Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Uchwała Rady nr XV/103/19 w sprawie rozpatrzenia petycji

Rodzaj aktu prawnego:
Uchwała Rady
Rok podjęcia:
2023
Status:
Obowiązujący
Kadencja:
2018-2023
Sesja:
XV
Data podjęcia:
29-11-2019
Data rozpoczęcia obowiązywania:
29-11-2019
Data wejścia w życie:
29-11-2019
Data publikacji w dzienniku urzędowym:
-
Nr publikacji w dzienniku urzędowym:
Nie dotyczy
Pozycja w dzienniku urzędowym:
Nie opublikowano
Nr aktu prawnego:
XV/103/19
Czego dotyczy dodawany akt prawny:
rozpatrzenia petycji
Podstawa prawna wydania:
art. 16a ust. 1 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 511 z późn. zm.: poz.1815) i art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870)
Akt prawa miejscowego:
Tak

Uchwała nr XV/103/19
Rady Powiatu Świeckiego

z dnia 29 listopada 2019 r.

 

w sprawie rozpatrzenia petycji.

 

Na podstawie art. 16a ust. 1 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 511 z późn. zm.: poz.1815) i art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870) uchwala się, co następuje:

 

§ 1. Uznaje się, że petycja wniesiona w dniu 31 lipca 2019 r. przez CASUS NOSTER Kancelarię Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie nie zasługuje na uwzględnienie.

 

§ 2. O sposobie rozpatrzenia petycji Przewodniczący Rady zawiadomi wnoszącego petycję.

 

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady
Powiatu Świeckiego

Adam Knapik

 

Uzasadnienie

 

Dnia 31 lipca 2019 r. do Starostwa Powiatowego w Świeciu wpłynęła petycja wniesiona przez CASUS NOSTER Kancelarię Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie w sprawie wprowadzenia w życie w Starostwie Polityki Zarządzania Konfliktem Interesów (przekazana do Rady Powiatu Świeckiego dnia 23 sierpnia 2019 r.). W dniu 20 sierpnia 2019 r. uzupełniono petycję poprzez sprecyzowanie, że ma ona odnosić się do radnych powiatowych, a nie pracowników Starostwa.

Zgodnie z art. 16a ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 511) i art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz.870) rozpatrzenie petycji należy do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego, a następnie do kompetencji Rady Powiatu Świeckiego.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zgodnie ze swoją kompetencją przystąpiła do rozpatrzenia petycji. Na posiedzeniu w dniu 23 października 2019 r. Komisja przystąpiła do badania petycji. Na kolejnym posiedzeniu Komisji w dniu 30 października 2019 r. wnoszący petycję, zawiadomiony o terminie posiedzenia Komisji, nie stawił się. Po przeprowadzonej dyskusji nad rozstrzygnięciem Komisja postanowiła uznać petycję za ważny sygnał w zakresie funkcjonowania radnych jednostek samorządu terytorialnego. Wnoszący petycję przytacza dokument w postaci zaleceń Centralnego Biura Antykorupcyjnego pt. „Korupcja Polityczna”. Należy zauważyć, że pojęcie korupcji politycznej jest pojęciem szerszym, niż pojęcie: konflikt interesów. Źródłem korupcji politycznej może być konflikt interesów publicznego i prywatnego radnego jednostki samorządu terytorialnego. Opracowanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego wymienia przykładowe działania przywódców politycznych polegające na unikaniu konfliktu interesów. Dokument ten jest ogólny i zaleca wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za egzekwowanie Polityki Zarządzaniem Konfliktem Interesów, wprowadzenie mechanizmów jej kontroli oraz ustanowienie konsekwencji za jej nieprzestrzeganie. Rada Powiatu Świeckiego podkreśla, że aktualnie obowiązujące przepisy przewidują wiele zakazów i nakazów kierowanych do radnych jednostek samorządu terytorialnego. Radny podlega bowiem przepisom prawa, tak jak każdy obywatel, a dodatkowo kolejnym przepisom adresowanym tylko do radnego.

Wymieniając kolejno, radnego powiatowego dotyczą zakazy w zakresie zatrudnienia oraz wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej określone w art. 23 ustawy o samorządzie powiatowym, zakazy dotyczące udziału radnego w głosowaniu, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego, określone w art. 21 ustawy o samorządzie powiatowym, zakazy dotyczące wykorzystywania mandatu radnego określone w art. 25a ustawy o samorządzie powiatowym, zakazy w zakresie prowadzenia, zarządzania działalnością gospodarczą określone w art. 25b ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym, zakazy dla radnych i ich małżonków w zakresie udziału we władzach zarządzających, kontrolnych, rewizyjnych spółek handlowych z udziałem powiatowych osób prawnych, określone w art. 25b ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym, zakazy posiadania pakietu udziałów lub akcji większego, niż 10% w spółkach handlowych z udziałem powiatowych osób prawnych, określone w art. 25b ust. 5 ustawy o samorządzie powiatowym. Co więcej radny podlega odpowiedzialności karnej za popełnienie przestępstwa łapownictwa biernego z art. 228 §1 kodeksu karnego, co skutkuje w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem wygaśnięciem biernego prawa wyborczego. Radny nadużywający swoich uprawień jako funkcjonariusz publiczny może również podlegać skazaniu z art. 231 kodeksu karnego.

Podkreśla się jednakże w orzecznictwie i doktrynie, iż organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego nie mogą nakładać na radnych dodatkowych obowiązków i sankcji, jeśli wyraźny przepis prawa nie daje ku takim rozwiązaniom podstawy prawnej. Żaden przepis prawa nie daje przyzwolenia do ustanawiania przez osoby wyznaczone przez Radę Powiatu mechanizmów nakazujących i sankcyjnych wobec radnych. Radny zaś dodatkowo odpowiada za swoje czyny przed wyborcami i podlega ich ocenie.

Wprowadzenie w Powiecie Świeckim dokumentu w postaci Polityki Zarządzania Konfliktem Interesów w obecnym stanie prawnych uznaje się zatem z powyższych względów za niezasadne. Komisja przedstawiła Przewodniczącemu Rady Powiatu Świeckiego projekt uchwały o nieuwzględnieniu przedmiotowej petycji.

Szczegółowe powody nieuwzględnienia petycji zostały przedstawione w zawiadomieniu o sposobie załatwienia petycji stanowiącym załącznik do uchwały.

Przewodniczący Rady
Powiatu Świeckiego

Adam Knapik

Wyniki głosowania

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego