Uchwała Rady nr XXI/143/20 w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej gminom: Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Nowe, Osie, Pruszcz, Świecie, Świekatowo, Warlubie
Uchwała nr XXI/143/20
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 24 czerwca 2020 r.
w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej gminom: Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Nowe, Osie, Pruszcz, Świecie, Świekatowo, Warlubie.
Na podstawie art. 7a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r., poz. 920 j. t.) oraz art. 216 ust. 2 pkt 5 i art. 220 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 869 z późn. zm.[1]), uchwala się, co następuje:
§ 1. Udziela się pomocy rzeczowej gminom: Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Nowe, Osie, Pruszcz, Świecie, Świekatowo, Warlubie w formie nieodpłatnego przekazania opracowań „Programu Ochrony Środowiska” wraz ze strategiczną oceną oddziaływania na środowisko, sporządzonych odrębnie dla każdej z ww. gmin w formie pisemnej i elektronicznej.
§ 2. Szczegółowe warunki udzielenia pomocy rzeczowej określone zostaną w umowach pomiędzy Powiatem Świeckim a poszczególnymi gminami wymienionymi w § 1.
Do zawarcia umów upoważnia się Zarząd Powiatu Świeckiego.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu na tablicy informacyjnej w Starostwie Powiatowym w Świeciu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.
Przewodniczący Rady
Powiatu Świeckiego
(Adam Knapik)
Uzasadnienie
Rada Powiatu Świeckiego w budżecie na 2020 r. zapewniła środki na opracowanie „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Świeckiego” oraz dla 11 gmin z terenu Powiatu Świeckiego wraz ze strategiczną oceną oddziaływania na środowisko. Potrzeba sporządzenia „Programu ochrony środowiska dla Powiatu Świeckiego” oraz pozostałych programów wynikała z okresu obowiązywania poprzednich programów i konieczności dostosowania ich do aktualnej sytuacji społeczno – gospodarczej oraz stanu środowiska, które zmieniły się od dnia uchwalenia poprzedniego programu do chwili obecnej. Zgodnie z art. 14 cytowanej ustawy Prawo ochrony środowiska, w opracowaniu tym zostały uwzględnione zadania wynikające z Polityki ochrony środowiska, prowadzonej na podstawie strategii rozwoju, programów i dokumentów programowych, o których mowa w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2019 r. poz. 1295 t.j.).
Zgodnie z art. 48 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2020 r. poz. 283 t.j. z późn. zm.) Starosta Świecki wystąpi do właściwych organów o wyrażenie zgody na zwolnienie z obowiązku przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko oraz odstąpienia od przygotowania prognozy oddziaływania na środowisko przedmiotowych opracowań. W przypadku uznania przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy, że realizacja postanowień takich dokumentów nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko, w tym na obszary Natura 2000 – nie będzie opracowywana strategiczna ocena oddziaływania na środowisko.
Zgodnie z wcześniej przyjętymi ustaleniami z Wójtami i Burmistrzami z terenu naszego powiatu, Zarząd Powiatu Świeckiego przygotuje ww. opracowania i formalnie je przekaże.
Przewodniczący Rady
Powiatu Świeckiego
(Adam Knapik)
[1] Zmiany do wymienionej ustawy zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2018 r., poz. 2245, z 2019 r. , poz.1649, z 2020 r., poz. 284, 374, 568, 695