- Menu podmiotowe
- Rada Powiatu
- Protokoły z sesji Rady Powiatu
- VI kadencja Rady Powiatu (2018-2023)
Protokół nr XLII/22 Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 27 kwietnia 2022 r.
Protokół nr XLII/22
XLII Sesji Rady Powiatu Świeckiego w dniu 27 kwietnia 2022 r.
Obrady rozpoczęto 27 kwietnia 2022 o godz. 13:00, a zakończono o godz. 15:30 tego samego dnia.
W posiedzeniu wzięło udział 19 radnych.
Obecni:
1. Józef Belt
2. Waldemar Fura
3. Józef Gawrych (do punktu 10)
4. Grzegorz Goral
5. Brunon Han
6. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska (od punktu 4)
7. Zbigniew Kapusta
8. Urszula Kempińska-Czerwińska
9. Adam Knapik
10. Franciszek Koszowski
11. Andrzej Kowalski
12. Stanisława Kuffel
13. Angelika Macura
14. Iwona Manys
15. Marek Mazurek
16. Ryszard Pacek
17. Marcin Podgórski
18. Barbara Studzińska
19. Grzegorz Tomaszewski
20. Roman Witt
21. Dariusz Wolski
Lista obecności – w załączeniu.
Lista obecności zaproszonych gości – w załączeniu.
- Otwarcie XLII sesji i stwierdzenie quorum.
Otwarcia XLII sesji dokonał Przewodniczący, Pan Adam Knapik, który na podstawie podpisów złożonych na liście obecności oraz informacji z systemu do głosowania stwierdził, że w sesji bierze udział 18 radnych, co stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie uchwał przez Radę Powiatu.
- Przyjęcie porządku obrad.
Pan Adam Knapik poinformował, że do zaproponowanego porządku obrad nie wpłynęła żadna propozycja zmiany i zapytał, czy ktoś z radnych chciałby taki wniosek zgłosić. Ponieważ nikt z obecnych nie wniósł uwag poinformował, że w porządku obrad przesłanym radnym wraz z zawiadomieniem o sesji (treść w załączeniu) wystąpił błąd pisarski i po jego skorygowaniu poddał porządek obrad pod głosowanie w zaproponowanym brzmieniu.
Głosowano w sprawie:
przyjęcia porządku obrad.
Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3
Wyniki imienne:
ZA (18)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (3)
Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Angelika Macura, Marek Mazurek
Po przeprowadzeniu głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego przyjęła porządek obrad XLII sesji w zaproponowanym brzmieniu.
- Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.
Projekt protokołu XLI sesji był przesłany radnym pocztą elektroniczną, a także wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz zamieszczony w systemie eSesja. Przewodniczący poinformował, że wpłynął wniosek radnego Dariusza Wolskiego o doprecyzowanie jego wypowiedzi, które padły na XLI sesji Rady Powiatu. Wskazał, których zapisów dotyczyły uwagi i odczytał ich brzmienie po zmianach.
Wobec braku innych uwag do protokołu, przystąpiono do procedury głosowania w sprawie przyjęcia protokołu poprzedniej sesji, z ww. poprawkami.
Głosowano w sprawie:
przyjęcia protokołu poprzedniej sesji.
Wyniki głosowania
ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3
Wyniki imienne:
ZA (17)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
WSTRZYMUJĘ SIĘ (1)
Andrzej Kowalski
NIEOBECNI (3)
Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Angelika Macura, Marek Mazurek
Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada przyjęła protokół XLI sesji Rady Powiatu Świeckiego.
- Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Pani Barbara Studzińska przedstawiła Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu.
W dyskusji wzięli udział:
Pan Grzegorz Goral zapytał, czy wniosek o przeznaczenie przez Nowy Szpital 400 tys. zł na dofinansowanie parkingu, którego złożenie zapowiadał Pan Dariusz Woźniak, został złożony i czy został on pozytywnie przyjęty.
Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że Pan Dariusz Woźniak złożył wniosek, ale na tym posiedzeniu Rady Nadzorczej nie został on przyjęty, natomiast władze Spółki rozważą ewentualne dofinansowanie w przeciągu roku. Na pytanie radnego, czy należy rozumieć, że w ciągu roku zostanie udzielone dofinansowanie doprecyzowała, że Zarząd Szpitala zadeklarował, iż w przeciągu roku jeszcze raz rozważy nasz wniosek i zastanowi się nad możliwością dofinansowania tego przedsięwzięcia.
Pan Dariusz Wolski w kontekście wyboru Starosty jako przedstawiciela na Zgromadzenie Wspólników Nowy Szpital Sp. z o.o. zapytał, jakie istotne decyzje zostały podjęte, zarówno na posiedzeniu Rady Nadzorczej Spółki, jak i na Zgromadzeniu Wspólników. Jednocześnie jako lekceważące ocenił, że Spółka przez rok czasu będzie się zastanawiać w kwestii udzielenia dofinansowania.
Pan Adam Knapik skomentował, że pierwsze pytanie radnego dotyczy działalności Starosty w okresie międzysesyjnym, natomiast dyskusję odnośnie drugiego z poruszonych zagadnień zasugerował przełożyć do punktu „Sprawy różne”.
Pani Barbara Studzińska oceniła, że najważniejszym punktem posiedzenia Rady Nadzorczej, a potem Zgromadzenia Wspólników było zatwierdzenie planu rzeczowo-finansowego na 2022 rok, deklarując, że szczegółowej odpowiedzi udzieli radnemu na piśmie (kserokopia przekazanego radnemu pisma OR-ZD.8023.23.2022 w załączeniu).
Pan Adam Knapik nawiązując do zamiaru przejęcia drogi 245, z wnioskiem o przekazanie środków na jej remont zapytał, czy nie można przejąć tej drogi dopiero po dokonaniu jej przebudowy przez samorząd województwa.
Pan Franciszek Koszowski zwrócił uwagę na różnicę w standardzie jeśli chodzi o przebudowę dróg wojewódzkich i powiatowych. Wyjaśnił, że po zakończeniu drogi S5 i tak kaskadowo będziemy musieli tę drogę przejąć, więc lepiej zrobić to teraz i ją wyremontować, uzyskując dofinansowanie na ten cel. Zaznaczył, że droga ta będzie stanowić jedyny wyjazd z Poledna do ronda w Grucznie.
Pani Barbara Studzińska dodała, że przebudowanie tej drogi w standardzie powiatowym jest dużo tańsze, niż byłoby w standardzie wojewódzkim i dlatego samorząd województwa proponuje to nam, z przekazaniem środków (uchwala w tej sprawie będzie procedowana na kolejnej sesji Sejmiku).
Pan Franciszek Koszowski na sugestię Pana Adama Knapika, że gdybyśmy dostali drogę wyremontowaną, to byłaby ona wykonana w lepszym standardzie niż w sytuacji, kiedy my ją zrobimy odpowiedział, że Marszałek Województwa nie jest zainteresowany remontem tej drogi bo wie, że będzie mógł ją przekazać, a dla nas korzystniejsze jest przejęcie jej teraz z dofinansowaniem remontu, niż bez tych środków i pokrycie 100% kosztów remontu.
Pan Adam Knapik nawiązując do wynikających z przedstawionego sprawozdania informacji, że ilość uchodźców na terenie Powiatu Świeckiego się zwiększa zadał pytanie, czy jednostka samorządu terytorialnego ma jakikolwiek wpływ na ilość osób, które są przez wojewodę kierowane na dany teren.
Pani Barbara Studzińska poinformowała, że Wojewoda wydał wszystkim samorządom terytorialnym polecenie tworzenia zorganizowanych miejsc do przyjęć uchodźców z Ukrainy, dokonywał ich weryfikacji i ostatecznie funkcjonują te, które zostały przez Wojewodę zaakceptowane. Jeżeli chodzi o Powiat Świecki, mamy 3 takie obiekty: w Terespolu, Przysiersku i Świeciu. Moglibyśmy nie zgłosić żadnego obiektu, natomiast biorąc pod uwagę, jaka jest sytuacja należy się w ten proces włączyć, żeby wspomóc Wojewodę i pomóc tym ludziom, którzy do nas przybywają. W związku z tym podjęliśmy wszystkie działania, żeby Powiat zaproponował Wojewodzie te obiekty, Wojewoda je zaakceptował i płaci za nie wg uzgodnionych stawek.
Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono więcej pytań ani uwag.
- Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.
Pan Adam Knapik poinformował, że w okresie sprawozdawczym:
- 22 kwietnia 2022 r. wziął udział we wspólnym posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego;
- radni otrzymali formularze oświadczeń majątkowych – w tym roku termin składania oświadczeń upływa 2 maja i nie decyduje data stempla pocztowego, tylko data wpływu do Biura Rady, a są przewidziane ustawowo konsekwencje za niezłożenie oświadczenia w terminie; podobnie, jak w ubiegłym roku weryfikacją poprawności złożonych oświadczeń od strony formalnej będzie zajmował się Pan Andrzej Kowalski;
- zwracając się do Przewodniczących Komisji poprosił o zwrócenie radnym uwagi, aby starali się nie opuszczać obrad w trakcie ich trwania, szczególnie w przypadku posiedzeń, na które zapraszani są goście z zewnątrz (taka sytuacja miała miejsce na posiedzeniu, w którym uczestniczył).
Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.
- Interpelacje, zapytania i wnioski radnych.
Pan Adam Knapik poinformował, że do momentu rozpoczęcia sesji nie zostały złożone żadne interpelacje, zapytania ani wnioski radnych. Następnie udzielił głosu radnemu D. Wolskiemu.
Pan Dariusz Wolski zapytał, czy została już rozwiązana sprawa dodatków covidowych za luty i czy zostały one wypłacone pracownikom, którzy pracowali na oddziałach covidowych.
Pan Adam Knapik zwracając się do radnego przypomniał obowiązującą procedurę odnośnie składania zapytań i interpelacji oraz udzielania na nie odpowiedzi, prosząc, aby na przyszłość o tym pamiętać. Powiedział, że wyjątkowo dopuszcza to pytanie, po czym oddał głos Staroście, aby udzieliła radnemu odpowiedzi.
Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że rozmawiała na ten temat z Prezesem Leśniewskim i deklarował on, że w najbliższym czasie te dodatki wpłyną na konta pracowników. W pełni podziela negatywną ocenę faktu, że od lutego pracownicy czekają na wypłatę należnych im środków, natomiast przyczyną są kwestie techniczne – wniosek, który złożono został odrzucony z uwagi na nieprawidłowości.
Pan Adam Knapik zaznaczył, że kwestia ta nie będzie traktowana jako zapytanie.
Pan Dariusz Wolski (Ad Vocem) stwierdził, że nie jest to winą pielęgniarek czy innego personelu medycznego, tylko lekarzy, którzy jak się okazało zawyżali sobie godziny; jest to problem lekarski, natomiast pozostałym grupom te środki mogły być wypłacone wcześniej.
Pan Adam Knapik ponowił prośbę o składanie zapytań i interpelacji w formie pisemnej dodając, że wówczas radni będą otrzymywać pisemną odpowiedź, a jeżeli będzie ona niezadowalająca, mogą wnioskować o uzupełnienie odpowiedzi. Apelując o trzymanie się porządku obrad wchodzenie w polemikę ocenił jako niecelowe, szczególnie, że Starosta nie powiedziała, iż wini za cokolwiek pielęgniarki. Zapowiedział, iż od następnej sesji tego typu wypowiedzi, które nie spełniają formalnych wymogów zapytań i interpelacji będą przenoszone do „Spraw różnych”.
- Informacja Starosty o podjętych działaniach w związku z uznaniem przez Radę Powiatu Świeckiego skargi na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu za częściowo zasadną.
Pan Adam Knapik przypomniał, że na ostatniej sesji, po półrocznym procedowaniu przez Komisję, została rozpatrzona skarga na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu. Stwierdził, że Rada Powiatu uznała skargę za częściowo zasadną i poprosił Przewodniczącą Zarządu, Panią Barbarę Studzińską o poinformowanie Rady o podjętych działaniach w związku z powyższym rozstrzygnięciem.
Informację przedstawiła Starosta, Pani Barbara Studzińska. W trakcie wystąpienia, powołując się na posiadaną opinię prawną jako najistotniejsze oceniła, że nie było możliwości nałożenia na Panią Dyrektor żadnej kary porządkowej wynikającej z kodeksu pracy, ponieważ upłynęły terminy, które dopuszczały taką możliwość (2-tygodniowy termin od pozyskania informacji, ale nie dłużej niż 3 miesiące od sprawy). Nałożenie kary nie było możliwe ze względów proceduralnych (myślała o karze upomnienia), natomiast rozmawiała z Panią Dyrektor na temat jej niewłaściwych zachowań, na które wskazano i Pani Dyrektor przyjęła to do wiadomości. Jednocześnie dodała, że Pani Dyrektor poinformowała ją, iż z końcem roku szkolnego składa rezygnację z funkcji dyrektora, ponieważ uzyskała wiek emerytalny, więc niebawem będziemy ogłaszać konkurs na stanowisko dyrektora I LO w Świeciu.
W dyskusji wzięli udział:
Pan Adam Knapik stwierdził, że w toku procedowania sprawy zwrócono uwagę na brak odpowiednich regulacji w statucie szkoły, przez co dyrektor miał swobodę w tym zakresie. Zasugerował, żeby PZEA przygotował i przedłożył merytorycznej Komisji propozycję stosownych zmian, co pozwoliłoby na przyszłość takie sytuacje wykluczyć.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska nawiązując do wypowiedzi przedmówcy doprecyzowała, że w statucie szkoły nie było punktu, który mówił o sposobie przyjmowania uczniów w ciągu roku szkolnego i jako zasadne uznała uzupełnienie go o tego typu zapisy.
Pan Grzegorz Goral zwracając się do Starosty zapytał, czy dobrze zrozumiał, że jeżeli ww. termin by nie upłynął, ta pani by dostała ustne upomnienie.
Pani Barbara Studzińska potwierdziła, że w jej ocenie waga zarzutów, które zostały uznane przez Radę uzasadniałaby udzielenie upomnienia.
Pan Grzegorz Goral zapytał, dlaczego ten termin upłynął.
Pan Adam Knapik wyjaśnił, że liczy się data deliktu, czyli czynu, który pracownik popełnił. Jeżeli przyjmiemy za główny przedmiot skargi zachowanie dyrektora we wrześniu i w październiku, to ten termin upłynął.
Wobec głosów z sali Pani Barbara Studzińska zadeklarowała udostępnienie zainteresowanym radnym opinii prawej, którą dysponuje.
- Informacja Starosty o sposobie wykonania uchwały Nr XLI/258/22 w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Rejonowi Użhorodzkiemu.
- Informacja Starosty o działaniach podjętych przez Powiat Świecki w związku z podjęciem przez Radę Powiatu Świeckiego uchwały Nr XLI/257/22 w sprawie określenia zakresu pomocy obywatelom Ukrainy.
Informacje przedstawiła Starosta, Pani Barbara Studzińska. W trakcie wystąpienia poinformowała, że:
- Uchwała w sprawie udzielenia pomocy Rejonowi Użhorodzkiemu w dużej mierze została zrealizowana, przy dobrej współpracy z Powiatem Jarosławskim; radny z tamtego terenu dokonał w naszym imieniu zakupu różnego rodzaju towarów, które na podstawie uaktualnionej listy z Użhoroda zostały uznane jako najbardziej potrzebne i będą tam dostarczone. Deklarując udostępnienie radnym do wglądu faktury poinformowała, że ich łączna wartość to 59 569 zł. Podkreśliła, że zakupów dokonano ze środków pozyskanych od darczyńców i podziękowała za przekazane wsparcie następującym firmom: ZIEMBUD Maciej Baumgart, MEKRO Sp. z o.o., ECO-POL Sp. z o.o., EKO-WISŁA Sp. z o.o. oraz MONDI ŚWIECIE S.A. Firmy te przekazały nam łącznie 84 tys. zł, a mamy deklaracje od innych podmiotów, że na nasze konto wpłyną środki, co pozwoli na zorganizowanie jeszcze jednego transportu. Zwróciła także uwagę, że jeśli chodzi o zgłoszone potrzeby, nastąpiła zmiana w stosunku do tego, co było zawarte w pierwszym wystąpieniu.
- Realizując Uchwałę w sprawie określenia zakresu pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terenie naszego powiatu 14 kwietnia Zarząd podjął uchwałę wykonawczą, w której określono formy i tryb udzielania pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Prezentując zapisy ww. uchwały wskazała, że przewiduje ona udzielanie pomocy rzeczowej, pomocy finansowej, wspieranie działań związanych z nauką języka polskiego, kupowanie środków czystości i innych środków potrzebnych do wsparcia zarówno ośrodków, jak i Ukraińców, którzy mieszkają w domach prywatnych. Mówiąc o działaniach, które już zostały podjęte wymieniła m.in.:
- zawarcie umowy z dwoma osobami, które wspierają obywateli Ukrainy w tłumaczeniu dokumentów, przy rejestracji jako osoby bezrobotne, pomagają w znalezieniu pracy, w postępowaniach administracyjnych oraz podczas wizyt u lekarzy,
- dodatkowe lekcje języka polskiego dla obywateli Ukrainy, które ruszają od maja (w Dworzysku i w Terespolu Pomorskim oraz w Świeciu); trwają lekcje języka polskiego dla obywateli Ukrainy, którzy zgłosili się do PUP i chcą podjąć pracę,
- zakup za prawie 10 tys. zł środków czystości, proszków i płynów do prania, środków higieny osobistej, które są przekazywane potrzebującym obywatelom Ukrainy za pośrednictwem punktu zbiórek charytatywnych.
Podkreśliła konieczność racjonalnego zarządzania środkami, jakimi dysponujemy, aby przeznaczać je na zaspokajanie faktycznych potrzeb uchodźców i poinformowała, w jaki sposób są one identyfikowane. Kończąc zapowiedziała, że na najbliższej sesji złoży informację o kolejnych transzach pomocy.
Pan Adam Knapik zwrócił uwagę, że na każdego uchodźcę właściciel ośrodka otrzymuje środki z budżetu państwa na nocleg, wyżywienie, zapewnienie warunków sanitarnych itp. i postawił pytanie, czy jest konieczność dodatkowego wspomagania tych ośrodków.
Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że za stawkę 70 zł na osobodzień musi być zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie, natomiast jest wiele innych potrzeb, których zaspokojenie nie mieści się w tych kosztach, jak np. zakup środków higieny osobistej dla kobiet albo dla dzieci, szamponów, kremów ochronnych, a także butów, czy ubrań letnich.
Wobec braku dalszych pytań do przedstawionego zagadnienia Przewodniczący zamknął dyskusję w tym punkcie i ogłosił 10-minutową przerwę.
Po wznowieniu obrad:
- Sprawozdanie z remontów i inwestycji drogowych w 2021 roku
Zagadnienie przedstawił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, Pan Adam Meller. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu. W trakcie wystąpienia przedstawił również bieżące informacje na temat stanu zaawansowania prac w odniesieniu do zadań, które są w realizacji w roku 2022.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag.
- Podsumowanie kosztów zimowego utrzymania dróg powiatowych w sezonie 2021/2022
Zagadnienie przedstawił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, Pan Adam Meller. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu.
W dyskusji wzięli udział:
Pan Adam Knapik stwierdził, że z jednej strony dobrze, że utrzymujemy większość dróg w trzecim standardzie, jednocześnie zwracając uwagę na związane z tym wydatki i dodał, że jego zdaniem nie wszystkie drogi tego wymagają. Odniósł się do kosztów poniesionych w poprzednich latach i czynników, jakie mają wpływ na ich wzrost wskazując, że jeśli więcej wydamy zimą na odśnieżanie, to potem mniej zrobimy w ramach bieżącego utrzymania.
Pan Adam Meller w odniesieniu do zimowego utrzymania dróg poinformował, jakie warunki generują największe koszty i są najbardziej absorbujące. Podkreślił, że oczekiwania społeczne są bardzo duże i obecnie nie wyobraża sobie decyzji o zredukowaniu ilości kilometrów dróg utrzymywanych w trzecim standardzie, ponieważ spotkałoby się to z ogromnym oporem społecznym. Dodał, że zima to zawsze straty i nie ma takiego pojęcia, jak oszczędności na zimowym utrzymaniu.
Pan Grzegorz Goral podkreślił, że na zimie i bezpieczeństwie ludzi nie można oszczędzać. Podając przykłady stwierdził, że wielokrotnie zgłaszał niebezpieczne sytuacje, kiedy drogi nie były właściwie utrzymane. Dodał, że w powiecie jest dużo tego typu miejsc, wymagających zwrócenia szczególnej uwagi i zasugerował, że należałoby wręcz zwiększyć budżet na zimowe utrzymanie i ewentualnie być mile zaskoczonym, jeśli nie wszystkie środki zostaną wydane.
Pan Adam Knapik podkreślił, że sensem jego wypowiedzi nie było, żeby na zimowe utrzymanie przeznaczać mniej środków, tylko bardziej skupiać się właśnie na „wyłapywaniu” tych rzeczy, które muszą być zrobione.
Pan Franciszek Koszowski powiedział, że aby lepiej zorganizować pracę Dyrektor zatrudnił 2 koordynatorów. Jesteśmy dużym powiatem i sytuacja w różnych jego częściach może być diametralnie różna, dlatego mają oni zwracać uwagę na potrzeby w danym momencie, żeby pilnować odśnieżania, posypywania itd.
Pan Adam Knapik zapytał, czy sprzęt uruchamia się na jeden z trzynastu okręgów, czy na daną drogę. Proszony o doprecyzowanie wyjaśnił, że jest to nawiązanie do wypowiedzi Wicestarosty, że w różnych częściach powiatu występują różne warunki.
Pan Adam Meller potwierdził, że każda droga jest przypisana do jakiejś części zadania, które z kolei jest przypisane do określonego wykonawcy. Dokonujący podziału mieli na uwadze, żeby te drogi tworzyły pętle, pewne logiczne ciągi, żeby nie było sytuacji, że trzeba np. 20 km jechać nie swoją częścią, aby posypać 2 km odcinek drogi, bo generowałoby ogromne koszty jednostkowe.
Pan Dariusz Wolski nawiązał do prac na odcinku drogi Drzycim-Gródek w związku z incydentem, który zgłaszał i zapytał o koszt wykonanej naprawy.
Pan Adam Meller odpowiedział, że trudno oszacować, bo zostało to wykonane własnym sumptem. Dodał, że PZD ma pracowników liniowych oraz potrzebny sprzęt i takie drobne naprawy jest w stanie wykonać swoimi siłami.
Pan Dariusz Wolski kontynuując stwierdził, że przed chwilą został telefonicznie poinformowany, że niestety woda tam wybija i przedostaje się też na asfalt. Chodzi o to, żeby jednorazowo ponieść wydatek i dobrze to wykonać, aby podobne incydenty nie miały miejsca. Powołując się na informacje od mieszkańców zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku bardzo często dochodziło tam do wypadków i zaakcentował, że trzeba patrzeć na tę sprawę pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa uczestników ruchu.
Pan Adam Meller zwracając się do radnego stwierdził, że po jego telefonie rozpoznano sprawę i uważa, że temat załatwiono, a ten odcinek jest monitorowany. Jednocześnie podkreślił, że przy podejmowaniu wszelkich działań na drogach, niezależnie od warunków i pory roku, w jakich są realizowane, zawsze chodzi o bezpieczeństwo i o komfort podróżowania.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag.
- Ocena zasobów pomocy społecznej
- Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
- Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu, Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła zagadnienia ujęte w punktach 12-14 porządku obrad. Zawierające przedstawione dane opracowania, które w formie elektronicznej zostały przesłane radnym, stanowią załączniki do protokołu.
Pan Dariusz Wolski zapytał, czy jeśli chodzi o sprzęt medyczny, jest on zabezpieczony w sposób wystarczający, czy potrzeby są większe. Powołując się na rozmowę z osobą prowadzącą wypożyczalnię stwierdził, że jest go za mało i zasugerował, że radni powinni się nad tym tematem pochylić i rozważyć przekazanie środków na ten cel.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa omówiła, jak wygląda kwestia wypłacania środków z PFRON, które są przyznane zgodnie z algorytmem, a także w ramach Programu Aktywny samorząd. Odnosząc się do drugiej części wypowiedzi radnego poinformowała, że obecnie nie ma w PFRON programów, do których można by przystąpić, aby pozyskać środki na doposażenie wypożyczalni. W nowej perspektywie jest umieszczony priorytet, w ramach którego wypożyczalnie będą mogły być dofinansowane, ale na tą chwilę nie było możliwości, żeby przystąpić do jakiegoś konkursu i takie środki pozyskać.
Pan Dariusz Wolski ocenił, że jest taka potrzeba sugerując, aby na najbliższej sesji podjąć decyzję i przeznaczyć na ten cel pewne środki, które pomogłyby ludziom chorym.
Pan Adam Knapik zwrócił uwagę, że nie mamy wpływu na sumę środków otrzymywaną z PFRON, natomiast Rada Powiatu ma możliwość decydowania o podziale tych środków na poszczególne zadania, które są przypisane powiatowi. Jeśli Rada uzna, że w danym roku jest zbyt mało środków na zakup tego sprzętu ortopedycznego, to może je zwiększyć, kosztem innych zadań.
Pani Barbara Studzińska zapewniła, że dostrzega potrzebę doposażenia wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Przypomniała, iż od wielu lat utrzymujemy tę wypożyczalnię, przeznaczając środki na jej bieżące funkcjonowanie, natomiast decyzja o zakupie sprzętu wymagałaby wyasygnowania środków własnych powiatu. Nawiązując do zapowiedzi, że na doposażenie wypożyczalni będzie można pozyskać środki zewnętrzne zasugerowała, żeby poczekać, aby z tej możliwości skorzystać.
Pan Dariusz Wolski dodał, że coraz więcej ludzi choruje, ma różnego problemy i dlatego te potrzeby są coraz większe.
Pan Adam Knapik zapytał kto kwalifikuje osoby, które mogą skorzystać z asystentów osobistych i jaki jest zakres pomocy, której taki asystent może udzielić.
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa odpowiedziała, że wnioski składane są do PCPR, który zgodnie z ogłoszonym programem kwalifikuje osoby i poinformowała, że na tą chwilę wszystkie wnioski, które wpłynęły zostały rozpatrzone pozytywnie. Podając przykłady działań, jakie może wykonywać asystent wskazała na różnice w stosunku do zakresu realizowanego w ramach usług opiekuńczych. Dodała, że w ubiegłym roku miała miejsce kontrola z NIK jeżeli chodzi o opiekę wytchnieniową i dostaliśmy pozytywną ocenę.
Pan Andrzej Kowalski nawiązał do sytuacji, jaka miała miejsce na terenie Gminy Osie i podziękował Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu za udzieloną pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag.
- Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków
Projekt przedstawił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, Pan Adam Meller.
Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.
Głosowano w sprawie:
zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.
Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3
Wyniki imienne:
ZA (18)
Józef Belt, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (3)
Józef Gawrych, Angelika Macura, Marek Mazurek
Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLII/262/22 (uchwała w załączeniu).
b) oświadczenia zawierającego stanowisko w sprawie sytuacji finansowej Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr J. Bednarza w Świeciu,
Projekt przedstawił Wicestarosta, Pan Franciszek Koszowski. Na uwagę Pana Adama Knapika dot. członków Rady Społecznej doprecyzował, że wraz z Panem Grzegorzem Goral są radnymi powiatu, natomiast Rada Powiatu nie typowała ich do składu Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala.
W dyskusji wzięli udział:
Pan Dariusz Wolski zwracając się do przedmówcy wskazał, że niewłaściwe jest adresowanie tej prośby do Wojewody, ponieważ organem założycielskim tego szpitala jest Sejmik, czyli należałoby skierować to wystąpienie do Marszałka. Postawił pytanie o działania podejmowane przez Marszałka, zwracając także uwagę na rolę Rady Społecznej tej placówki oraz radnych Sejmiku.
Przewodniczący zwrócił radnym uwagę odnośnie sposobu prowadzenia dyskusji prosząc, żeby zgłaszać chęć zabrania głosu przez system.
Pan Franciszek Koszowski przyznał że organem założycielskim jest Marszałek i samorząd województwa będzie ponosić wszelkie konsekwencje (pokrywać długi), natomiast niniejsza uchwała intencyjna zmierza do tego, żeby nie doprowadzić do zadłużenia tego szpitala. Wspieramy „Szpital Psychiatryczny”, bo to placówka ponadregionalna i jest coraz większa potrzeba tego typu leczenia; jest to tylko apel o spowodowanie przeliczenia kontraktu i wrócenia do negocjacji, żeby zapewnić wystarczające środki na jego funkcjonowanie.
Pani Barbara Studzińska poparła stanowisko przedmówcy. Stwierdziła, że Szpital jest prowadzony przez Województwo Kujawsko-Pomorskie, ale znajduje się w Świeciu, jest to duży zakład i dlatego nie jest nam obojętne, co się z nim stanie. Wskazała na źródła, z których pozyskano informacje o problemach placówki i argumenty, jakimi kierowała się decydując o wniesieniu pod obrady niniejszego projektu, będącego wyrażeniem wsparcia w zakresie zmiany finansowania świadczeń opieki psychiatrycznej. Podkreśliła, że decyzje w tej kwestii należą do podmiotów wymienione w uchwale, do których „wnioskujemy i prosimy o podjęcie wszelkich możliwych działań” i jako Powiat nie możemy zrobić nic więcej, natomiast uważa, że udawanie, iż nie dostrzegamy tego problemu byłoby niewłaściwe.
Pan Grzegorz Goral potwierdził, że jest członkiem Rady Społecznej z ramienia Wojewody i przyznał, że w Szpitalu Wojewódzkim jest poważny problem, który starają się rozwiązać. Jeśli chodzi o podjęte działania poinformował o zorganizowanym spotkaniu z Panem Posłem Latosem – Przewodniczącym Komisji Zdrowia, które już się odbyło, a także zaplanowanym na maj spotkaniu z Panem Ministrem wyrażając opinię, że w ten sposób, poprzez rozmowy, można najwięcej osiągnąć. Mówiąc o nagłośnieniu tematu przez media zwrócił m.in. uwagę, że placówka jest zakładem pracy dla ponad 500 osób, które obawiały się o swoją przyszłość w kontekście zapowiedzi zwolnień i wyraził nadzieję, że spokojem i mądrością dyrekcji problem ten będzie rozwiązany. Biorąc powyższe pod uwagę powiedział, że w sprawie podjęcia oświadczenia wstrzyma się od głosu.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska wyraziła opinię, że nie byłoby dyskusji, gdyby w treści uchwały byli wymienieni wszyscy decydenci, którzy odpowiadają za ten szpital, łącznie z Marszałkiem Całbeckim.
Pan Adam Knapik skomentował że podjęcie tej uchwały dla nas jako jednostki samorządu terytorialnego nie rodzi żadnych konsekwencji, ani zobowiązań. Zastrzegł, że nie neguje poglądów poszczególnych osób, natomiast wniosku radnej, żeby wpisać adresata z imienia i nazwiska nie uważa za zasadny, bo w tego typu dokumentach wskazuje się raczej stanowisko osoby, do której wystąpienie jest kierowane. Nawiązał do dyskusji, jaka miała miejsce na posiedzeniu Komisji Zdrowia i stwierdził, że Marszałek zdaje sobie sprawę, jaka jest sytuacja. Przypomniał, że kondycja tego szpitala była cały czas dobra, a problemy, które się w tym roku pojawiły są konsekwencją niezrealizowania kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia za ubiegły rok. Wyraził wątpliwości co do zasadności zabiegania o zwiększenie finansowania dla placówki w Świeciu i zastosowania przez NFZ innej stawki, niż dla pozostałych tego typu podmiotów. Odniósł się również do poziomu zatrudnienia i obowiązków dyrektora w zakresie zarządzania i bilansowania kosztów.
Dywagując o celowości podejmowania niniejszej uchwały zaakcentował, iż ma ona dla Powiatu neutralne znaczenie – jak powiedziała Starosta jest to pokazanie, że widzimy, iż jest problem, ale my go nie rozwiązujemy i nie mówimy, jak ma być rozwiązany.
Pan Dariusz Wolski skomentował, że na dzisiejszym spotkaniu na temat tego szpitala zabrakło 2 radnych Sejmiku, którzy być może posiadają większą wiedzę w tym zakresie i mogliby odpowiedzieć radnym na kilka pytań. Ponadto zasugerował, że należałoby zapytać Dyrektora, jakie są umowy cywilnoprawne dla lekarzy i czy pod koniec roku zostały one podniesione/ obniżone.
Pan Adam Knapik:
- Poinformował radnego, że Pan Jacek Chmarzyński i Pan Tadeusz Pogoda są zapraszani na każdą sesję i otrzymują zaproszenie wraz z porządkiem obrad w takim samym terminie, jak radni, natomiast być może z uwagi na inne obowiązki rzadko biorą udział w obradach.
- Zwrócił uwagę, że dyrektor SPZOZ-u, jakim jest Szpital Wojewódzki nie ma obowiązku tłumaczyć się nam z prowadzonej polityki zatrudnieniowej i wynagradzania lekarzy, ani Rada Powiatu nie jest umocowana do stawiania takich pytań. Dodał, że ponieważ są to środki publiczne, każdy obywatel ma prawo o to zapytać w ramach dostępu do informacji publicznej, ale przenoszenie ciężaru dyskusji na forum Rady Powiatu jest nieuprawnione.
Pan Franciszek Koszowski (Ad Vocem) powiedział, że radni J. Chmarzyński i T. Pogoda wiedzą na ten temat tyle samo, co członkowie Rady Społecznej, ponieważ uczestniczyli w posiedzeniu, na którym Dyrektor Szpitala relacjonował sytuację i został zobowiązany do podjęcia działań zmierzających do zlikwidowania tego deficytu. Ocenił, że dalsza dyskusja nic nie wnosi, sugerując przejście do procedury głosowania.
Pan Adam Knapik odpowiedział, że są osoby, które wcześniej były zgłoszone do dyskusji.
Pani Barbara Studzińska przychylając się do wniosku przedmówcy jednocześnie stwierdziła, że zgadza się z wypowiedzią Przewodniczącego Rady co do pryncypiów, które regulują kwestie finansowania szpitali w Polsce. Zwróciła uwagę na ostatnie zdanie przedłożonego projektu, w którym jest mowa, iż: „Wobec powyższego wnioskujemy i prosimy o podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do zwiększenia poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych realizowanych przez szpitale psychiatryczne” i dodała, że jeśli to wystąpienie przyniesie efekt, to dla wszystkich podmiotów, a nie tylko dla szpitala w Świeciu.
Pan Roman Witt poparł opinię Starosty dodając, iż niniejsze stanowisko traktuje jako zwrócenie uwagi na trudną sytuację psychiatrii w Polsce.
Pan Adam Knapik stwierdził, że wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu nie ma konieczności poddawania pod głosowanie wniosku o zakończenie dyskusji. Przypomniał, że zgodnie ze statutem Rada Powiatu Świeckiego ma prawo podejmować nie tylko uchwały w sensie aktów rozstrzygających, ale także stanowiska, apele, odezwy i są one przyjmowane w drodze uchwały. Następnie, po usunięciu problemów technicznych, przystąpiono do procedury głosowania.
Głosowano w sprawie:
oświadczenia zawierającego stanowisko w sprawie sytuacji finansowej Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr J. Bednarza w Świeciu.
Wyniki głosowania
ZA: 15, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 3, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3
Wyniki imienne:
ZA (15)
Józef Belt, Waldemar Fura, Brunon Han, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
WSTRZYMUJĘ SIĘ (3)
Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (3)
Józef Gawrych, Angelika Macura, Marek Mazurek
Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLII/263/22 (uchwała w załączeniu) dodając, że Apel, którego treść radni mają jako załącznik zostanie przesłany do osób wymienionych w treści uchwały.
c) przekazania skargi według właściwości.
Zagadnienie przedstawił Przewodniczący Rady Powiatu, Pan Adam Knapik, który poinformował, czego dotyczy skarga oraz omówił przebieg jej rozpatrywania, rekomendując Radzie przekazanie jej w zakresie merytorycznym do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Świeciu, a ponadto, w zakresie zgłaszanego przez wnoszącą skargę podejrzenia przerobienia nagrania wideo z inspekcji przewodu kanalizacyjnego, będącego dowodem w postępowaniu administracyjnym, do Prokuratora Rejonowego w Świeciu.
Wiceprzewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Pan Roman Witt proszony o uzupełnienie poinformował, że w tej sprawie odbyło się jedno posiedzenie Komisji. Komisja zasięgnęła opinii prawnej i jest ona zgodna z tym, co przedstawił Pan Przewodniczący. Z jednej strony rozpatrzenie sprawy w toku postepowania administracyjnego daje stronie więcej uprawnień, niż postępowanie skargowe, jak chociażby prawo dochodzenia swoich roszczeń w procesie odwoławczym, natomiast we wspomnianej kwestii sfałszowania elementów postępowania organem właściwym jest Prokuratura.
Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.
Głosowano w sprawie:
przekazania skargi według właściwości.
Wyniki głosowania
ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 1, NIEOBECNI: 3
Wyniki imienne:
ZA (17)
Józef Belt, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
BRAK GŁOSU (1)
Franciszek Koszowski
NIEOBECNI (3)
Józef Gawrych, Angelika Macura, Marek Mazurek
Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLII/264/22 (uchwała w załączeniu).
- Sprawy różne.
Pan Adam Knapik poinformował, że w maju sesja odbędzie się w ostatnią środę, a następnie przekazał głos Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu.
Pan Andrzej Kowalski odniósł się do obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych sygnalizując, na jakie elementy radni powinni zwracać uwagę i podając przykłady najczęściej popełnianych błędów.
- Zakończenie.
Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Przewodniczący zamknął obrady XLII sesji Rady Powiatu Świeckiego.
Przewodniczący
Rady Powiatu Świeckiego
/-/
Adam Knapik
Przygotowała: Halina Matwiej
Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl