Uchwała Rady Nr XLV/277/22 w sprawie zasad udzielania dotacji celowych z budżetu Powiatu Świeckiego dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji
Uchwała Nr XLV/277/22
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 24 sierpnia 2022 r.
w sprawie zasad udzielania dotacji celowych z budżetu Powiatu Świeckiego dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji.
Na podstawie art. 443 ust. 4 i 445 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r., poz. 2233 z późn. zm.1)), rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1), zmienionego rozporządzeniem Komisji (UE) 2020/972, z dnia 2 lipca 2020 r. (Dz. Urz. UE L. 215 z 7.07.2020, str. 3) uchwala się, co następuje:
Rozdział 1.
Przepisy ogólne
§ 1. Uchwała określa sposób udzielania dotacji celowych z budżetu Powiatu Świeckiego dla spółek wodnych i związków wałowych z terenu powiatu świeckiego na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji, a w szczególności:
1) zasady udzielania dotacji;
2) tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji;
3) sposób rozliczenia dotacji.
§ 2. Zapisy niniejszej uchwały dotyczące spółek wodnych mają zastosowanie również do związków wałowych.
Rozdział 2.
Zasady ogólne udzielania dotacji celowej
§ 3. 1. Spółki wodne mogą otrzymać dotacje z przeznaczeniem na bieżące utrzymanie urządzeń melioracji wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji.
- Kwota dotacji w danym roku budżetowym dla każdej spółki wodnej nie może przekroczyć kwoty 20 000, 00 zł.
- Kwota dotacji na poszczególne dotowane zadania nie może przekroczyć 90 % wartości zadania.
- Podmiot ubiegający się o dotację celową jest zobowiązany, przed złożeniem wniosku, do zapoznania się z niniejszą uchwałą oraz stosowania się do określonego w niej trybu, terminów i zasad.
- Informację o możliwości uzyskania dotacji, o której mowa w ust. 1 podaje się do publicznej wiadomości.
§ 4. Jeżeli o dotację ubiega się podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, dotacja – w zakresie w jakim dotyczy tej działalności – stanowi pomoc de minimis w rozumieniu rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L nr 352 z 24. 12. 2013 r. z późn. zm.)
§ 5. 1. Podmioty, dla których dotacja będzie stanowiła pomoc de minimis zobowiązane są do przedłożenia wraz z wnioskiem wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, de minimis w rolnictwie i pomocy de minimis w rybołówstwie, jakie otrzymał w roku podatkowym, w którym ubiega się o pomoc oraz w dwóch poprzednich latach podatkowych, albo oświadczeń o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie oraz informacji określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawionych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. nr 53, poz. 311 ze zm.).
- Udzielanie pomocy de minimis odbywać się będzie do 30 czerwca 2024r. Po dacie wskazanej w zdaniu poprzednim nie będą dokonywane wypłaty dotacji z budżetu Powiatu Świeckiego, jeżeli dotacja będzie stanowiła pomoc de minimis
Rozdział 3.
Tryb udzielenia dotacji
§ 6. 1. Spółki wodne ubiegające się o przyznanie dotacji, o których mowa w § 3 ust. 1 składają pisemne wnioski do kancelarii Starostwa Powiatowego w Świeciu w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, w którym ma być udzielona dotacja.
- Wzór wniosku o dofinansowanie zadań, o których mowa w § 2 ust. 1, stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 7. 1. Do wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 1, dołączyć należy:
1) oświadczenie, że spółka nie działa w celu osiągnięcia zysku;
2) przedmiar lub zestawienie robót wraz z określeniem ich wartości.
- W przypadku stwierdzenia uchybień formalnych lub innych wad wniosku, spółka wodna jest wzywana przez Starostę Świeckiego do ich usunięcia lub do uzupełnienia wniosku.
- W przypadku niezłożenia wyjaśnień w terminie określonym w wezwaniu, o którym mowa w ust. 2 wniosek pozostaje bez rozpatrzenia.
§ 8. Decyzję o przyznaniu dotacji Zarząd Powiatu Świeckiego podejmuje w drodze uchwały uwzględniając w szczególności:
1) znaczenie zadań dla właściwej gospodarki wodnej, utrzymania w sprawności urządzeń melioracyjnych oraz zapobieżenie dekapitalizacji przedmiotowych urządzeń;
2) wysokość środków przeznaczonych w budżecie Powiatu Świeckiego na dotacje dla spółek wodnych.
§ 9. 1. Spółki wodne zostaną poinformowane o udzieleniu lub nieudzieleniu dotacji z budżetu powiatu w formie pisemnej.
§ 10. 1. Warunkiem udzielenia przez Powiat Świecki dotacji, o których mowa w § 3 ust. 1, jest zawarcie pisemnej umowy ze spółką wodną reprezentowaną przez osobę uprawnioną do składania oświadczeń woli w imieniu spółki.
- Dotację celową przekazuje się w następujący sposób:
1) I transzę w wysokości 50 procent kwoty dotacji przekazuje się spółce wodnej w terminie do 14 dni od dnia podpisania umowy na realizację zadania;
2) pozostałą część dotacji przekazuje się spółce wodnej po zakończeniu i podpisaniu odbioru zadania przez pracowników Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska oraz spisaniu protokołu odbioru robót, nie później jednak niż do dnia 30 listopada roku budżetowego.
- Zakończenie prac i ich odbiór powinny odbyć się nie później niż do dnia 20 listopada danego roku budżetowego.
Rozdział 4.
Sposób rozliczenia dotacji
§ 11. 1. Spółka wodna, z którą zawarto umowę o udzielenie dotacji, zobowiązana jest – bezzwłocznie po zakończeniu zadania, najpóźniej do dnia odbioru – do złożenia sprawozdania z realizacji zadania pod względem rzeczowym i finansowym oraz dokumentów, faktur i rachunków potwierdzających poniesione koszty, a także wykonanie zadania zgodnie z umową.
- Wykorzystanie i rozliczenie dotacji powinno nastąpić w terminie do 30 dni od daty przekazania drugiej transzy dotacji, jednak nie później niż do 20 grudnia danego roku budżetowego.
§ 12. Zwrot niewykorzystanej części dotacji oraz naliczenie odsetek od kwot zwróconych po terminie reguluje ustawa o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2077).
Rozdział 5.
Przepisy końcowe
§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Świeckiego.
§ 14. Traci moc Uchwała nr XXXIX/249/18 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowych z budżetu Powiatu Świeckiego dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji (Dz. Urz. Woj. Kuj. – Pom. z 2018 r., poz. 3043).
§ 15. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego
Adam Knapik
Uzasadnienie
Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r., poz. 2233 z późn. zm.) umożliwiła udzielanie przez jednostki samorządu terytorialnego pomocy finansowej gminnym spółkom wodnym, polegającej na udzielaniu im dotacji celowych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 303 z późn. zm.).
W związku ze zmianami w prawie i zmianami w systemie organizacyjnym Starostwa nastąpiła konieczność określenia przez Radę Powiatu Świeckiego nowych zasad udzielania dotacji celowych z budżetu Powiatu Świeckiego na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji. Kierując się tymi uregulowaniami Rada Powiatu Świeckiego postanowiła zatwierdzić w formie niniejszej uchwały zasady udzielania dotacji celowych gminnym spółkom wodnym na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz finansowane lub dofinansowanie inwestycji.
Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego
Adam Knapik
1) Zmiany do wymienionej ustawy zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2021r., poz. 1641, 2368, z 2022r., poz. 88, 258, 855, 1079