Uchwała Rady Nr XLIX/307/23 w sprawie rozpatrzenia skargi na dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu
Uchwała Nr XLIX/307/23
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 1 lutego 2023 r.
w sprawie rozpatrzenia skargi na dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu.
Na podstawie art. 227, 228, 229 pkt 4, 237 § 3, 238 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2000, zm. Dz. U. z 2022 r. poz. 1855 oraz 2185), art. 25 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 530) uchwala się, co następuje:
§ 1. Postanawia się uznać skargę z dnia 30 listopada 2022 r., na dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu za częściowo zasadną.
§ 2. Przyjmuje się treść zawiadomienia o sposobie załatwienia skargi w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.
§ 3. Upoważnia się Przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego do przesłania skarżącemu zawiadomienia o sposobie załatwienia skargi.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady
Powiatu Świeckiego
Brunon Han
Uzasadnienie
Do Rady Powiatu Świeckiego wpłynęła skarga z 30 listopada 2022 r. na dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu.
Skarżący zarzuca dyrektorowi Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu odmowę umówienia się na spotkanie, wyrzucenie go z budynku i groźbę wezwania Policji. W dalszej części rozmowy Pani dyrektor zasugerowała skarżącemu chorobę psychiczną oraz potrzebę udania się po pomoc na ulicę Sądową, gdzie mieści się Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Wnoszący skargę nagrał przebieg rozmowy przy pomocy smartfona.
Rozpatrując skargę Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zwróciła się do osoby skarżącej o udostępnienie nagrania wymienionego w treści skargi, a do dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o ustosunkowanie się do treści skargi.
Komisja ustaliła, że tłem skargi jest zdarzenie związane z zaparkowaniem samochodu na ulicy Gimnazjalnej w Świeciu w sposób utrudniający wjazd na teren Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przez osoby korzystające z jej usług. Dyrektor Poradni zawiadomiła Policję o tym zdarzeniu i poprosiła o interwencję. Policja ukarała kierowcę mandatem karnym. Okazało się, że kierowcą jest osoba wnosząca skargę. Skarżący poczuł się bardzo dotknięty wezwaniem Policji i udał się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w celu wyrażenia swojego oburzenia. Zgodnie z pisemnymi wyjaśnieniami dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, skarżący w dniu 30 listopada był w poradni dwukrotnie. W czasie pierwszej wizyty skarżący wypowiadał się obraźliwie w stosunku do pracowników i dyrektora. Groził także dyrektor Poradni, że ją załatwi, tak jak załatwił dyrektora I LO. Z drugiej wizyty skarżącego w Poradni jest zarejestrowane przez niego nagranie, na którym usiłuje on umówić się na spotkanie. Dyrektor odmawia spotkania w danej chwili oraz odmawia umówienia się na spotkanie w innym terminie, ponieważ tematyka jaką proponuje skarżący nie dotyczy celów i zadań statutowych Poradni. Żąda, aby skarżący opuścił poczekalnię, gdyż jest obecnie zajęta pracą z rodzicem i nauczycielką. Grozi też wezwaniem Policji, jeżeli skarżący nie opuści terenu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W końcu dyrektor Poradni stwierdza, że skarżący ma problem z sobą i powinien udać się na ul. Sądową, gdzie mieści się szpital psychiatryczny. Na tym kończy się nagranie.
Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wyjaśniła w swoim piśmie, że spotkała się ze skarżącym następnego dnia rano i przeprosiła go: „jeżeli odniósł mylne wrażenie z mojej wypowiedzi dnia poprzedniego.”.
Rada Powiatu Świeckiego uwzględniając wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji uznaje, że nie ma nic nieprawidłowego w dążeniu dyrektora Poradni do zapewnienia nieutrudnionego wjazdu na teren parkingu przy Poradni oraz w dążeniu do ochrony tej instytucji przed zakłócaniem jej pracy. Jednak wypowiedź dyrektora sugerująca konieczność udania się po poradę do szpitala psychiatrycznego narusza obowiązki spoczywające na pracowniku samorządowym. Stosownie do art. 24 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 530) pracownik samorządowy jest zobowiązany do „zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, podwładnymi oraz współpracownikami”. Nie jest w tym przypadku usprawiedliwieniem stresująca sytuacja.
Rada Powiatu Świeckiego stwierdza, że jedyną przyczyną uznania skargi za częściowo zasadną jest wypowiedź dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej naruszająca obowiązki pracownika samorządowego.
Przewodniczący Rady
Powiatu Świeckiego
Brunon Han