „za” i 1 „przeciw” (Uchwała nr IV/33/18 w załączeniu).
Pan Zbigniew Kapusta odnosząc się do przedstawionych wyników głosowania powiedział, że jest to efekt błędu. Jednocześnie zgodził się z Przewodniczącym, że nie ma powodu do reasumpcji głosowania.
Pan Adam Knapik przechodząc do podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019 stwierdził, że nie będą osobno głosowane poprawki Zarządu, ponieważ jest nieprzyjęty budżet – Rada będzie głosować budżet razem z poprawkami Zarządu przyjętymi Uchwałą Nr 4/21/18 na wczorajszym posiedzeniu.
Głosowano w sprawie:
uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019.
Wyniki głosowania
ZA: 21, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0
Wyniki imienne:
ZA (21)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
Pan Adam Knapik poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019 (Uchwała nr IV/34/18 w załączeniu). Gratulując Staroście życzył powodzenia w jego realizacji zaznaczając, że nie jest to budżet łatwy i zgadzając się z opinią, iż jest on prorozwojowy. Podziękował także poprzedniemu Zarządowi, który niniejszy projekt przygotował.
Ponadto poinformował, że odnośnie przedstawiania opinii komisji, co zwykle miało miejsce przed głosowaniem uznał, iż nie ma takiej konieczności, ponieważ wszystkie opinie były pozytywne i żadna z komisji nie wniosła uwag.
- Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2018.
Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2018, uwzględniając zmiany przyjęte na wczorajszym posiedzeniu Zarządu.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania, które poprzedziło sprawdzenie quorum.
Głosowano w sprawie:
zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2018.
Wyniki głosowania
ZA: 21, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0
Wyniki imienne:
ZA (21)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
Pan Adam Knapik poinformował, że uchwała w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2018 została podjęła, przy 21 głosach „za” (Uchwała nr IV/35/18 w załączeniu).
b) ustalenia wykazu wydatków niewygasających w roku 2018,
Pan Dariusz Woźniak przedstawiając projekt uchwały w sprawie ustalenia wykazu wydatków niewygasających w roku 2018 zaznaczył, iż nie nastąpiły w nim żadne zmiany w stosunku do materiału, który otrzymali radni.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.
Głosowano w sprawie:
ustalenia wykazu wydatków niewygasających w roku 2018.
Wyniki głosowania
ZA: 21, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0
Wyniki imienne:
ZA (21)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
Pan Adam Knapik poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego podjęła Uchwałę nr IV/36/18, przy 21 głosach „za” (uchwała w załączeniu).
c) wysokości stawek za jeden kilometr przebiegu dla ustalenia kosztów podróży służbowej radnego.
Pan Adam Knapik przedstawiając projekt uchwały w sprawie wysokości stawek za jeden kilometr przebiegu dla ustalenia kosztów podróży służbowej radnego stwierdził, iż jest to dostosowanie stawki, którą Rada musi wyrazić kwotowo, do aktualnie obowiązujących stawek wynikających z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Przypomniał, że regulująca tę kwestię uchwała była podjęta w roku 2007, a stawki są co jakiś czas aktualizowane i chodzi o to, żeby radni, którzy do podróży służbowych będą używać swoich samochodów, korzystali z takich samych stawek, jak pracownicy Starostwa. Dodał, że jest autorem tej uchwały i kieruje ją pod obrady Rady.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.
Głosowano w sprawie:
wysokości stawek za jeden kilometr przebiegu dla ustalenia kosztów podróży służbowej radnego.
Wyniki głosowania
ZA: 21, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0
Wyniki imienne:
ZA (21)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
Pan Adam Knapik poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego podjęła Uchwałę nr IV/37/18, przy 21 głosach „za” (uchwała w załączeniu).
- Sprawy różne.
Pan Adam Knapik:
- Zapowiedział, że po sesji zostaną radnym rozdane przypinki z herbem Powiatu i w związku z tym prosi o pozostanie na sali obrad.
- Poinformował, iż w ustawowym terminie wszyscy radni złożyli oświadczenia majątkowe. Zadeklarował, że do końca stycznia postara się dokonać weryfikacji ich poprawności i kompletności tak, żeby w dniu sesji można było dokonać ewentualnych poprawek.
- Podkreślił, że wybór na Przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego jest dowodem obdarzenia go ogromnym zaufaniem, które jest niezbędne do pełnienia tej funkcji i poinformował o sytuacji rodzinnej, w jakiej się znajduje. Poprosił, aby radni zwracali się do niego, jeśli chcieliby o cokolwiek zapytać, lub zweryfikować zasłyszane informacje deklarując, iż nie ma nic do ukrycia. Dodał, iż jest osobą publiczną i startując w wyborach zdawał sobie sprawę, że oczekiwania w stosunku do osób publicznych są wyższe, niż do „zwykłego śmiertelnika”.
- Zakończenie.
Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Przewodniczący zamknął obrady IV sesji Rady Powiatu Świeckiego.
Przewodniczący
Rady Powiatu Świeckiego
Adam Knapik
Przygotował(a): Halina Matwiej
Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl