ZARZĄDZENIE Nr 23 /19 STAROSTY ŚWIECKIEGO z dnia 31 lipca 2019 roku w sprawie przygotowania i przeprowadzenia powiatowego ćwiczenia obronnego z elementami zarzadzania kryzysowego, we współdziałaniu z powiatowymi służbami, inspekcjami, strażami i jednostkami samorządu terytorialnego z terenu Powiatu Świeckiego oraz Wojskową Komendą Uzupełnień w Grudziądzu
w sprawie przygotowania i przeprowadzenia powiatowego ćwiczenia obronnego z elementami zarządzania kryzysowego, we współdziałaniu z powiatowymi służbami, inspekcjami, strażami i jednostkami samorządu terytorialnego z terenu Powiatu Świeckiego oraz Wojskową Komendą Uzupełnień w Grudziądzu.
Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1459.), § 5 Rozporządzania Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2004 roku w sprawie ogólnych zasad wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony (Dz. U. Nr 16, poz.152), § 2 § 3 ust.3 § 6 ust 1 pkt 7 oraz § 10 ust.1 pkt 7 lit. b Rozporządzania Rady Ministrów z dnia 8 października 2015 roku w sprawie szkolenia obronnego (Dz. U. z 2015 r. poz.1829), „Programu Szkoleń Obronnych Województwa Kujawsko -Pomorskiego na lata 2019 – 2024”, „Planu Szkolenia Obronnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na rok 2019”, jak również Wytycznych Wojewody Kujawsko – Pomorskiego z dnia 31 grudnia 2018 roku do działalności w zakresie szkolenia obronnego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w 2019 roku oraz Planem Szkolenia Obronnego Powiatu Świeckiego na 2019 rok, zarządza się, co następuje:
§1 W dniach 24-25 października 2019 roku na terenie powiatu świeckiego przeprowadzone zostanie w ramach szkolenia obronnego – ćwiczenie powiatowo-gminne z elementami zarządzania kryzysowego pk. „KOBRA 19” na temat: „Kierowanie realizacją zadań obronnych i zarządzania kryzysowego na terenie Powiatu Świeckiego w sytuacji zagrożenia konfliktem polityczno-militarnym w stanach nadzwyczajnych i w czasie wojny”.
§2 Ćwiczenie będzie miało na celu: ugruntowanie wiedzy o istocie wyższych stanów gotowości obronnej państwa, funkcjonowanie w nich struktur urzędu określonych w dokumentach planowania obronnego, a także doskonalenie działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i likwidację wtórnych skutków zagrożeń na terenie Powiatu Świeckiego, ich współpraca i współdziałanie ze strukturami systemu zarządzania kryzysowego Powiatu Świeckiego i jednostek samorządowych w przypadku zaistnienia różnej skali nakładających się wzajemnie na siebie zagrożeń.
Jako cele szkoleniowe należy przyjąć:
1) sprawdzenie przyjętych rozwiązań wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego powiatu, miasta, gmin w systemie Stałych Dyżurów;
2) sprawdzenie stanu przygotowania kadry kierowniczej i pracowników bezpośrednio wykonujących zadania obronne w jednostkach samorządu terytorialnego do wykonywania zadań operacyjnych oraz zadań związanych z funkcjonowaniem Systemu Stałych Dyżurów;
3) sprawdzenie we współdziałaniu w Wojskową Komendą Uzupełnień w Grudziądzu, umiejętności obsad osobowych wchodzących w skład Akcji Kurierskiej podczas jej uruchamiania i rozwinięcia w jednostkach samorządowych Powiatu Świeckiego;
4) sprawdzenie umiejętności obsad osobowych Stałych Dyżurów organów powiatu, miasta, gminy oraz służb, inspekcji i straży do przekazywania zdań związanych z osiąganiem wyższych stanów gotowości obronnej państwa;
5) sprawdzenie w praktyce poziomu przygotowania członków Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego do realizacji zdań w zakresie koordynacji działań jednostek organizacyjnych systemu ratowniczego powiatu, miasta, gminy;
6) sprawdzenie systemów łączności oraz alarmowego obiegu informacji pomiędzy Stałym Dyżurem Wojewody, Stałym Dyżurem Starosty Świeckiego, Stałymi Dyżurami Burmistrzów/Wójtów z terenu Powiatu Świeckiego oraz służb, inspekcji i straży;
7) doskonalenie działania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sytuacji wystąpienia różnych nadzwyczajnych zagrożeń.
§ 3. W ćwiczeniu wezmą udział:
- Organy szczebla powiatowego, miejskiego, gminnego wraz z podległymi i nadzorowanymi jednostkami organizacyjnymi:
1) Starosta Świecki;
2) Burmistrz Świecia i Nowego;
3) Wójtowie Gmin: Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo, Warlubie.
- Powiatowe służby, inspekcje i straże:
1) Komendant Powiatowy Policji w Świeciu;
2) Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.
- Stały Dyżur Starosty Świeckiego, Stały Dyżur Burmistrza Świecia i Burmistrza Nowego, Stałe Dyżury Wójtów Gmin z terenu Powiatu Świeckiego.
- Kurierzy łącznicy, kurierzy wykonawcy oraz kurierzy przewidziani do rozwinięcia Akcji Kurierskiej w Starostwie Powiatowym w Świeciu oraz gminach Powiatu Świeckiego.
- Członkowie Powiatowego oraz Gminnych Zespołów Zarządzania Kryzysowego, wyznaczeni pracownicy starostwa, gmin realizujący zadania obronne.
- W ramach współdziałania Wojskowy Komendant Uzupełnień w Grudziądzu.
§4.1 Powołuje się Kierownictwa Ćwiczenia w składzie:
1) Kierownik Ćwiczenia – Starosta Świecki;
2) Z-ca Kierownika Ćwiczenia – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.
- Powołuje się Zespół Autorski Ćwiczenia w składzie:
1) Kierownik Zespołu – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego;
2) Z-ca Kierownika Zespołu – Inspektor ds. zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu;
3) Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Świeciu – Inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej;
4) Przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu;
5) Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Świeciu;
6) Przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Świeciu;
7)Przedstawiciel Urzędu Gminy w Dragaczu.
- Szczegółowe zadania dla poszczególnych członków Zespołu Autorskiego określi Kierownik Zespołu Autorskiego.
- W celu przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia Zespół Autorski opracuje niżej wymienioną dokumentację:
1) Koncepcję przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia;
2) Plan przeprowadzenia ćwiczenia;
3) Założenia do ćwiczenia;
4) Inne dokumenty robocze.5. Koncepcję przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia Kierownik Zespołu Autorskiego uzgodni z Dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Uzgodniona koncepcja ćwiczenia stanowić będzie podstawę opracowania planu przeprowadzenia ćwiczenia.
6. Kierownik Zespołu Autorskiego po w/w uzgodnieniu przedstawi do zatwierdzenia Staroście „Koncepcję Przygotowania i Przeprowadzenia Ćwiczenia” oraz „Plan Przeprowadzenia ćwiczenia”.
§5 Ćwiczenie należy prowadzić metodą aplikacyjną i epizodów praktycznych z częściowym udziałem stanu osobowego ćwiczących struktur organizacyjnych oraz na mapach i planach w oparciu o ustalenia Planu operacyjnego funkcjonowania Powiatu Świeckiego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz w przyjętych założeniach.
§6.1 Przewidywany koszt przeprowadzenia ćwiczenia: 5 000 zł (pięć tysięcy złotych).
- Zobowiązuję osobę merytorycznie odpowiedzialną za szkolenie obronne do rozliczenia środków finansowych uzyskanych z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy w ramach dotacji celowej.
§7 Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu zobowiązuję do zabezpieczenia potrzeb materiałowych, lokalowych, transportowych i wyżywienia niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia ćwiczenia w oparciu o uzgodnienia z Kierownikiem Zespołu Autorskiego Ćwiczenia.
§8 Uczestnicy ćwiczenia, do czasu jego rozpoczęcia, każdy według kompetencyjnej odpowiedzialności:
1) opracują dokumentację ćwiczenia wg własnych potrzeb i merytorycznej odpowiedzialności, uwzględniając przyjęte założenia – tło ćwiczenia, termin i czas z pełnym zachowaniem warunków bezpieczeństwa;
2) przygotują podległe jednostki organizacyjne pod względem teoretycznym i praktycznym do udziału w ćwiczeniu;
3) zapewnią udział w ćwiczeniu niezbędnych sił i środków przewidzianych do realizacji postawionych zadań.
§9 Ustalenia porządkowe w zakresie:
1) ochrony informacji niejawnych:
ochronę informacji niejawnych podczas przygotowania i prowadzenia ćwiczenia realizować należy zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 r.
o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 742). Ogólny nadzór nad przestrzeganiem zasad ochrony informacji w czasie ćwiczenia sprawować będzie pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych;
2) organizacji szkoleń:
zaplanować trzy konferencje planistyczne: wstępną, główną i końcową, których uczestnikami będą przedstawiciele ćwiczących instytucji. W trakcie wstępnej konferencji planistycznej uczestnicy zostaną zapoznani z wyjściową sytuacją polityczno-militarną do ćwiczenia celem przygotowania własnych planów działania. W czasie głównej konferencji planistycznej zostanie ustalony przebieg ćwiczenia.
3) przestrzegania zasad bezpieczeństwa:
do czasu rozpoczęcia ćwiczenia we własnych jednostkach organizacyjnych przeprowadzić szkolenie instruktażowe z obsadami stanowisk kierowania z zakresu przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a bezpośrednio przed rozpoczęciem ćwiczenia szkolenie stanowiskowe.
4) kontaktów z mediami:
na czas ćwiczenia przydzielam funkcję Rzecznika Prasowego przedstawicielowi Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.
§10 Do nadzoru nad wykonaniem zarządzenia wyznaczam Wydział Spraw Obywatelskich i Zarzadzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu.
§11 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia zakończenia i podsumowania ćwiczenia.
STAROSTA
Barbara Studzińska